Jump to content

Cenk Önsoy

Bilim Üyesi
 • İçerik sayısı

  39
 • Katılım

Topluluk Puanı

0 Standart Seviye

1 Takipçi

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Karbon salınım sorunu aniden bitse, her şey normale döner mi dersiniz? Ne şekilde olursa olsun, şu an karbondioksit yaymayı durdurmak mümkün değil. Yenilenebilir enerji kaynaklarında gerçekleşen önemli ilerlemelere rağmen, toplam enerji talebi artıyor ve karbondioksit yayımları yükseliyor. Bir iklim ve uzay bilimleri profesörü olarak, öğrencilerime 4°C daha sıcak olan bir dünya için plan yapmaları gerektiğini öğretiyorum. Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2011 yılında yayınladığı bir rapor, eğer mevcut güzergahımızdan ayrılmazsak, o zaman 6°C daha sıcak olan bir Dünya’ya bakıyor olacağımızı belirtiyor. Paris Anlaşması’ndan sonra aslında şu anda bile yörünge aynı. Karbon salımlarında önce bir tepe noktası, ardından da darboğaz görmeden, yeni bir güzergahta olduğumuzu söylemek zor. Zaten görmekte olduğumuz yaklaşık 1°C’lik ısınma ile birlikte, gözlenen değişimler şimdiden rahatsız edici durumda.
 2. Neden kendi sesinizden nefret ettiğinizi hiç merak ettiniz mi? Çoğumuz kendi sesimizi bir video veya ses klibinde duymaktan ürkeriz ve yüzümüzü buruştururuz, peki neden böyle yaparız? Sesi bizim kafamızda, dinleyen herkesin algıladığından farklı yapan nedir? Pekala, bu olayın arkasındaki bilimsel açıklama, vücudumuzdaki başka kimsenin duymadığı titreşimlerle alakalı. The Washington Post’tan Rachel Feltman’a göre, diğer insanların konuşmasını duyduğumuz zaman kulak zarlarımız ve iç kulaklarımız dıştan gelen ses dalgalarından titrer; beyin bu titreşimleri sese çevirir. Aynısı kendi konuşmamızı duyduğumuz zaman da geçerlidir fakat bu dış ses dalgalarına vücudumuzun derinlerinden gelen diğer iç ses dalgaları da eklenir – ses tellerimizdeki ve hava yollarımızdaki titreşimler karışıma eklenir. Daha teknik terimlerle söyleyecek olursak, kendi sesinizle konuştuğunuz zaman kemik iletimini hava iletimine ekliyorsunuz. “Kemikle iletilen ses, siz ses tellerinizi etkinleştirdiğiniz zaman olur ve titreşimler kafatasınız boyunca yol alır, sonunda da iç kulağınıza ulaşır. Kafatasınızdaki ses dağılımı, bu titreşimlerin frekanslarını yol boyunca düşürür, esasen bazı kalın tonlar ekler.” Sonuç olarak, bu fazladan guruldamalar yüzünden kafamızın içinde duyduğumuz ses pestir, daha zengindir ve daha tatlıdır ve bunu kendimiz dışından gelirken duymak (örneğin bir YouTube videosunda) bunu teneke gibi ve farklı sesli yapar. Bunu iç duyma düzenimiz tarafından eklenen daha derin ve daha zengin ses tonları olmadan sevmediğimize şüphe yok. Kendi vücutlarımıza bakmak da sarsıcı olabilir, çünkü genelde kendimizin aynadaki görüntülerine bakarız. Eğer ansızın gerçekten nasıl göründüğümüzün bir fotoğraf veya videosunu görürsek tuhaf gelir – çünkü yine doğru şekilde görünür. Doğal olarak kendimizin en çok alışık olduğu aynadaki halini sevmeye eğilimliyizdir ve bu halimiz ters çevrildiği zaman epey sinir bozucu olur (mükemmel derecede simetrik bir yüzünüz olmadığı sürece). İyi haber ise, sesinizin arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız için hiçbir şekilde kulak tırmalayıcı olmadığıdır: onlar bu sese alışarak büyümüştür ve kafanızdaki sesi asla duymamışlardır, bu yüzden konuşmaktan korkmayın. Ve gelecek sefer “Gerçekten böyle mi konuşuyorum” diye sorduğunuz zaman dert etmeyin: cevap evettir. En azından kendi sesinizin bir hayranı değilseniz, çoğu insanla aynı durumdasınız.
