Bilim Günlüğü
Nörobilimcilere göre bu şarkılar kaygınızı oldukça azaltabilir.

Nörobilimcilere göre bu şarkılar kaygınızı oldukça azaltabilir.

Belki ihtiyacınız yok diye düşünebilirsiniz ama biz yine de Stresinizi Azaltacak 10 Şarkı önerimizi yapalım.

Nörobilimcilere göre bu şarkıları dinlemek kaygınızı %65’e kadar azaltabilir. Ruhunuzu beslerken sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz.

Herkesin günlük yaşamda stresle başa çıkmayı öğrenmesi gerekir. Okulda, hayatta, işte işler sarpa sardığında psikolojinizi korumak için küçük ipuçlarına ve tekniklere başvurabilirsiniz. İşte bilim destekli bir teknik daha:

Dünyanın en rahatlatıcı 10 şarkısından bir oynatma listesi yapın!

Ses terapileri insanları rahatlatmak ve tedavi etmek amacıyla uzun zamandır kullanılıyordu. Yüzyıllardır yerli halklar sağlıklarını korumak ve esenlik sağlamak için müziği kullanıyorlar. Nörobilimciler de buradan yola çıkarak sizi en çok rahatlatacak 10 şarkıyı keşfetmeye karar verdiler.

Araştırmada sensörlere bağlı katılımcılar zor bulmacaları olabildiğince kısa sürede çözmeyi denediler. Bulmacaları çözmeye çalışmak belli bir derecede strese neden oluyordu; araştırmacılar da katılımcılar bulmacaları çözerken onlara çeşitli şarkılar dinletip kan basınçları, kalp atışları, nefes alış verişleri gibi psikolojilerini etkileyebilecek durumları kaydettiler.

Mindlab International’dan araştırmayı yapan Dr. David Lewis-Hodgson’a göre belirlenen şarkılar diğerlerine göre çok daha büyük oranda rahatlama sağladılar. Hatta “Weightless” ismindeki tek bir şarkı bile kaygı seviyesini %65 oranında azaltabiliyordu.

Neden bazı şarkılar hep dilimize dolanır?

Bu çarpıcı sonuçla ilgili ilginç olarak şarkı da zaten bu amaçla yapılmıştı. Weightless’ı yapan grup Marconi Union amaçlarını gerçekleştirebilmek için ses terapistleriyle çalışmışlardı. Dikkatli bir şekilde düzenlenmiş armoniler, ritimler ve baslar dinleyicilerin kalp atış hızlarını yavaşlatıyor, kan basınçlarını düşürüyor ve stres hormonu kortizol düzeylerini de düşürüyor.

Stres kalp hastalığı, obezite, depresyon, gastrointestinal problemler, astım gibi hastalıkları tetikler. Daha da rahatsız edici olan, Harvard ve Stanford’dan yeni çıkan bir çalışma, sadece iş stresi kaynaklı sağlık sorunlarının diyabet, Alzheimer veya gripten daha fazla ölüme neden olduğunu gösterdi.

Yaşadığımız bu kaotik çağda bilimin tavrı net: Eğer beden ve ruh sağlığınızı korumak istiyorsanız, onları dinlendirmelisiniz. Müzik de sizi strese sokan, kaygılandıran görüşmeler, toplantılar ve epostalardan kurtarabilecek basit bir yöntemdir.

Dr. David Lewis-Hodgson “‘Weightless’ o kadar güçlü ki birçok kadın katılımcı dinlerken mayıştı ve ben de bu yüzden araba sürerken bu şarkıyı dinlememek gerektiği ve tehlikeli olabileceği kanısındayım.” diyor. İşte stresinizi azaltacak 10 şarkı:

10. “We Can Fly” – Rue du Soleil (Café Del Mar)

9. “Canzonetta Sull’aria” – Mozart

8. “Someone Like You” – Adele

7. “Pure Shores” – All Saints

6. “Please Don’t Go” – Barcelona

5. “Strawberry Swing” – Coldplay

4. “Watermark” – Enya

3. “Mellomaniac (Chill Out Mix)” – DJ Shah

2. “Electra” – Airstream

1. “Weightless” – Marconi Union

Ayrıca bu şarkıları Spotify’dan da dinleyebilirsiniz:

Bilim Yazarlığı

1 yorum

Bilim Yazarlığı