Mantardan elde edilen ürünler kütüphanesi yeni ilaçların keşfine yardımcı olabilir.

On binden fazla mantardan elde edilen ürünlerin bulunduğu büyük bir kütüphane yeni ilaçların keşfine yardımcı olabilir.

Mantardan elde edilen ürünler kütüphanesi yeni ilaçların keşfine yardımcı olabilir.
Mantardan elde edilen ürünler kütüphanesi yeni ilaçların keşfine yardımcı olabilir.

On binden fazla mantardan elde edilen ürünlerin bulunduğu büyük bir kütüphane yeni ilaçların keşfine yardımcı olabilir.

Hubrecht Enstitüsü'ndeki Jeroen den Hertog'un grubundan araştırmacılar, Westerdijk Enstitüsü ve Utrecht Üniversitesi'nden araştırmacılarla işbirliği yaparak bu kütüphaneyi kurdular ve biyolojik olarak aktif bileşikler için tüm kütüphaneyi taradılar. Bu mantar ürünlerinin biyolojik aktivitesini ilk önce zebra balığı embriyolarında test ettiler çünkü aynı zamanda birçok hücre tipi üzerindeki etkilerin analiz edilmesine izin veriyordu (Zebra balığı fizyolojik olarak insanlara çok benzer).

Hubrecht Enstitüsü'ndeki araştırmacılardan biri olan Jelmer Hoeksma şöyle açıklıyor:

"Kliniğimizde artan yaşımız, buna bağlı hastalıklar ve mevcut ilaçlara direnç gibi çeşitli nedenlerden dolayı sürekli yeni terapötik bileşiklere ihtiyacımız var. Aspergillus terreus mantarı tarafından üretilen ve kolesterol düşürücü bir ilaç olarak kullanılan bir bileşik olan lovastatin gibi bu tür bileşiklerin mükemmel, fakat henüz keşfedilmemiş bir kaynağıdır. “Her yıl mantarlar tarafından üretilen yeni bileşikler tanımlanıyor, ancak şimdiye kadar sadece mevcut tüm mantarların çok küçük bir alt kümesini araştırdık. Bu, birçok biyolojik olarak aktif bileşiklerin kaldığını göstermektedir."

Dünyadaki en büyük canlı mantar koleksiyonuna ev sahipliği yapan Westerdijk Fungal Biyoçeşitlilik Enstitüsü ile yapılan işbirliğinde araştırmacıların on binden fazla farklı mantardan türetilmiş geniş bir kütüphanesi kurmalarını sağladı. Terapötik bileşikler aramak için, araştırmacılar bu büyük mantar ürünleri kütüphanesinin ilk önce zebra balığı embriyoları üzerindeki etkilerini araştırdılar. Zebra balığı embriyoları, araştırmacıların gelişim sırasında tüm vücut üzerindeki etkilerini çalışmalarını sağladı. Zebra balığı, fizyolojik olarak insanlara çok benzeyen omurgalılardır ve ilaçları çeşitli rahatsızlıklara karşı test etmek için sıklıkla kullanılır. Birkaç gün içinde bu embriyolar, organlarının çoğunu geliştirerek mantar bileşiklerinin biyolojik aktivitesini kolayca tespit eder hale getirir. Tüm bunlara ek olarak, bilinen ilaçlarla karşılaştırma, yeni ilaçların tanımlanmasına yol açabilir ve ayrıca bu bileşiklerin altında yatan etki mekanizmalarına da işaret edebilir.

Araştırmacılar, zebra balığı embriyoları üzerinde etkisi olan biyolojik olarak aktif bileşikler içeren 1526 filtrat buldular ve bunun üzerine daha fazla analiz için 150 filtrat seçtiler. Bunlardan, Resinicium furfuraceum tarafından üretilen kolesterol düşürücü ilaç olan lovastatin de dahil 34 adet bilinen bileşiği izole ettiler. Şimdiye kadar bu mantarın lovastatin ürettiği bilinmemekteydi, ayrıca araştırmacılar zebra balığı embriyolarında pigmentasyonu etkileyen filtreleri de buldular.

Diğer çalışmalar, pigmentasyona dahil olan faktörlerin, cilt kanseri gelişiminde de önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar şu anda zebra balığı embriyolarında pigmentasyon kusurlarına neden olan aktif bileşikleri filtratlardan izole etmektedir.

Bu çalışma, mantarlar tarafından üretilen çok çeşitli aktif bileşiklerin ve yeni ilaçların araştırılmasında ki önemini vurgulamaktadır.

Hoeksma: "Kurmuş olduğumuz büyük fungal filtrat kütüphanesi, bakteri ve tümör gelişiminde antibiyotik direnci modelleri gibi birçok başka sistemde de test edilebilir ve bu çalışmayı buzdağının sadece görünen kısmı haline getirebilir."

Bu araştırmanın sonuçları 26 Kasım'da Scientific Reports'un bilimsel dergisinde yayınlanmıştır.