 3. Şüphesiz hepimiz koalaları sevimlilikleri, tembellikleri ve ağaçlara sarılı yaşamları ile tanıyoruz. Hatta son zamanlarda viral olan, arkadaşları onu ağaçtan attığı için ağlayan koala videosunu da es geçmeyelim. Koalaların yaşam alanları Avusturalya ormanlarıdır. Maalesef ki insanları çok sevmiyorlar ve yaşam alanlarından oldukça memnunlar. Yani onları evcilleştirmek çok zor. Onları yaşam alanından ayırıp hayvanat bahçesine almaksa, koalalara sadece acı veriyor. Önceden Avusturalya’ya yerleşen insanlar yumuşak tüylü kürkü için onları avlıyordu. Oldukça tembel ve hareketsiz olmaları nedeniyle de avlanmaları çok kolay oluyordu. Bu durumda insanları sevmemeleri gayet tabii. Koalalar tıpkı kangurulargibi keseli hayvanlardır. Onlarla ilgili diğer ilginç bilgi ise hamilelik süreçleri. Çok kısa bir hamilelik geçiren koalalar, yalnızca 35 gün yavrularını karnında taşıyorlar. 3- 5 cm doğan yavrular annelerinin keselerine giriyor ve burada büyüyüp gelişmeye devam ediyor. Kese hayatları ise 6 ay sürüyor. Fakat bitmiyor, bu defa da annelerinin sırtında yaşamaya devam ediyorlar. 2- 3 yıl kadar da annelerinin sırtında büyüyp hayatı öğrenmeye çalışıyor yavru koalalar. Anne koalalar ise yavrusuna bakarken bile uykusundan ödün vermiyor. Yaklaşık günde 18 saat uyuyan koalalar uykusundan asla vazgeçmiyor. KOlalar yalnızca okaliptüs yaprakları yerler. Birçok hayvan gibi insanlar için de son derece zehirli olan bu yaprakları sindiren özel bakteriler bulunmakta. Evrimsel süreçte bu bakteriler ile koalalar mutualist bir ilişki içindedirler. Yaşam alanları ise elbette okaliptüs ağaçları. Oldukça tembel oldukları için tüm hayatları bu ağaçta geçiyor. Su içmeye bile vakit ayırmıyorlar. Zaten su aramak istese bile en fazla kat edebileceklerii mesafe 3- 5 metre. Çünkü günde yalnızca 4 dakika kadar hareket edebilecek enerjiye sahipler. Ağaçtan damlayan suları içiyor, hatta bazen hiç su içmiyorlar. Peki koalalar neden bu kadar çok uyuyor (günde 18-22 saat) ve çok az hareket ediyorlar? Bunun sebebiyse okaliptüs yaprakları! Tek yedikleri besin olan okaliptüs yaprakları onlara gerekli enerjiyi sağlayamıyor ve vücutları hep uyku istiyor. Ayrıca ormanda yaşamaları, bol oksijen de uykuya bir sebebiyet tabi. Fakat en büyük sebep yeterli beslenmemeleri. Peki bu sevimli mi sevimli canlılar saldırganlar mı? Maalesef ki evet. O tatlı görüntüleri yanıltıcı. Grubun kendi içerisindeki kavgalar oldukça sakin geçiyor fakat köpekler ve insanlar konusunda biraz agresif olabildikleri biliniyor. Avustralya’da 2014 Aralık dolaylarında bir kadın, köpekleri ile birlikte koaladan kurtulmaya çalışırken, kendisini ısırdığını ifade etmiş (!). Kadının bacağını ısıran koala hiç de kolay bırakmamış. Kadın çırpınışlar sonucu koalanın dişlerinden kurtulabilmiş. ERİCA CARNEA tarafından blog bölümünde kaleme alınmıştır.
 4. Kırmızı kan hücreleri üzerindeki grip (influenza) virüsünün elektron mikroskobu ile renkli taranmış görüntüsü. Flu (influenza) virus (blue) on red blood cells. (Imaged using a scanning electron microscope).
 5. "Escherichia coli" bakterisinin elektron mikroskobu ile 17000 kat büyütülerek renkli taranmış görüntüsü. Coloured scanning electron micrograph of "Escherichia coli" bacteria (Magnification: x17000)
 6. Ter bezlerimizin ürettiği terin atıldığı açıklık olan bu görüntü, Dr. Jeremy Burgess tarafından elektron mikroskobu ile çekilmiş
