En Fazla Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli

Flavonoidler, flor elementi ve kafein bakımından zengin bir içecek olan yeşil çay yüksek dozlarda alınırsa zararlı etkileriyle karşılaşılabilir. Araştırmacılar günde iki ila üç çay fincanı yeşil çay içilmesini önermektedir. Günde 10 fincan üst sınır olmalıdır.

En Fazla Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli
En Fazla Ne Kadar Yeşil Çay İçilmeli

Metabolizma artırıcı gücü ve soğuk algınlığı önleme yeteneği ile yeşil çay bardaktaki mucizedir. Demlenmiş yeşil çay kardiovasküler sağlığı korurken, soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcı olabilecek kateşinler adı verilen mikro besinleri içerir. Sağlıklı içeceklerin bile bazen olumsuzlukları vardır. Çeşitli besinler ve antioksidanlar bakımından zengin bir içecek olan yeşil çay yüksek dozlarda alınırsa zararlı etkileriyle karşılaşılabilir. İşte yeşil çayda bulunan olumsuz etki yapabilecek kimyasallar ve içilebilecek maksimum yeşil çay miktarı ile ilgili merak edilenler.

Yeşil çay sağlık dolu bir içecek olsa da içimi fazla abartılmamalıdır.

İlaçlarla Etkileşime Girebilir

Yeşil çaydaki olumsuz sağlık etkilerinin çoğundan sorumlu olan bileşikler kafein, flor elementi ve flavonoidlerdir. Bunların ve diğer kimyasalların kombinasyonu bazı kişilerde çok fazla çay içildiğinde karaciğer hasarına neden olabilir. Yeşil çaydaki tanenler fetal gelişim sırasında özellikle önemli olan bir folik asidin (folat veya B9 vitamini) emilimini azaltır.  Yeşil çay genel olarak güvenli olmasına rağmen fazla içilirse ya da bazı durumlarda önceden var olan tıbbi sorunları daha da kötüleştirebilir. Örneğin, kaygıları olan insanlar daha endişeli hale gelebilir ve ishal olanlar daha fazla bağırsak sorunu yaşayabilir. Yeşil çay, yüksek tansiyon ve diğer kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan beta blokerler gibi bazı kalp ilaçlarıyla da etkileşime girebilir, glokom, kanama bozuklukları ve diğer birçok durumu kötüleştirebilir.  Reçeteli veya reçeteli ilaçlar, bazı uyarıcılar veya antikoagülanlar alınırken dikkatli olunmalı, doktorlar herhangi bir çay veya diyet takviyesinde olduğu gibi, düzenli olarak yeşil çay içilmesi durumunda bilgilendirilmelidir.

Yeşil çay çeşitli ilaçlarla etkileşime girebileceği için dikkatli tüketilmelidir.

Kafein Gerginliği

Yeşil çay kafeinli bir içecektir. Bir bardak yeşil çay içindeki kafein miktarı, markasına ve nasıl demlendiğine bağlıdır ancak fincan başına yaklaşık 35 mg'dır.  Kafein bir uyarıcıdır, bu yüzden kalp atış hızını ve kan basıncını arttırır, idrar söktürücü olarak görev yapar. Kahve, çay veya başka bir kaynaktan çok fazla kafein alınması sinirlilik, kaygı, anormal kalp ritmi, uykusuzluk ve titremeye, psikoz ve hatta ölüme neden olabilir. Yetişkinler için ölümcül kafein dozu, kilogram başına 150–200 mg'dır ve daha düşük dozlarda bile ciddi toksisite olasıdır. Düzenli olarak yeşil çay içilirse vücut kafeine bağımlı olabilir ve bırakıldığında sinirlilik, sersemlik ve baş ağrısı gibi yoksunluk belirtileri görülebilir. Yüksek kafein tüketimi kalsiyum emilimini engelleyebilir, kemik sağlığını etkileyebilir ve kemiklerin kırılgan hale geldiği, kolay kırılabildiği bir sorun olan osteoporozun ortaya çıkma riskini artırabilir. Kafeine bağlı sorunların önlenmesine yardımcı olmak için yeşil çay alımı günde beş veya daha az fincanla sınırlanmalıdır.

