Jump to content

Önerilen İletiler

Aralarındaki kütle farkı çok büyük olan iki cisim birbiri etrafında dönerken momentumun korunumu gereği küçük olanın kendi etrafında dönüş hızı ile yörüngesini tamamlama süresi zaman içinde eşitlenir. Buna kütleçekim kilidi (tidal locking) denir.

Örneğin Ay'ın kendi etrafında dönme süresi de Dünyanın çevresinde dönme süresi ile aynıdır bu yüzden Ay'ın hep aynı yüzünü görürüz.

Güneş sistemimizdeki gezegenlerin; dönüş yönleri, dönüş hızları ve kendi eksenleri etrafındaki bir tam turu tamamlama süreleri

(Görselde; D: Gün, H: Saat, M: Dakika) 🎥 jameslikesspace

 


Bilim ile kalın!

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

×
×
  • Yeni Oluştur...