 7. Sinekleri daha yakından gözlemlerseniz aslında sadece ayaklarını birbirine sürtmediklerini fark edeceksiniz.Sinekler aslında ayaklarını, proboscis adı verilen, ağızlarından bir uzantı şeklinde çıkan ve beslenme için kullandıkları hortumlarına sürterler. Sineklerin konduklarında yaptıkları el ovuşturma hareketinin sebebi nedir? Bildiğimiz kadarıyla bunu yapmalarının iki amacı var. Birinci amaç, proboscis’e yapışmış olan polen tanelerini ayaklar yardımıyla temizlemek.ikincisi ise,sineklerin ayaklarından tat almalarıyla ilgili. Sinekler normalde kıvrık duran proboscisi uyarmak için ayaklarının üzerindeki duyarlı kılları kullanırlar.Ayakların sürtünme hareketi bu kılların hortumu yani proboscisi uyarmasını sağlar. Bu sayede sinekler,besin alımı sırasında enerji tasarrufu yapmış olurlar. (Sineklerin besini proboscis aracılığıyla aldıklarını hatırlatalım.) Ayaklarıyla tat alabildikleri için her seferinde,kıvrık durumdaki proboscisi açıp, besinin olup olmadığını kontrol etmelerine gerek kalmaz. Böylece, besinin olup olmadığını ayakları aracılığıyla anlayıp sadece gerektiği zaman proboscisi açmış olurlar. İlk bakışta sanki hayatının fırsatını bulmuş gibi bir görüntünün oluşmasını sağlayan sinek hareketidir.
 8. Sivilce İzleri Ve Daha Fazlası İçin Çay Ağacı Yağı Çay ağacı yağı, cildindeki sivilce görünümü ile savaşan insanlar için etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Sivilce zamanla kötüleşebilir ve çirkin izlere neden olabilir. Bakterilerden kaynaklanıyorsa, vücudunuzun diğer bölümlerine hızla yayılabilir. Sivilce genellikle yüz, boyun, kafa derisi, üst göğüs bölgesi ve omuzlarda görülür, ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Küçük sivilce birkaç gün içinde iyileşirken, büyük bir sivilcenin iyileşmesi iki hafta kadar sürebilir. Birçok insan sivilceleri kaşır ve bu da cilt üzerinde kalıcı şekil bozukluklarına sebep olabilir. Birçok genç sivilceleri kaşımaları nedeniyle yanaklarında çukurlar açmıştır. Sivilce çoğunlukla gençleri etkilese de, birçok yetişkin bu cilt bakımı problemini 40’lı yaşlarında da yaşamaktadır. Bir yetişkinin istediği son şey, bir iş görüşmesine veya randevuya giderken yüzünde bir sivilce olmasıdır. Sivilce tedavisi için dermatolog reçeteleri pahalı olabilir ve genellikle kısa bir süre için reçete edilir. Ne yazık ki sivilce herhangi bir zamanda tekrarlayabilir. Çay ağacı yağı, sivilceye karşı süregelen savaşta kullanmak için en iyi ve en güvenli cilt bakımlarından biridir. Kötü bir enfeksiyon ortadan kalktıktan sonra, daha fazla tekrarlamasını önlemek için çay ağacı yağını düzenli olarak kullanabilirsiniz. Sivilce ana nedenleri nelerdir? Birkaç farklı cilt sorunu çirkin, kırmızı, iltihaplı sivilcelerin oluşumuna sebep olabilir. Derinin yüzeyi küçük gözeneklerle doludur. Bu gözenekler yağ, ölü cilt ve bakteri ile tıkanabilir. Bu bakteri Propionibacterium acnes olarak adlandırılır ve yağlı cildi ağırlaştırabilir. Derideki her gözenek yağ bezlerini de barındıran bir kıl folikülüne açılır. Yağ bezi, saç derisini ve cildi korumak üzere serum veya yağ salgılamakla görevlidir. Bu gözenekler tıkandığında sivilceye neden olabilir. Enfeksiyon ne kadar kötü olursa sivilce o kadar büyür. Gözeneklerin temizlenmesi çok zor olduğu için, yüzünü günde birkaç kez yıkayan kişi bile sivilceyle ilgili bir sorun yaşayabilir. Çay Ağacı Yağı Nedir? Çay ağacı yağı, Melaleuca alternifolia bitkisinden doğal olarak elde edilir. Bu bitki, Avustralya’nın Yeni Güney Galler bölgesinde oldukça yaygındır. Tazelik ve canlılık hissi veren bir kokuya sahiptir ve genellikle soluk sarı veya renksiz bir yağdır. Melaleuca alternifolia yaprak ekstraktının soğuk preslenmesiyle saf bir uçucu yağ olarak elde edilir. Çay ağacı yağı % 100 saf, rafine edilmemiş olmalı ve kimyasal maddeler içermemelidir. Çay Ağacı Yağı Kullanırken Dikkat Edilecek Noktalar Çay ağacı yağı, esansiyel bir yağ olarak oldukça konsantre