Yeşil çayın fazla içilmesi gerginlik yaratabilir, kan basıncını artırabilir.

Yeşil Çaydaki Flor

Çayda flor elementi doğal olarak yüksektir. Çok fazla yeşil çay içmek vücuttaki flor seviyelerinin sağlıksız biçimde artmasına neden olabilir. Çay, florlanmış içme suyuyla demlenir ise etkisi özellikle belirgin olur. Çok fazla flor gelişimsel gecikmelere, kemik hastalığına, dental florozis’e (diş florozis’ine) ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

Yeşil çaya limon sıkılarak demir emilimi konusundaki zararları azaltılabilir.

Flavonoidler Demir Emiliminde Sorun Yaratabilir

Yeşil çayda bulunan flavonoidler serbest radikal hasarlarına karşı hücreleri korumaya yardımcı olan güçlü antioksidanlardır. Flavonoidler non -heme (heme olmayan) demirle bağlanarak biyoyararlanımını azaltabilir, yani vücudun bu besini daha az emmesine neden olabilir. Heme olmayan demir, yumurta, süt ve fasulye gibi bitkisel gıdalardaki birincil demir türüdür, bu yiyeceklerle birlikte yeşil çay içmek demir emiliminin azalmasına, dolayısıyla kansızlığa veya kanama bozukluğuna neden olabilir. Yemek sırasında yeşil çay içmek araştırmalara göre demir emilimini yaklaşık yüzde 70 azaltabilir. C Vitamini, heme olmayan demirin emilimini artırır, böylece çaya limon sıkarak ya da brokoli gibi diğer C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketilerek yeşil çayın bu olumsuz etkisi azaltılabilir, ayrıca çayın öğün aralarında içilmesi önerilir.

Yeşil çay şeker ya da bal ile tatlandırılırsa gereksiz kalori alımına sebep olabilir.

Tatlandırılmış Çaydan Kaçınmak Gerekir

Demlenmiş yeşil çay herhangi bir kalori içermese de çok fazla şeker, bal veya agave şurubu eklenirse diyet dostu statüsü hızla değişebilir. Kalori miktarı tatlandırıcıya göre değişir ancak fincana eklenen her çay kaşığı şeker yaklaşık 16 kalori verecektir. Ayrıca şişelenmiş yeşil çaylar, aldatıcı bir şekilde tatlandırıcılar bakımından yüksek olabilir ve 240 mililitrelik bir porsiyon başına 30 ila 80 kalori verebilir. Yakılandan daha fazla kalori almak vücut yağlarının artmasına neden olur, bu nedenle tatlandırıcılara yüklenmek bel bölgesi için tehlikeli olabilir.   

Hamilelik sırasında yeşil çay tüketimi günde iki fincan ile sınırlandırılmalıdır.

Yeşil Çayın Ne Kadarı Fazla Sayılır?

Bu sorunun cevabı kişisel biyokimyaya bağlıdır. Yeşil çayın sağlığa faydaları olduğu bilinmesine rağmen tüketiminde aşırıya kaçmak hoş olmayan hatta tehlikeli yan etkilere neden olabilir.   Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesinde (UCLA)  kanser epidemiyolojisi araştırmacısı olan Dr. Zuo Feng Zhang ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, günde iki ila üç çay fincan (kupa değil) yeşil çay önermektedir. Bu miktarın sağlığa faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra günde beş bardak yeşil çay içmenin mide kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Aslında, kilo vermeye ve metabolizmayı hızlandırmaya çalışanlar için en iyi sonuçlar günde yedi bardak içildiğinde alınmıştır (bu çalışma, doğrudan insanlarda test edilmemiştir). Diğer birçok tıbbi çalışma, günlük tüketilen yeşil çayın daha fazla olması durumunda faydalarının daha büyük olduğunu, 10 bardağın üst sınır olması gerektiğini göstermiştir. Kafeine karşı hassas olan veya uykusuzluk çeken birinin sistemleri için yararları ne olursa olsun 10 bardak yeşil çay muhtemelen çok fazla olacak.  Hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınlar yeşil çay tüketimini kesinlikle günde iki fincanla sınırlandırmalı veya tamamen kaldırmalıdır.

Kaynak 1  ve Kaynak 2