Limon otu esansiyel yağının faydaları ve kullanım alanları nelerdir?

Limon esansiyel yağı, dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yetişen limon otu bitkisinden gelmektedir.

Limon otu esansiyel yağının faydaları ve kullanım alanları nelerdir?
Limon otu esansiyel yağının faydaları ve kullanım alanları nelerdir?

Yağ, ince bir kıvam ve kokusu ile parlak veya soluk sarı tonlarında olabilmektedir.

İnsanlar geleneksel tıptaki limon otlarını ağrı kesici, mide problemleri ve ateş için kullanmalarının yanısıra antioksidan, antienflamatuar ve antifungal özelliklerinden de yararlar sağlamışlardır.

Bu makalede, limon otundan elde edilen esansiyel yağın olası faydalarını, nasıl kullanılacağını ve yan etkileri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Limon Otu Yağının Yararları

Limon otu esansiyel yağının faydaları şu şekildedir;

'Bakterilerle mücadele'

2016'daki bir in vitro çalışma yapan araştırmacı, limon otu esansiyel yağının Acinetobacter baumannii bakterilerinin suşları ile mücadelede etkili olduğunu buldu. Bu, ilaca dirençli bakteri, zatürree ve kan enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.


Acinetobacter baumannii

Limon otu esansiyel yağı bakterileri inhibe etmede ve öldürmede etkili olduğundan, gelecekte antibiyotiklere cevap vermeyen hastalıklarla mücadele için tamamlayıcı bir tedavi olmada büyük öneme sahiptir.

Başka bir çalışmada, yüzde 2 limon otu esansiyel yağı jelinin bir konsantrasyonu, diş eti hastalığına neden olan bakterilerin büyümesini inhibe etmede denendi. Bu küçük çalışma sırasında, ağızlarında birden fazla diş eti hastalığı olan 15 kişi yer aldı. Katılımcılar, cerrahi olmayan diş tedavisi ile birlikte jeli diş eti hastalığının bulunduğu yere uyguladılar. Sonuçları sadece cerrahi olmayan diş tedavisi kullanan bir grupla karşılaştırdılar. Esansiyel yağ ve cerrahi dışı diş tedavisi, tek başına cerrahi olmayan diş tedavisinden daha fazla doku iyileşmesini arttırdığı görüldü.

'İltihabı azaltmada kullanılır mı?'

Kronik inflamasyon (iltihaplanma); artrit, diyabet ve bazı kanserler de dahil olmak üzere, birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. 2014 yılında yapılan bir çalışma, limon otu esansiyel yağının, mantar enfeksiyonlu farelerde güçlü bir anti-enflamatuar etkisi olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, insanlarda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtmekle birlikte, limon otu esansiyel yağının gelecekte cilt iltihabının tedavisinde yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

'Mantar enfeksiyonlarıyla mücadele'

Aynı araştırmacılar tarafından yapılan bir diğer 2014 yılı çalışmasında, limon otu esansiyel yağının, mantar enfeksiyonları ve pamukçuktan sorumlu olan Candida albicans da dahil olmak üzere, spesifik mantarlar üzerindeki in vitro etkilerini incelediler.


Candida albicans

Esansiyel yağ, "umut verici" bir antifungal etkiye sahipti ve bu, araştırmacıların mantar enfeksiyonlarının tedavisinde potansiyel kullanımı olabileceğini belirtmesini sağladı. Ancak, etkileri doğrulamak için insanlarda daha fazla çalışmalar yapılması gerekmektedir.

'Antioksidanlar'

Antioksidanlar, zararlı serbest radikallerle ve vücuttaki oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olur, bu da yaşlanma belirtilerini ve birçok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, limon otunun güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu ve in vitro deneyde serbest radikalleri temizlemede etkili olduğu gösterilmiştir. 2011 yılında yapılan daha önceki bir  çalışmada ise, araştırmacılar limon otu yağı ile gargara yapılmasının  antioksidan etkileri olduğunu da keşfettiler. Araştırma, diş eti iltihabı olan insanlar dahil olmak üzere 40 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Ekip, limon otu yağı gargarasının antioksidan etkisini üç farklı konsantrasyon seviyesinde test etmiş ve tüm konsantrasyonlarda antioksidan aktivite gösterdiğini bulmuşlardır. Bu sonuçlar, düzenli bir diş hijyeni rutinine faydalı bir katkı sağlayabilecek gibi görünüyor.

