İklim Isındıkça Kuşlar Küçülüyor

Araştırmalar insan faaliyetlerinin ve ekolojik değişikliklerin kuş popülasyonları üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

İklim Isındıkça Kuşlar Küçülüyor
İklim Isındıkça Kuşlar Küçülüyor

Araştırmalar insan faaliyetlerinin ve ekolojik değişikliklerin kuş popülasyonları üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki toplam kuş nüfusunun habitat kaybı ve değişen gıda kaynakları nedeniyle yaklaşık 3 milyar azaldığını tespit etmiştir. Ayrıca, küresel sıcaklıklar arttıkça ve iklim ısındıkça kuşlar küçülmektedir.

Her yıl ilkbahar ve sonbahar göç mevsimlerinde, Latin Amerika ile Kanada arasındaki hava sahasında uçarken, milyarlarca kuş orta ABD'den geçmektedir. Birçoğu için bu yolculuk ölümcüldür. Göç eden bu kuş türleri tipik olarak kuzey boreal ormanlarda ve otlaklarda üremekte ve kışın güneye göç ederken Şikago üzerinden geçmektedir.

Seyahat eden kuşlar için, göç rotası boyunca cam ve çelikten oluşan silüetlerin yoğun olduğu Şİkago, ABD’deki tüm şehirler arasında en tehlikeli olanıdır. New York'taki Cornell Ornitoloji Laboratuvarı'ndan yapılan son araştırmalar, ABD'deki 600 milyon kuşun her yıl yüksek binalara çarptıktan sonra öldüğünü göstermektedir. Birçoğu, Kuzey Amerika'nın en büyük Kongre Merkezi olan McCormick Place'in pencerelerine çarpmaktadır.

Trajik Çarpışmalar ve Şaşırtıcı Sonuçlar

Şikago'daki bir doğa tarihi müzesi olan Field Museum'da yapılan bir çalışmada, iklim değişikliğine bağlı olarak sıcaklıkların artması nedeniyle kuşların son 40 yılda sürekli olarak küçüldükleri bulunmuştur. Çalışmada, Michigan Üniversitesi bilim insanlarından oluşan bir ekip 1978 ve 2016 yılları arasında toplanan 52 göçmen kuşu türünden (ardıç kuşları, serçeler ve ötleğenler gibi) 70,716 ölü kuşun ölçümlerini analiz etmiştir.

Araştırmacılar, kanat açıklıkları artarken 52 türün tümünün vücut boyutlarının 38 yıllık zaman diliminde sürekli olarak küçüldüğünü ve bunun da kuşların iklim değişikliğine adapte olmaya zorlanabileceklerini gösterdiğini bulmuşlardır. Örneğin ayak bileği veya alt bacak kemiğinin uzunluğu genel olarak yüzde 2.4 oranında küçülmüştür. Aynı zamanda, kuşların kanat uzunluğu ortalama yüzde 1.3 artış göstermiştir. Bilim insanları, vücut boyutundaki en hızlı düşüşe sahip türlerin, 40 yıllık zaman diliminde kanat açıklığında en hızlı kazanımlara sahip olduğunu keşfetmişlerdir.

Çalışma Bir Tesadüfle Başlamıştır

Çalışma, 1978'de Willard'ın, meslektaşlarından kuşların Field Museum'a yaklaşık 1,6 km uzaklıktaki McCormick Place binasının etrafına düştüğünü duyması ile tesadüfen başlamıştır. Sıradan bir konuşma olmasına rağmen Willard merak etmiş ve bir sabah binanın etrafında yürüyüşe çıkmış, birkaç ölü kuş bulup onları müzeye geri getirmiştir.

O zamandan beri, Willard ve diğer gönüllüler 40 yıl içinde 100.000'den fazla ölü kuş toplamıştır. Müzenin koleksiyon yöneticisi, emekli öğretim üyesi Dave Willard, ölü hayvanların her birini ölçmek ve verileri bir defterde elle kaydedip kataloglama işini üstlenmiş, bir kumpasla (küçük nesneleri ölçmek için hassas bir alet) hayvanların gagalarının, bacaklarının ve kanatlarının uzunluğunu ve ayrıca kütlelerini bir teraziyle ölçmüş, her bir örneği özenle ölçmek için zaman ayırmıştır. Daha sonra bütün sonuçları el yazısı ile defterlerlere kaydetmiştir.