bir formdadır. Doğrudan uygulandığında cildi tahriş edebilir. Bazı insanlar leke üzerine küçük bir damla yağ damlatırken cilt reaksiyonu yaşamazken, bazıları alerjik reaksiyon, kızarıklık, yanma gibi şikayetler yaşayabilir. Güvenli kullanım için su veya başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltme işlemi yapılması uygun olacaktır. Sivilce için Çay Ağacı Yağı Nasıl Seyreltilir? Çay ağacı yağı tek başına uygulamada yağlı bir his bıraktığı için çoğu insan ciltlerine doğrudan uygulamak istemez. Bu durumda yüz temizleyici olarak; saf suya birkaç damla damlatarak seyreltebilir ve bir makyaj pamuğu yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Sivilce Bakımı Toniği için Malzemeler Kendi çay ağacı yağı cilt temizleme toniğinizi yapmak için bu malzemeleri kullanın, miktarları dikkatlice ölçün ve karıştırın. 1/4 su bardağı saf su. 3-4 damla çay ağacı yağı. 1/4 bardak elma sirkesi. Küçük sprey şişesi Çay ağacı yağı toniğinizi hazırlamak için bu dört adımı uygulayın. Üç malzemeyi de sprey şişesine dökün. Püskürtme başlığını yerleştirin. Kapağını kapatın. Hafifçe çalkalayın. Şimdi kullanıma hazır. Sivilce Bakımı Toniği Cilde Nasıl Uygulanır? Toniği makyaj pamuğu üzerine püskürtün. Yüzünüzü bu makyaj pamuğu ile hafifçe silin. Gözlerinizin çevresine, burun deliklerinize veya kulak içlerine temasından kaçının. Sivilcenizin olduğu diğer yerlerde de kullabilirsiniz. Saç derinizin arkasında veya vücudunuzun diğer kısmında sivilce varsa, toniği doğrudan püskürtebilirsiniz. Fakat yüzünüze püskürtmeyin. Sivilcelerden kurtulmak için çay ağacı yağı ile yüz bakım peelingi Ev yapımı yüz peelingleri, sivilce eğilimli cildiniz için etkili bir destek sağlayabilir. Gözenekler sivilce nedenlerinden biri olduğundan, gözenekleri açık tutar, cildinizde derinlemesine temizlik sağlayabilir. Çay ağacı yağı aynı zamanda sivilceye neden olan bakterileri de öldürür, içeriğindeki yağ özleri ile cildi yatıştırır. Yüz Bakım Peelingi için Malzemeler Kendi yüz peelinginizi yapmak için bu malzemeleri bir kapta toplayın. Bu karışım saklanamaz, bu nedenle uygulamadan birkaç dakika önce karıştırırarak kullanmalısınız. Uygulama için en doğru zaman uyku öncesidir, çünkü cildinize gece nemini sağlayabilen iki farklı tip yağ içerir. 10 damla çay ağacı yağı. 1/8 su bardağı zeytinyağı. 1/4 su bardağı şeker. Küçük bir kase ve kaşık. Yüz Bakım Peelingi Hazırlama Yöntemi Çay ağacı yağı peelingi, sivilceli cilt ile savaşmak ve cildinizde leke oluşmasını önlemek için bu adımları takip edin. Tüm malzemeleri birlikte kaseye alın. Aşırı karışmayın, şekeri kullanmadan önce erimemeli. Isıtmayın veya buzdolabına koymayın. Yüz Bakım Peelingi Nasıl Kullanılır? Yüz bakım peeling karışımınızı hazırladıktan hemen sonra şu adımları uygulayın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve nemli bırakın. Parmaklarınızı kullanarak, karışımı yüzünüze sürünerek ovalayın. Gözünüzün etrafına, burun deliklerinizin yanına sürmeyin ve saç çizgisinden kaçının. Yüzünüzün her tarafında, dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Yüz masajınıza konfor seviyesine bağlı olarak iki ila beş dakika devam edin. Tüm şeker gidene kadar yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Yüzünüzde sivilce oluşumunu engellemek açısından biraz yağlı kalmasında sakınca yoktur. Yüzünüzü hafifçe kurulayın. Ek nemlendiricilere gerek yoktur. İyi uykular. Haftada bir gece çay ağacı yağlı peeling işlemini tekrarlayabilirsiniz. Çay Ağacı Yağı’nın Diğer Kullanım Alanları Nelerdir? Çay ağacı yağı, kuru cilt tipine sahip kişilerde cildi nemlendirmeye destek olur. Dirsekler, dizler