Dünya'nın En Tehlikeli 6 Kuşu

Kuşlar ne kadar tehlikeli olabilir diye mi düşünüyorsunuz? Şöyle buyrun..

Dünya'nın En Tehlikeli 6 Kuşu
Dünya'nın En Tehlikeli 6 Kuşu

Sürekli her yerde gördüğümüz kuşları biliriz. Güvercin, kumru, karga, papağan vs.. Ama bunların dışında yeryüzünde oldukça yırtıcı ve insanlar için ölümcül zararlar verebilecek kuşlar da bulunuyor. Haydi onları inceleyelim!

1-Cassowary (Casuarius)

Cassoway, Türkçe'de Tepeli Devekuşları olarak geçer. Cassowaries, Casuariidae ailesinin tek üyesidir. Her biri çeşitli ırklara sahip olan üç tür (bazı uzmanlar tarafından altı olarak sayılır), Avustralya ve Yeni Gine habitatlarında yaşarlar. Cassowary, üç ayak parmağının en iç kısmında uzun bir çivi benzeri uzuv taşıdığından, insanları ayaklarının darbeleriyle öldürdüğü bilinmektedir. Bu kuş, çalılıklardaki dar yollar boyunca hızla hareket eder. Saatte 50 km'ye (31 mil) kadar hızlı hareketleri gözlemlenmiştir. Cassowaries türü kuşlar oldukça meraklıdır ve saldırgandır, ancak insanlara yapılan saldırılar nispeten daha nadirdir. Ezici bir şekilde meydana gelen saldırıların sebebi insanlardan yiyecek talep etmektir. En son olaylardan biri geldi 2012 yılında yaşanmıştır. Queensland, Avustralya'da meydana gelen olayda bir turist tarafından yaşanmıştır. Turist, bu kuş tarafından bir su kütlesine doğru tekmelenmiştir. Turist olayı az hasarla atlatmıştır. En ünlü saldırılardan biri (ve teyit edilmiş bir ölümle sonuçlandığı bilinen tek olay) 1926'da meydana geldi. Cassowaries avlayan bir grupta bulunan genç bir çocuk, Cassowary saldırısı ile hayatını kaybetti. Kuş, çocuğun juguler damarını uzun ayak tırnağıyla kesti.

2-Devekuşu (Struthio camelus)

Devekuşları, Afrika kökenli uçamayan kuşlardır. En büyük yaşayan kuşlar, yetişkin erkekleri 2.75 metre (yaklaşık 9 feet) boyunda ve 150 kilogramdan (330 pound) daha ağırdır. Devekuşları, mevsime bağlı olarak, çift olarak, küçük sürülerde veya büyük gruplar halinde görülebilir. Devekuşlarının güçleri bacaklarına dayanıyor. İki parmaklıdır ve ana ayak parmağı neredeyse bir toynak olarak gelişmiştir. Bunun nedeni ise; başta insanlar olmak üzere düşmanlarından ve daha büyük etoburlardan kaçmak içindir. Korkmuş bir devekuşu saatte 72.5 kilometre (45 mil) hıza ulaşabilir. Köşeye sıkışırsa, aslanları ve diğer büyük yırtıcıları öldürebilen tehlikeli vuruşlar yapabilir. En ilginç devekuşu saldırısı hikayelerinden biri , devekuşlarının bulunduğu egzotik park içerisinde yaşayan Amerikalı müzisyen Johnny Cash'i içeriyor. Cash, 1981'de ormanda yürüyüşleri sırasında agresif bir erkek devekuşu ile birkaç kez karşılaşmıştır. Bir seferinde saldırıya uğradı ve devekuşunun elinden kurtuldu. Cash, aldığı darbenin karnına çarptığını ve güçlü bir kemer tokası olmasaydı, devekuşunun ayak tırnağının karnını kesip onu öldüreceğini söyledi.