Dave Willard bu çalışmada analiz edilen verilerin toplanmaya başlandığında kuşlarda görülen yıldan yıla ve mevsimden mevsime çeşitlilik hakkında birkaç basit sorunun ele alındığını söylemiştir. Willard'a göre modern bir fenomen olarak ‘iklim değişikliği’ ifadesi neredeyse ortada yokken bu çalışmanın sonuçları çevredeki değişikliklerin neden olduğu eğilimleri belirlemek ve analiz etmek için uzun vadeli veri dizilerinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

İklim Değişikliği Bağlantısı

Belirli bir tür içinde yer alan ve daha soğuk iklimlerde yaşayan bireyler daha sıcak bölgelerde bulunanlardan daha iridir. Bu fenomen Bergmann Kuralı olarak bilinir. Bergman Kuralının insanların 150 yılı aşkın bir süredir tanıdıkları bir model olması nedeniyle iklimin ısınmasıyla zaman içinde bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tanık olunmaktadır.

Kırk yıllık veriler göçmen kuşların gezegen ısınırken küçüldüğünü göstermektedir. Araştırmacılar, boyuttaki düşüşün, çalışmanın yapıldığı Şikago'daki kademeli sıcaklık artışları ile uyumlu olduğunu söylemektedir. Araştırma ekibi, küçülen kuşların muhtemelen küresel sıcaklıkların artmasına bir cevap olduğunu öne sürmektedir.

Küresel Isınma Hızı Azalma Eğilimi Göstermiyor

Araştırmacılar, kuşlar küçüldükçe kanat uzunluklarının neden büyüdüğünden tam olarak emin değildir, ancak ilk hipotez, kuşlar küçüldükçe göç etmelerinin zorlaştığı yönündedir. Kuşların artan kanat açıklıklarının artışı daha küçük gövdelerle bile, mevsimsel kıtalararası yolculuklara devam etmelerini sağlayan bir uyarlama olabilir. Bu değişikliklerin kuşlar için uzun vadede ne gibi etkileri olacağı da henüz bilinmemektedir. Küresel ısınmanın hızı yavaşlama belirtisi göstermezken bilim insanları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin hayvanları ve doğal yaşam alanlarını nasıl etkileyeceğine ve türlerin tehdit altında olup olmayacağına (kutup ayıları ve kral kelebeklerinde görüldüğü gibi) ya da hayvanların hayatta kalmak için yeterince uyum sağlayıp sağlamayacağına dair araştırma yapmaya heveslidir.

Kuşlar Gidecek Yer Bulamıyor

Rocky Dağları'nda, ağaçların üstünde yaşayan kuşlar bulunmakta, bu kuşların yaşam alanlarının ya da habitatlarının da bu kadar yüksek olmaları gerektiği düşünülmektedir. Ne yazık ki iklim değişikliği bitki örtüsünü değiştirdikçe, kuşların gidecek hiçbir yeri kalmamaktadır.

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde ormanlar ve yaban hayatı ekolojisi emekli profesörü olan ve çalışmaya dahil olmayan Stanley Temple,bu durumun kuşların küresel ısınma karşısında yeterince hızlı bir şekilde uyum sağlayamaması durumunda özellikle sorun olabileceğini; sıcaklıklar yükselmeye ve kuşların başa çıkma yeteneklerinin sınırlarını aşmaya devam ederse, nesiller boyu sürecek evrimsel değişikliklerle cevap vermek zorunda kalacaklarını söylemektedir.

Göçmen kuşlarda görülen değişiklikleri neyin tetiklediği hakkında daha fazla araştırma planlanmakta ancak yeni bulgular iklim değişikliğinin kuşlar üzerindeki etkisinin oldukça karmaşık olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar bu kuşların yaşam tarzlarını korumak için şekillerini değiştirmek zorunda olduklarını düşünmekte ancak kuşların yaşamları üzerinde başka olumsuz etkileri olmadan ne kadar değişmeye devam edebileceklerini henüz bilmemektedir.