Jump to content
Et yiyen  boğa deviren  insan yutan o masum dostumuz
 

Et yiyen boğa deviren insan yutan o masum dostumuz

Bilim Forum

Birkaç şuursuz medya bileşeni tarafından haftalardır lanse edilen ve clickbait mantığıyla insanların dikkatini çekmek için popülerist yalan haber furyalarına devam edilen, ancak bir masum türe atılan çirkin iftiralar ile bu yazıya ufak da olsa klavyemde yer vermek istedim. Kendisine Böğü / Sarı kız / Deve Örümceği / Rüzgar Akrebi / Güneş Örümceği gibi bir çok lakap takılabiliyor, yöresel ve ifadesel özgürlük bu arkadaşımız için de oldukça çeşitlendirmeye sebep olmuştur.

Solifugae halk arasında böğü/sarı kız olarak bilinir, zehir bezleri yoktur ve sanıldığı gibi örümcek değildir.

Kingdom: Animalia
Phylum: Arthropoda
Subphylum: Chelicerata
Class: Arachnida
Order: Solifugae

Konuyla ilgili biyoloji anlamında bir tık üst seviyede bilgi sahibi olmak isterseniz bu makaleye göz atabilirsiniz.

Özellikle son birkaç yıl içerisinde “Et yiyen örümcek” şeklinde medya tarafından da abartılarak gündeme getirilen böğüler; herhangi bir et parçası üzerinden beslenmeyip besinlerini canlı avlayan predatör araknidlerdir.

Bu minik dostumuz kuru iklim barındıran bölgelerde yaşar, insanlara zararı yoktur, aksine bir çok haşere ve akar türüyle siz istemeseniz de biyolojik mücadele kaynağıdır. Yani kenedir, böcektir, akreptir, yılandır bir çok canlıya kafa tutabilen ve beslenme yoluyla tüketen bir arkadaşımız. Onun bizden korktuğu kadar, biz onu sevmeliyiz ama nerede..

Çoğunlukla böceklerle beslenseler de; kırkayaklar, örümcekler akrepler gibi omurgasız hayvanlar ve kertenkeleler, kuşlar ve bazı küçük memeliler gibi omurgalı hayvanlar üzerinden de beslenmektedirler.

Gerçek ve saygıdeğer bir bilim insanı olarak gördüğüm, otoriteler tarafından da fazlasıyla kabul görmüş Kadir Boğaç Kunt hocamızın sosyal medyada yaptığı bir açıklamayı direk ekliyorum, zaten özetleyici ve bilgilendirici olması açısından net bir sunum gerçekleştirmiş.

 1. Örümceklerin hemen hepsi zehir bezi taşırlarken, Böğülerin hiç bir türünde zehir bezi yoktur (en önemli ayırt edici özellik)

2. Örümceklerde baş-göğüs ve karın bölgesi bel benzeri bir yapı ile ayrılırken (pedicel), böğülerde mesosoma adı verilen geniş ve bölmeli bir yapı ile ayrılır.

3. Örümceklerde karın bölgesi bölmesiz iken böğülerde bölmelidir

4. Böğüler bir çift orta göze bir çift ise körelmiş yan gözlere sahiplerken örümceklerde göz sayısı gruplar arasında değişmekle birlikte genelde 6-8 adettir. Hiç gözün bulunmadığı türler de vardır. Kalan diğer ayırt edici özellikler çok teknik. Onlara hiç değinmeyeceğim. Hasılı bir akrep ne kadar örümcek ise; böğüler de o kadar örümcektirler…

Yani öldürmeye çalışmayın, köşe bucak kaçmayın, o size zarar vermek için hazır beklemiyor; aksine sizden kaçıyor ve korkuyor. Onu sıkıştırmayın, zorlamayın, ayağınızın ucuyla dürtmeye çalışmayın. Sizin gereksiz yaptığınız bu hamleler onu anlamsız kızdırıp, uzuvlarıyla sizi tutmaya çalışırken hem ısırıp canınızın yanmasına sebep olabilir, hem de onun sizin uzuvlarınıza göre dayanıksız ölçüde kuvvete sahip olan uzuvlarına zarar verebilir. Dost canlısı ve canlı dostu olun!

Et yiyen boğa deviren insan yutan o masum dostumuz bilgileri


Önerilen Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin
Dikkat: Gönderiniz önce moderatör onayına düşecektir. Bu aşamayı geçmek için üye girişi yapınız.

Yorum ekle..

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

×
×
  • Yeni Oluştur...