'Hafifletici romatoid artrit'

Limon otu esansiyel yağı, muhtemelen anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. 2017 yılındaki bir çalışmada, romatoid artrit ile limon otu esansiyel yağının 35-70 yaş arası 30 kişi üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Bilim insanları, 30 gün boyunca her kişiye kullanmaları için 3 miligram limon esansiyel yağı verdiler. Zamanla, katılımcılar daha az ağrıları olduğunu bildirdiler.

'Limon Otu Yağı Nasıl Kullanılır?'

İnsanlar limon otu esansiyel yağlarını aktarlardan veya bir sağlık marketinden satın alabilirler. Ancak, asla seyreltilmemiş uçucu yağları ciltlerine veya gözlerine, ağızlarına veya kulaklarına uygulamamalıdır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), insanların doğru kullandıklarında limon otu esansiyel yağını güvenli olduğunu onayladı. Uçucu yağların yanlış kullanılması tehlikelidir ve zehirlenmelere, cilt yanıklarına, mide bulantısına ve evcil hayvanlarda hastalıklara neden olabilir.

  • İnsanlar jojoba veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa limon otu esansiyel yağı ekleyebilir ve cilde masaj yapabilir.
  • Kaynayan suya uçucu yağın birkaç damlasını eklemek ve buharı burundan solumak, gözleri kapalı tutmak ve kafayı bir havlu ile örtmek, kullanmak için başka bir yoldur.
  •  İnsanlar yağı buharlaştırdıklarında, uçucu yağların konsantrasyon seviyelerinin yetişkinler için tehlikeli olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, bebekler, çocuklar, hamile kadınlar veya evcil hayvanların çevresinde kullanma konusunda dikkatli olunmalıdırlar.
  • Esansiyel yağlar yanıcıdır, bu yüzden insanlar açık alevden uzak durmaya özen göstermelidir.
  • Bir sağlık uzmanının rehberliğinde uygulamadıkça limon otu (uçucu) yağını ağızdanalınmaması gerekir.

Yan etkiler nelerdir;

Limon otu esansiyel yağı cildi tahriş edebilir ve döküntüye neden olabilir. Cildin tahriş olma riskini en aza indirgemek için, kişi aşağıdaki durumlarda cildine limon otu esansiyel yağı uygulamaktan kaçınmalıdır:

  • Alerjileri veya egzama gibi cilt rahatsızlıkları varsa önce yağı seyreltilmelidir
  • Cilt kırılmış veya hasar görmüşse
  • Kullanımdan önce cildin reaksiyonunu kontrol etmek amacıyla, küçük bir cilt üzerinde test yapın, ardından seyreltilmiş yağı daha yaygın bir bölgeye uygulamadan önce bir reaksiyon oluşup oluşmadığını görmek için 24 saat bekleyin.
  • Limon otu esansiyel yağı ayrıca kuruluğa sebep olabilir ve gözlerin, kulakların, ağzın ve genital bölge gibi diğer mukozaların çevresinde acıya neden olabilir. Bu nedenle, yüz bölgesinde kullanmamak veya yağı banyo suyuna bir miktar olacak şekilde ilave etmek en iyisi olacaktır.

Araştırmalar, limon otlarının genellikle antifungal, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle birçok sağlık problemine yararlı olduğunu göstermektedir.

Limon otu esansiyel yağı üzerine yapılan çalışmaların çoğu, test tüplerinde veya hayvan modellerinde yapılmıştır. Bu nedenle, limon otu esansiyel yağının insanlar üzerindeki yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

İnsanlar asla seyreltilmemiş uçucu yağı doğrudan cilde uygulamamalı ya da bir sağlık uzmanının rehberliğinde olmadıkça yağı ağız yoluyla almamalıdır.

Seyreltilmiş limon otu esansiyel yağı masaj, buhar soluma veya difüzyon için kullanmak insanların rahatlamasını ve bu geleneksel ilaçtan yararlanmasını sağlayabilmektedir.