Jump to content
Yusufçuk - Yusufçuk Böceği
 

Yusufçuk - Yusufçuk Böceği

Biyolokum

Bu gördüğünüz canlıya ‘’Yusufçuk Böceği’’ deniliyor ve ya bildiğimiz diğer adlarıyla ‘’Helikopter Böceği’’ ve ‘’Kız Böceği’’.

Yusufçuk, sistematik olarak Odonata takımına ait, kanatlarını dinlenmeleri sırasında yanlara açık olarak yatay tutmalarıyla kız böceklerinden ayrılan bir alt takımdır. Büyük birleşik gözleri, güçlü saydam kanatları, göz alıcı renkleri ve uzunca vücutlarıyla tanınırlar. Vücutları kuvvetli yapıda ve hiçbir zaman düz değildir.

Yusufçuk böcekleri insanlara karşı tamamen zararsızlar hatta insanlara yararı bile vardır. Sivrisinek, Sinek, Arı, Kelebek gibi böcekleri ve hatta bazen balık yavrularını bile avlayarak beslenirler. Havadayken birçok uçan böcek türünü kapıp yarım saat gibi bir sürede kendi ağırlıkları kadar besin tüketebilirler. Yusufçuk böceklerinin gözleri oldukça gelişmiştir. Birleşik gözleri 1000 ayrı gözden oluşur ve hayatı ağır çekim olarak görür ve yaşarlar. Bu sayede avcılık konusunda tabiri caizse acımasızdır. Bu canlının vücudunun hiçbir yanı görünenin aksine düz değildir. Zararsızlar, fakat karınlarından tutulduklarında nefsi müdafaa olarak ısırmaları söz konusudur.

Yusufçuk - Yusufçuk Böceği bilgileri


Önerilen Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin
Dikkat: Gönderiniz önce moderatör onayına düşecektir. Bu aşamayı geçmek için üye girişi yapınız.

Yorum ekle..

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...