ve ayak tabanlarının etrafındaki kuruyan deri için temel cilt nemlendiricisi olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı, kırılmış saç uçlarını nemlendirerek saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kabarmasını engeller. Tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırıp yüz nemlendiricisi olarak kullanılabilir. Ayak nasırlarını yumuşatmak için kullanılabilir. Deri enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Siğiller, su çiçeği veya uçuk gibi viral cilt enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı kokusu, soğuk algınlığı sırasında tıkanıklıkların sinüslerinin temizlenmesine yardımcı olabilir. Ayak tırnağı mantarları ve kepek gibi mantar enfeksiyonlarının temizlenmesine yardımcı olabilir. Ekzema ve sedef hastalığının tedavisine yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı böcek ısırıkları ve güneş yanığında iyileşmeyi hızlandırabilir. Çay ağacı yağı su ile karıştırılabilir ve bir gargara olarak kullanılabilir. Güzellik bakımınızın pek çok farklı yerinde çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Cilt problemlerinizi iyileştirmede hem etkili hem de düşük maliyetli olacaktır. Blog bölümünde Nihal Ezel tarafından kaleme alınmıştır.
 9. “Evlenme çağına gelmiş kızları işaretlerler” tabirine kadar giden bir rivayet zinciridir, tüm bilinmeyen gizemli olaylarda olduğu gibi kılıfı hemen hazırlanmıştır. Ancak siz siz olun, rivayetlere göre hareket etmeyin, biraz sorgulayıcı olmakta fayda görüyoruz. Tinea nigra, derinin üst katmanlarına saldıran bir enfeksiyondur. Hortaea weneckii isimli mantar türü tarafından gerçekleştirilir. Halk arasında uyurken kına yakılmış, cinler periler işaretlemiş gibi efsane “efsaneler” dolaşıyor olsa da, Phaeoannellomyces werneckii, Exophiala werneckii, ve Cladosporium werneckii isimleriyle farklı vakalarda yer almış bu arkadaşlarımız derinizin üstünde renklenme yaratarak biz buradayız diyebiliyorlar. Bu deri renklenmesi ve enfeksiyon için direk mantar türüyle temas gereklidir. Yani sizde bu durum var ise, farkında olmadan mutlaka bir temas gerçekleşmiş ve istemeden konak durumuna düşmüşsünüz demektir. Ancak lezyonlardan bahsetmiyoruz, buradaki ince çizgiyi kaçırmayın; mantarın kendisiyle temas olması gereklidir. Yani bir el sıkışarak “temas ettim, kınalandım” tribine girmenize gerek yoktur; bu hamle durumun bulaşmasını yüksek ihtimalle sağlamayacaktır. Deri lezyonları mantarın yerleşmesiyle birlikte ortalama 2-7 hafta içerisinde görülmeye başlar. Genelde 20 yaş altı bayanlarda sıklıkla görülen bir enfeksiyondur.
 10. Ailenizle, paslı çivilere karşı dikkatli olmanız gerektiği söylenen bir konuşma elbet yaşamışsınızdır. Bu tavsiye kesinlikle iyi bir yerden geliyor. Fakat aynı zamanda yanlış sayılabilir. Bu, tetanozun ebeveynlerin söylediği kadar kötü olmadığını iddia etmek değildir. Kuzey Amerika’da Cleveland Clinic, vakaların yüzde 10’unun ölümcül olduğunu tahmin ediyor. Yetersiz veya erişilemeyen tıbbi bakımı olan ülkelerde, sayının çok daha yüksek olduğuna inanılmaktadır. Hayatta kalmak bile parasını alıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Oregon’da aşılanmamış 6 yaşındaki bir çocuğun alnındaki bir kesikten sonra tetanoz kasılmış. Bakteri küçük vücudu içinde birkaç gün kuluçkada kaldı, sonra aniden korkunç çene sıkma ve kas spazmları, kalp atış hızı, kan basıncı ve vücut ısısı düzensizliklerinde ortaya çıktı. Sadece hastanede 57 gün yaşadı ve tıbbi faturalarda 800.000 doları geçti. Ancak ne kadar paslı çivi uyarılarını dinlesek bile, hastalığın daha çok pas olarak bilinen kimyasal bileşik olan demir