Sizi İnternet Dedektifine Dönüştürecek Google İpuçları

Beğensek de beğenmesek de, Google çoğu insanın tercih ettiği bir portal. Herhangi bir şeyi arattığınızda erişmek istediğiniz bilgileri size sunar. Ancak daha detaylı bir sonuç isterseniz biraz daha derine inmeniz gerekebilir.

Sizi İnternet Dedektifine Dönüştürecek Google İpuçları
Sizi İnternet Dedektifine Dönüştürecek Google İpuçları

Beğensek de beğenmesek de, Google çoğu insanın tercih ettiği bir portal. Herhangi bir şeyi arattığınızda - İran'daki en güncel haberler vb.- Google genellikle ilk olarak erişmek istediğiniz bilgileri size sunar. Ancak daha detaylı bir sonuç isterseniz biraz daha derine inmeniz gerekebilir.

Bu yazımızda, hayatınızı kolaylaştıracak 6 Google ipucundan bahsedelim.

Spesifik bir ifadeden bahsederken tırnak işareti kullanma

Örneğin, herhangi bir şey için bir kaç kelime ile arama yaparken - Sony HT-Z9F ses sistemi - gibi, aradığımız ürünle ilgili tarama yapılır. Ancak, ses sisteminin içindeki sürücünün boyutları hakkında detaylı bilgi almak istediğinizi varsayalım. Sony HT-Z9F ses sistemi sürücü boyutları şeklinde arama yaptığımız takdirde bize detaylı ölçü içeren sayfalar istediğimiz şekilde sunulmayabilir. Bunun yerine arama alanımızı daraltacak bazı anahtar kelimeleri ve alıntıları kullanmalıyız.

Alıntı işaretini bir grup kelimeyle birlikte kullandığımızda, Google, kelimeleri yazdığımız sıra içerisinde aramaya koyulur. Bu yüzden, Sony HT-Z9F inç sürücüler (büyük harf, küçük harf yazımı konusunda endişelenmenize gerek yok) şeklinde arama yaptığınızda sayfalar inç ve sürücü kelimelerinin birlikte kullanılmasına bakılmaksızın tarar. Öte yandan, "HT-Z9F ses sistemi “inç sürücüler” şekilde bir tarama da aramamızı daha spesifik hale dönüştürdüğümüzde işimizi kolaylaştırabilir. (Eğer araştırdığınız terimleri sonuç ekranında göremiyorsanız kelimelerinizi sayfada bulmak için klavyenizden Ctrl+F tuşlarına basın.)

Bonus ipucu: Eğer aradığınız sayfada hangi kelimelerin geçtiğine emin olamıyorsanız, kelimeyi sembolize etmesi için,alıntınızın başına yıldız imi koyabilirsiniz. Örneğin, Taylor Swift'in 1989' daki pop dans müziğinin başlığını unuttuysanız, Taylor Swift "*  it off" şeklinde aratarak "shake it off"  şarkısının sözlerinini elde edebilirsiniz.

Konu dışı kelimeleri eksi işareti ile eleme

Google'da bir araştırma yaptığınızda, konunuzun tamamen dışında bilgiler elde etmek oldukça sinir bozucudur. Bu durum, genelde farklı anlamlara gelen aynı yazılışla sahip kelimeleri arattığınızda başınıza gelir. Örneğin, siz bilgisayar işletim sistemi için "sürücü" araması yaptığınız halde karşınıza taşıt sürücüsü için sonuçlar gelmiş olabilir.

Bu durumda eksi işareti size yardımcı olacaktır. Başka bir örnekle, bir müzik gurubunun ismini aratıyorsanız  Architects gibi, mimari ile ilgili sonuçlar almamak için "Architects -  Architecture" şeklinde o kulvarı hariç tutarak istediğiniz sonuçlara daha kolay ulaşabilirsiniz.

Aynı şekilde aynı markanın bir ürününü aratırken sunulan ürün çeşitliliğini azaltmak için de yapabiliriz. Örneğin; Apple bilgisayarları inceliyorsunuz. Macbook -air-pro yazarak bunların dışındaki ürünlere erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Zaman belirterek arama yapma 

Bazen, arama sonuçlarımız  belirttiğiniz kelimeleri içerdiğinden dolayı, konuyla alakalı eski makaleleri de kapsayacak şekilde karşınıza çıkabilir. Eğer bu problemle karşılaşıyorsanız, Google arama motorunun altındaki kısımdaki "her zaman" seçeneğini, dilediğiniz tarihleri girerek sonuçlarınızı daha dar bir alanda inceleyebilirsiniz.

Site operatörü kullanarak arama yapma 

Daha önce okumuş olduğunuz bir makaleyi bulamıyorsanız yada aradığınızı bilindik bir kaynaktan doğrulamak istiyorsanız, aramanızı sınırlandırmak için sitenin ismi ile arama yapabilirsiniz (Bu yöntem özellikle araştırma niteliği olmayan siteler için yararlıdır).

Diyelim ki, İran ile ABD Nükleer Anlaşması hakkında okumak istiyorsunuz, ancak New York Tımes yayın organını tercih ediyorsunuz. Yalnızca ABD İran Nükleer Anlaşması şeklinde aratmak yerine, "site:nytimes.com iran deal" şeklinde arama yaparsanız NY Tımes'daki bu konu hakkında yapılmış eski ve güncel tüm dökümanlara erişebilirsiniz.

Tarayıcınız adres çubuğuna kısayollar ekleme

Daha ilerisi için hazır mısınız? Operatör yazmak gibi ipuçları ile arama yapmak oldukça işimizi kolaylaştırır ancak bazen o bile zaman alabilir. Eğer tarayıcınız da desteklerse, bazı aramaların kısayollarını kaydetmek mümkün. Böylelikle, her defasında site:nytimes.com yazmak yerine tarayıcınızın adres çubuğuna nyt kısayolunu sabitlemek size hız kazandıracaktır.

Örneğin, aşağıdaki adresi kopyaladığınızda;

https://www.google.com/search?q=site%3Anytimes.com+iran+deal

Chrome'da adres çubuğunda sağ tık ile "arama motorlarını düzenle" menüsünden "ekle" kısmına tıklayarak "nyt" kısayolunu kaydedebilirsiniz. Fırefox'da sağ tık ile "kitap ayracı" olarak kelimelerinizi kaydedebilirsiniz.

Daha önceden kopyalamış olduğunuz adresi, arama motoruna ya da adres çubuğunuza yapıştırdıktan sonra terimlerinizi "%s" ifadesi ile değiştirin. Yeni adresiniz;

https://www.google.com/search?q=site%3Anytimes.com+%s

Böylece, "iran+deal" ifadesi ile "%s" ifadesi ile değiştirerek "nyt" kısayolu ile adresimize daha hızlı erişebiliriz.

Bir görselin kaynağını başka bir görsel ile ters yolla arama 

Neyse ki, bütün aramalar kelimelerden oluşmaz. Bazen bir fotoğrafın kaynağını bilmek, onun daha detaylı veya üst versiyonunu elde etmek için kullanışlı olabilir. Muhtemelen, Google Görsellere bir kaç kelime yazarak görsel aratmayı biliyorsunuz ancak, tam tersini yaparak, yani görseli Google Görsellere taşıyarak arama yapmayı denememiş olabilirsiniz. Hakkında arama yapmak istediğiniz görseli Google Görseller sekmesine sürükleyerek, görüntünüzün daha detaylı versiyonları hakkında kapsamlı aramalar yapabilirsiniz.

Görseli görsel ile aratarak bulma videosuna (reverse image search) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.