3-Emu (Dromiceius)

Emular, insanlar tarafından yok edilen çeşitli formlarından tek kurtulan, şişman gövdeli ve akrabası Cassowary gibi uzun bacaklı kuşlardır. Emular, saatte yaklaşık 50 km (30 mil) hıza ulaşabilir; saldırı anında ise büyük üç tırnaklı ayakları ile tekme atarlar. Emular, Cassowaries ve devekuşları gibi, ayak pençelerini kullandığında insanların bağırsaklarını çıkarma yeteneğine sahiptir; ancak, kayıt altına alınan insan ölümleri son derece nadirdir. Avustralya'da vahşi hayvan parklarında ve dünya genelinde hayvanat bahçelerinde çeşitli yaralanmalara neden olan Emuların saldırı raporları bulunur ve sadece 2009 yılında 100'den fazla saldırı gerçekleştirmiştir.

4-Sakallı akbaba (Gypaetus barbatus)

Sakallı akbaba, atmacagiller familyasından Gypaetus cinsine ait olan tek türün adıdır. Karakuş, kuzu kuşu, Nuri kuşu olarak da bilinir. Cins, Eski Dünya akbabalarındandır. Bu kuşlar genellikle, 1 metreden (40 inç) daha fazla uzunluğa ulaşan kanat açılımı ile yaklaşık 3 metre (10 feet)  uzunluklara ulaşır. Orta Asya ve Doğu Afrika'dan İspanya'ya kadar olan dağlık bölgelerde yaşarlar ve kayalıklarda bulunan leşleri ve kemiklerini yerler. Bu kuşlar, leşin kemiklerini yükseklerden atarak kemiğin çatlamasını sağlar. Bu çatlaklar sayesinde avının kemiklerini açar ve iliğe erişirler. İnsanlara yapılan saldırılar nadirdir veya hiç bulunmaz. Ancak, Atinalı dramatist Aeschylus'un bir akbabanın kafasına taş atması sonucu öldüğü söyleniyor. Fakat uzmanlar, Aeschylus'un ölümünün nedenini açıklayan hikayenin daha sonraki bir çizgi roman yazarı tarafından uydurulduğuna inanıyorlar.

5-Bubo virginianus

Her türlü baykuşun; yavrularını, arkadaşlarını veya topraklarını savunurken insanlara saldırdıkları bilinmektedir. En çok hedef olanlar; dağ yürüyüşçüleri ve koşu yapan insanlardır. Genellikle kurbanlar yaralanmadan kaçarlar ve baykuş saldırılarından kaynaklanan ölümler son derece nadirdir. Büyük boynuzlu baykuşlar (Bubo virginianus) ve çubuklu baykuşlar (Strix varia), özellikle yüksek saldırı ihtimali bulunan türlerdir. 2012 yılında Seattle bölgesinde bir parkta, ağaçlardan gelen büyük boynuzlu baykuş tarafından insanların saldırıya uğradığı bildirildi. Benzer bir saldırı ise, Oregon civarında, 2015 yılında bir koşucuya büyük bir boynuzlu baykuş tarafından gerçekleştirildi. Amerika genelinde bulunan bu baykuş, genellikle küçük kemirgenler ve kuşlar ile beslenir. Pençelerinin tutma kuvveti 500 psi kadar güçlü olabilir (bu da büyük bir bekçi köpeğinin ısırmasına benzer ve böylece kalıcı olarak hasar vermek, kör etmek veya öldürmek için yeterince büyüktür). Büyük boynuzlu baykuşlar, çoğu baykuş türü gibi, daha büyük hayvanlar ile girdiği kavgalarda yüze ve başa konsantre olma eğilimindedir.

6-Strix varia

Yaşam alanı Doğu Amerika Birleşik Devletleri ve Güneydoğu Kanada'nın çoğunu içeren çizgili baykuşlar, büyük boynuzlu baykuşlardan daha küçüktür. 630 ila 800 gram (1.4 ila 1.8 pound) ağırlığındadır ve yaklaşık 110 cm (43 inç) kanat açıklığına sahiptir. Yürüyüşçüler üzerine çizgili baykuşlar tarafından yapılan saldırılar Texas'dan bildirilmiştir.