oksitle ilgisi yoktur. Daha ziyade, tetanoz kir, toz ve dışkı olan ortamlarda bulunan (yani her yerde) Clostridium tetani bakterisinin bir ürünüdür. Vücudunuza delinme yaraları yoluyla girebilir. Evet, ayrıca yüzeysel kesikler, böcek ısırmaları, cerrahi işlemler ve cildinizdeki diğer herhangi bir yırtılma yoluyla da girebilir. Paslı bir çiviye basmanızla veya bahçenizdeki toprakla uğraşırsanız da gelebilir. Bu yüzden aşı zamanını takip etmek çok önemlidir: Sadece avucunuzla paslı bir zincir bağlantısını açarken değil, her on yılda bir bu aşıya ihtiyacınız var. Klasik bir tetanoz hasarını beklemek, teorik olarak tetanoz yaralanması olabileceği zaman işe yaramaz. Bakteriler vücudunuza girerse ve aşılarınız konusunda güncel değilseniz, küçük işgalciler hızla çarpmaya başlar. CDC’ye göre üç ila 21 gün süren bu inkübasyon süresi semptomsuz geçiyor. Ancak bakteriler sizin içinizde ölmeye başladığında, sinir sistemine saldıran bir nörotoksin oluştururlar. Spesifik olarak, kas kasılmalarını düzenleyen kimyasal GABA’yı inhibe eder. Sonuç, yüzünüzdeki kilit çenesinden sırtınızdaki kontrol edilemeyen ark spazmlarına kadar, sürekli kıvrık ayak parmaklarına kadar vücutta bir gerginlik halidir. Paslı çivilerin tetanozla nasıl bu kadar yakından ilişkili olduğu net değildir. Demir oksit temel olarak insan vücuduna zararsızdır; Milyonlarca insan, sağlık üzerinde bir etkisi olmayan paslı demir borularla taşınan suyu içiyor. Esther Inglis-Arkell’in i09 sitesinde savunduğu gibi, tetanoza neden olan Clostridium tetani bakterilerinin üremediği anaerobik ortamla bir ilgisi vardır. Demir oksitlendiği zaman, atmosferik oksijen tüketerek bakterilerin üremesi için düşük oksijenli bir ortam oluşturur. Pas tetanoza neden olmamakla birlikte, ikisinin simbiyotik (ve sembolik) bir ilişkisi olabilir. Demir oksit temel olarak insan vücuduna zararsızdır; Milyonlarca insan, sağlık üzerinde bir etkisi olmayan paslı demir borularla taşınan suyu içiyor. Binlerce yıl boyunca, tetanoz insanı sarstı. Eski Yunan doktoru Hipokrat, çalışmalarında hastalıktan bahsetti. Ancak 1884’te araştırmacılar hastalığın nasıl işlediğini keşfetti ve sadece 40 yıl sonra, bilim adamları bir aşı geliştirdi. Bugün, her 10 yılda bir aşı olmak, görünüşe göre bir mutfak bıçağından, bebek bezi değişiminden veya paslanmış bir çiviyle basmaktan, tetanozu önlemede yüzde 100 etkilidir. En iyi kısım ne mi? Aşı olman için çok geç değil! Aşılarınızın güncel olduğundan emin olun.
 11. Gün içerisinde işlerimizde telefon artık vazgeçilemez oldu. Yatarken bile, hemen yanımızda yatağımızın baş ucunda bulunduruyoruz . Maalesef, bu sağlımıza çok zararlı olsa da, ben bugün başka bir soruna değineceğim. Telefon artık çok yaygınlaştığı için, şarjın hemen bitmesi, hiç dayanmaması bir sorun haline geldi , Powerbank markasıyla hepimizin hayatında yer alan yedek batarya uygulamalarıyla geçici çözüm bulunmasına rağmen, araştırmacılar kesin çözüm için araştırmalar gerçekleştiriyordu ve Washington Üniversitesinden bu sorunu bir çözüm taslağı geldi. Gücünü batarya yerine radyo sinyalleri ve ışıktan alıyor, çünkü sadece 3,5 microwatt enerji ile çalışıyor. İlk denemelerde 50 fit uzaklıktaki biriyle iletişim kurmayı başarıldı ve ilk Skype görüşmesi gerçekleştirildi. Bu oluşturulan prototipte öncelikli amaç şarjsız telefonu bulmak olduğu için, görüntü olarak daha, iyi bir seviyede değil. Öncelikle görsel görüntü için üstüne çalışılıyor. Ne zaman satışa çıkacağını söylemek şu an için çok erken, fakat tam olarak tamamlandıktan sonra gerçekten bir devrim niteliğinde yenilik olacağı düşünülüyor.
 12. Cenk Önsoy

