Jump to content
Biyolokum

Dinozorlar yok olmasaydı neler olurdu?

Önerilen İletiler

Bugüne kadar hep dinozorların yok olmasıyla ilgili konuşulup tartışıldı. Bir de bu konuya tersten bakalım ne dersiniz? Dinozorlar yok olmasaydı ya da günümüze kadar yaşasaydılar neler olurdu? Başka bir deyişle yerküreye çarpan göktaşından kurtulmaları mümkün olabilir miydi? Bunlar gibi birçok soru sadece bizim değil bilim insanlarının da aklını kurcalıyordu.

Göktaşı birkaç dakika daha geç ya da erken gelmiş olsaydı Meksika’nın Yucatan bölgesindeki sığ sulara değil, Atlantik ya da Pasifik okyanusunun derin sularına isabet etmiş olacaktı. Böylece çarpma şiddetinin bir kısmı giderilmiş ve aylarca, hatta yıllarca atmosferi boğan sülfür çökeltilerinin dağılması sınırlanmış olurdu. Bunun sonucunda ise büyük tsunami ve tahribatlar olmasından dolayı birçok canlı yok olur, fakat dinozorların hayatta kalma şansı olabilirdi.

Bazı araştırmacılar göktaşı çarpmamış olsaydı da iklimdeki soğuma nedeniyle dinozorların yok olacağına, bazıları ise Hindistan’daki Deccan Platosu yanardağındaki patlamalardan dolayı dinozorların bir kısmı yok olsa da geriye kalanları herhangi bir olayın etkilemeyeceği savunuyorlar.

Dinozorlar eğer günümüze kadar gelseydiler bu bitki bolluğundan özellikle uzun boyunlu saropod dinozoru hızla gelişip erken yaşta üremeye ve bedenleri giderek küçülmeye başlardı. Bazı uzmanlar bitkilerdeki evrimin dinozorları da etkileyeceğini, çiçekli bitkilerin artması nedeniyle otobur dinozorların bunlarla besleneceğini ve bu bitkilerin sindirimi daha kolay olacağı için bedenlerinin küçüleceğini öngörüyor. Çiçekli bitkilerin ortaya çıkmasıyla beraber meyveler de ortaya çıkacağından meyveyle beslenen dinozorların sayısı da hızla artacaktı.

Uzmanların tartıştığı bir başka konu da ‘’dinozorlar günümüze kadar gelmiş olsaydı insanların evrilme şansı olur muydu?’’ sorusudur. Bazı uzmanlar dinozorların varlığının büyük hayvanları tehdit ettiğini kabul ediyor ve yarasa, kemirgen, küçük etoburlar ile tırmanan primatların daha da çeşitlenmiş olabileceğini söylüyor. Dinozorlar varken de hominid adı verilen insansı canlılar ortaya çıkabilirdi. Tıpkı atalarımız tehlikeli büyük hayvanlarla baş edecek stratejiler geliştirdiği gibi insanımsı canlılar da zekalarını kullanarak aynı şeyi yapabilirdi.

Dinozorlar günümüze kadar gelebilirdi fakat insanların nüfusunun artışı, yayılışı gibi nedenlerden dolayı nasıl ki mamutların ve büyük canlıların soyu tükendiyse dinozorlar da (birkaç tür hariç) aynı sona mahkum olacaklardı. 

Referans

Picq P., Disgard J.P., Cyrulnik B. and Matignon L. K., La Plus Belle Histoire Des Animaux (Hayvanların En Güzel Tarihi), 3. Baskı
https://www.bbc.com/future/article/20170918-what-if-the-dinosaurs-hadnt-died-out

 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...