Her Gün Tartılmak Kilo Alımını Önleyebilir

Yeni yapılan araştırmalarda, tatilde kilo alımının önlenmesi için yeni bir strateji test ediliyor.

Her Gün Tartılmak Kilo Alımını Önleyebilir
Her Gün Tartılmak Kilo Alımını Önleyebilir

Yeni yapılan araştırmalarda, tatilde kilo alımının önlenmesi için yeni bir strateji test ediliyor. Stratejinin neden işe yaradığını açıklayan psikolojik bir mekanizma da bu stratejiyi destekliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yüzde 37’sinden fazlası obezite ile yaşıyor ve tahminlere göre bu sayının artması bekleniyor. Ayrıca, ABD’li yetişkinlerin yüzde 32’sinden fazlası aşırı kilolu.

Araştırmalar, insanların ortalama olarak yılda 0,4 ila 1 kilogram (kg) kilo aldığını gösteriyor. Bu küçük bir miktar olsa da, sürekli kilo alımı zamanla obeziteye neden olabilir.

Şimdi, Obesity dergisinde yer alan araştırmalar, her gün kendimizi tartmanın kilo almayı önlemenin etkili bir yolu olabileceğini gösteriyor.

Jamie Cooper ve ekibi, 18-65 yaş arası 111 yetişkin insan ile çalışmaya başladı. Katılımcılardan üç ziyareti tamamlamaları istendi: biri tatil sezonundan hemen önce, diğeri tatilden hemen sonra ve üçüncüsü de bu müdahaleden 14 hafta sonra. Bu 3 kontrol, Likert ölçeği kullanımına fayda sağlıyordu.

Müdahale sırasında, araştırmacılar katılımcılardan çalışma süresi boyunca ilk ağırlıklarını korumaya çalışmalarını istedi, ancak onlara bunun nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir öneride bulunmadılar. Bu nedenle, her katılımcı istediği herhangi bir yöntemi (egzersiz veya diyet dahil) seçmekte özgürdü.

Araştırmacılar bu katılımcıları hiçbir talimat almayan kontrol grubu ile karşılaştırdılar.

Çalışma süresinin sonunda, her gün kendilerini tartan ve ağırlık değişikliklerinin grafiksel bir gösterimini elde edenler başlangıçtaki kilolarını korudular.

Buna karşılık, her gün ağırlıklarını kontrol etmeyen kullanıcılar kilo aldı.

Kilo kaybı için kendini algılama anahtarı

Georgia Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde doçent olan ortak yazar Michelle vanDellen, bu sonuçların ardında ortaya çıkabilecek psikolojik mekanizmaları şöyle açıklıyor:

“İnsanlar, mevcut durumları ile hedefleri arasındaki farklılıklara karşı gerçekten duyarlıdır. Bu tutarsızlığı gördüklerinde, davranışsal değişime yol açma eğilimindedir. Kendi kendine yapılan günlük tartım, insanlara bu tutarsızlığı gösteren en güzel yol.”

Ulusal Diyabet Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nde obezite araştırmacısı olan Dr. Susan Yanovski, “Daha kalabalık ve çeşitli katılımcılarla yapılan daha büyük çalışmalarda, bu yaklaşımın kilo alımı önleme için genelleştirilebilirliğinin belirlenmesine yardımcı olacaktır” dedi.