Bilim insanları Vajina içine yerleştirilen Mazı Meşesi uygulaması konusunda uyarıyor!

Doktorlar vajinayı temizlemek, iyileştirmek ve sıkılaştırmak için “organik” bir yöntem olduğu iddia edilen mazı-meşesi uygulamasına karşı uyarıda bulunuyorlar. Bu uygulamanın hiç bir bilimsel tarafı yok.

Bilim insanları Vajina içine yerleştirilen Mazı Meşesi uygulaması konusunda uyarıyor!
Bilim insanları Vajina içine yerleştirilen

Evet yazının başlığı oldukça ilginç “vajina ve yaban arısı yuvası” ama gün geçmiyor ki, para kazanmak için yeni bir şarlatanlık ortaya çıkıyor!

Doktorlar; vajinayı temizlemek, iyileştirmek ve sıkılaştırmak için “organik” bir yöntem olduğu iddia edilen ve vajina içine yerleştirilen veya yenilen mazı-meşesi uygulamasına karşı uyarıda bulunuyorlar. Bu uygulamanın hiç bir bilimsel tarafı yok.

Ürün, Malezya’daki sağlık dükkanı olarak bilinen, Etsy adlı bir e-ticaret sitesinde satılıyordu. Talimatlar, müşterilerin mazı-meşesini kaynatmalarını ve regl dönemlerinde vajina bölgesini bununla yıkamalarını, böylece hijyen elde edileceğini söylüyordu. Ayrıca “rahim duvarı esnekliğini geri kazandırmak” için 40 gün süreyle haşlanmış bir mazı-meşesi tozunun içilmesi öneriliyordu.

Mazı meşeleri (meşe elmaları), küçük küresel yapıda olup genelde 2-4 cm çaptadırlar ve mazı arısı tarafından oluşturulurlar. Bu yaban arılarının larvaları, bu yapılar içinde yaşar.

Siteden kaldırılan liste şöyle:

“Tanen (mazı tozu) ve az miktarda gallik asit ile elajik asit içeren bu küçük küreler, antimikrobiyal niteliklere sahiptir. Doğumdan sonra uterus duvarının elastikiyetini geri kazanmak için kadınlar tarafından Güney Doğu Asya, Malezya ve Endonezya’da kullanılmaktadır. Bazı kadınlar, cinsel yaşamlarını iyileştirmek için mazı-meşesi kullanmaktalar; bazıları ise vajinalarının sıkılaştığını söylüyor.”

Bu sahte bilimsel satıcı ağzına kanan pek çok kadın mevcut. Bu uygulamanın sağlıklı olduğuna dair hiç bir bilimsel kanıt yoktur ve potansiyel olarak tehlikelidir. Bunun yanında, cinsel sağlık ve vajina hakkında birçok popüler yanlış anlamanın da altını çizmiş oldu; yani sadece sıkı ve kuru vajinaların istenildiği ve sağlıklı olduğu efsanesi…

Uzman bir jinekolog olan Dr. Jen Gunter, “Vajinanıza yaban arısı yuvası yerleştirmeyin” adlı bir blog yazısında bu uygulamayı sert bir dille eleştirdi. Dr. Gunter, ürünün vajinayı kurutacağını, doğal pH seviyesini ve o bölgedeki sağlıklı bakterileri de bozacağını açıkladı.

“Vajinal mukozanın kurutulması, cinsel ilişki süresince yıpranma riskini arttırır ve koruyucu mukoza tabakasını yok eder. Aynı zamanda iyi bakterileri de tahrip edebilir. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olmasının yanı sıra, HIV bulaşma riskini de artırabilir… Bu gerçek potansiyel zarar yaratacak tehlikeli bir uygulamadır. İşte size bir ip ucu vereyim; eğer vajinaya herhangi bir şey uyguladığınızda yanma oluyorsa, bunun anlamı vajina için kötü olduğudur” diyor Dr. Gunter.

Geçen yıl, benzer şekilde tehlikeli bir “bitkisel tampon” furyası olmuştu ve vajinayı tazelemek ve saflaştırmak için kullanıldığı yönünde haberler vardı. Çay poşeti benzeri bu ürün; “aslan kulağı, melek otu, borneol, kök ve Cnidium monnieri gibi parfümlü otlardan oluşan bir karışım-içeriyor… Tıpkı bu mazı-meşesi gibi bilimsel olmayan bir saçmalıktan ibaretti.

For English version and details please check:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/seriously-dont-put-wasps-nests-in-your-vagina/