Kinoa veya kabuğundaki Saponine alerjiniz olabilir mi?

Kinoa veya kabuğundaki Saponine alerjiniz olabilir mi?

Bazı kişiler kinoa yedikten sonra alerji semptomları yaşar. Kinoa alerjisi olanlar için birkaç sağlıklı alternatif vardır.  Görünüşünden dolayı birçok beslenme uzmanı kinoayı sahte tahıl olarak tanımlar. Kinoa, tahıllara benzeyen ama buğdaygillerden olmayan küçük, yuvarlak, tahıl benzeri bir besindir.

Kinoa Alerjisinin Belirtileri

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademi'sine göre, gıda alerjileri çocukların tahminen yüzde 4-6'sını ve ülkedeki yetişkinlerin yüzde 4'ünü etkilemektedir. Bir kişi kinoa ile temas ettikten sonra ciddi bir alerjik reaksiyonu varsa belirtiler genellikle hemen ortaya çıkar. Kinoaya karşı şiddetli bir alerjinin belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • Nefes almada zorluk
 • Kan basıncında azalma
 • Kalp atışında hızlanma

Bu belirtiler, kişinin tıbbi bir acil durum olan anafilaksisi olduğunu gösterebilir. Acil servislere derhal başvurulmalı veya bir başkasından yardım istenmelidir.

Bazı kişiler daha az şiddetli reaksiyonlar yaşar. Bu reaksiyonların belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • Öksürük
 • Yutma zorluğu
 • Boğaz şişliği
 • Boğazda gerginlik hissi
 • Mide krampı
 • Dilin şişmesi
 • Kusma
 • Hırıltılı

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi, çoğu insanın tüketimden 2 saat sonra gıda alerjisi belirtileri yaşadığını bildirmektedir. Bazı durumlarda, belirtiler 4–6 saat veya daha uzun süre sonra ortaya çıkar.

Kinoa’nın Alternatifleri Nelerdir?

Kinoa genellikle salatalar, bizim yemek kültürümüzde henüz bir yeri olmasa da siyah fasulye burgerleri, pilavlar ve çorbalar gibi yiyeceklere eklenir. Ayrıca, genellikle pirinç veya buğdayın alternatifi olarak kullanılır.

Benzer yiyecekler şunlardır:

 • Arpa
 • Mısır
 • Kuskus
 • Yulaf
 • Pirinç
 • Çavdar

Kinoa genellikle tariflerde pirinç yerine geçer. Kahvaltılarda, bulgur taneleri büyüklüğünde parçalara ayrılmış yulaf, kinoa’nın yerini alabilir.

Kinoanın Saponinlerle Bağlantısı

Bir kişinin kinoaya değil, saponinlerine karşı alerjisi olabilir. Bunlar meyvenin (kinoa tanesinin) kabuğundaki kimyasallardır. Saponinler, bitkileri böceklerden koruyan mumsu bir yapıya sahiptir. Bazı kişiler özellikle bu kimyasallara, tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra duyarlı hale gelir. Bir kişinin hafif bir alerjisi varsa, kinoayı 30 dakika suda ıslatmaktan ve ardından pişirmeden önce durulamaktan fayda sağlayabilir. Bu, saponinlerin uzaklaştırılmasına ve alerjik reaksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Saponinler ayrıca soya fasulyesi, nohut, amarant tohumları ve baklagillerde bulunur.

Doktoru Ne Zaman Görmek Gerekir?

Kinoa alerjileri şiddetli olabilir. Anafilaktik reaksiyona girdiğinden şüphelenen herkes derhal tıbbi yardım almalıdır. Semptomlar hafif veya orta derecede olduğunda, kişi bir doktorla görüşmelidir, gerektiğinde danışılan doktor kişiyi alerjist veya immünolog olarak bilinen bir uzmana yönlendirecektir.

Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Eğer bir kişinin kinoaya alerjisi varsa, gıda etiketlerini dikkatlice kontrol etmelidir. Kinoa genellikle salatalarda kullanılan bir maddedir ve etsiz burgerlerin kıvamına ve tadına katkıda bulunması için yaygın olarak kullanılır. Kinoaya duyarlılık, bir kişinin benzer gıdalara, özellikle de elmaya karşı hassasiyeti olduğunu gösterebilir. Allerji ve Klinik İmmunoloji Dergisindeki 2018 tarihli bir inceleme, kinoa duyarlılığının test edildiği 212 çocukta elma duyarlılığı olduğu bulunmuştur. Gıda alerjisi veya hassasiyeti olan kişiler için, sorunlara neden olabilecek benzer yiyeceklerin farkında olmak önemlidir.

Kısa Özet

Kinoa alerjisi olduğundan şüphelenen bir kişinin içeriğinde kinoa olan yiyeceklerden kaçınması genellikle bir reaksiyonu önlemesinin en etkili yoludur. Anafilaktik reaksiyon öyküsü olan bir bireyin daha çok EpiPen marka adıyla bilinen bir epinefrin enjektörü taşıması gerekebilir. Bir reaksiyon durumunda, enjektör kullanmak, profesyonel tıbbi yardım alıncaya kadar semptomları azaltabilir. Daha hafif alerjisi olan kişiler için, pişirmeden önce quinoa'nın ıslatılması ve durulanması iyi bir fikir olabilir. Bu, bir kişinin kinoa veya içerdiği saponinlere karşı alerjik olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Alerjisi olan kişiler kinoa yiyemese de alternatif seçeneklerin tadını çıkarabilir.