  Anunnakiler Gerçek midir?

  Konu dışı: İmla ve cümle düzenine, en azından bir kaç standart noktalama işareti kullanarak lütfen biraz daha özen gösterelim mi :)
 13. Cenk Önsoy

  Hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler

  Bu tarz "muhteşem" derleme bilgiler için güvenilirlik açısından birkaç kaynak ekleyip de bilginin nereden geldiğini belirtmemizde fayda var; en hızlı koşan vahşi hayvan hipopotam değil evet; ancak neden çita diye sorulduğunda, veriyi teyit edebilmeliyiz ;)
 14. Cenk Önsoy

  Dinsel bağnazlık ile bilim neden bağdaşmaz?

  Çok daha fazla ortak noktası olduğunu düşünüyorum, güzel yazı ancak geliştirilebilir.
 15. Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliği sebebiyle günümüzde severek tüketilen birçok yiyeceği önümüzdeki yıllarda bulamayabiliriz. İşte iklim değişikliğinin önüne geçmek için elimizden geleni yapmazsak, yakın gelecekte mahrum kalacağımız o besinlerden bazıları.. Çikolata Çikolatanın ham maddesi olan kakaonun toplam üretiminin yüzde 70’i Afrika’da gerçekleşiyor. Sıcaklıkların giderek artması, Afrika’da yetiştirilen kakao ağaçlarının verimini düşürüp yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Dünyanın en büyük çikolata üreticisinin geçen yıl yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki senelerde dünyada çikolata olmayacak. Bal Arılar iklim değişikliğinden en fazla etkilenen türlerin başında geliyor. Günümüzde bile ulaşması çok zor olan doğal bal, yakın zaman içinde vedalaşmak zorunda kalacağımız besinlerden biri olarak gösteriliyor. Buğday ve Pirinç Bu iki tahıl, dünyanın neredeyse tamamının beslenmesini sağlıyor. Ancak hava sıcaklıklarındaki dalgalanmalar ve yağışların öngörülemezliği nedeniyle bu ürünlerin üretildiği bölgeler hızla değişiyor. 2050’de buğday ve pirinç talebinin yüzde 33 artacağını da düşünürsek, gelecek nesiller açlıkla mücadele etmek zorunda kalabilir. Kahve Güney Amerika’da yetiştirilen kahve ağaçlarının da iklim değişikliğinden oldukça etkileneceği öngörülüyor. Bu nedenle en çok tercih edilen, en kaliteli kahve cinsi olarak bilinen arabika kahvelerinin üretim sıkıntısına gireceği, ham maddenin giderek azalmasıyla kahve tüketiminin bir lükse dönüşeceği düşünülüyor. Öte yandan artan hava sıcaklıkları da tozlaşmada büyük önemi olan arıları daha serin bölgelere göçe zorlayacağından kahve iki türlü tehdit altında. Charles Luciano, kaynak

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
 • Yeni Oluştur...