Jump to content
Mesodinium chamaeleon
 

Mesodinium chamaeleon

Tolga Aköğretmen

Mesodinium chamaeleon, hem hayvan hem de bitki biyolojisinin yönlerini simbiyotik olarak birleştiren, Mesodinium cinsinin olağandışı bir organizmasıdır. Bitki ve hayvanları birbirinden ayırmak genellikle oldukça kolaydır. Bitkiler bir yerde kalır ve kendi besinlerini güneş ışığından elde ederler. Çoğu hayvan hareket eder ve yiyecek bulmak zorundadır ve bu besin de çoğunlukla bitkidir. Ancak How Stuff Works haberine göre; M. chamaeleon adlı tek hücreli bir organizma, bu hayvansal-bitkisel arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaktadır. Bu küçük yaratık algle temas ettiğinde, hücre zarı algi çevreler ve besin vakuolü oluşturur. Normalde, enzimler besin vakuolüne girer ve içindekileri sindirir. Ancak, algler sindirilmek yerine, minik güneş panelleri gibi M. chamaeleon vakuollerinin içinde yaşar ve M. chamaeleon’un tükettiği enerjiyi güneş ışığından elde eder. Mesodinium chamaeleon Mesodinium chamaeleon (Wikimedia Commons CC By 2.0) Peki… Neden vakuoller algleri yok etmiyor? Bitki ve hayvan olsalar bile, M. chamaeleon algi neden hayatta tutuyor? Alglerin hangi noktada tüketildiğini, vakuolde nasıl korunduğunu ve M. chamaeleon’un ne kadar enerji elde ettiğini bulmak için daha çok araştırma yapılması gerekiyor. Algler ve M. chamaeleon’un endosimbiyotik bir ilişkisi vardır. Yani, iki organizma birlikte yaşamaktan ve çalışmaktan faydalanır. Biri, diğerinin içinde yaşar. Bu tür bir düzen yeni değildir. Örneğin; Mercanlar, milyonlarca yıldır endosimbiyoz ile alglerle birlikte çalışmaktadırlar. Alg hücreleri, mercan resiflerini oluşturan minik hayvanlar olan mercan polipleri içinde yaşarlar. Algler korunur ve fotosentez için ihtiyaç duydukları bileşikleri mercanlardan alırlar. Mercanlar da alglerin ürettiği besinlerle beslenir. Fakat mercanın aksine, M. chamaeleon eninde sonunda algini yer. Aynı zamanda, vakuolündeki hücreleri hemen tüketen ya da süresiz olarak burada barındıran diğer Mesodinium türlerinin aksine, M. chamaeleon, avcı-eş arasındaki biyolojik evrim evresini temsil edebilir.

Mesodinium chamaeleon bilgileri


Önerilen Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin
Dikkat: Gönderiniz önce moderatör onayına düşecektir. Bu aşamayı geçmek için üye girişi yapınız.

Yorum ekle..

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...