Jump to content
Bilim Forum

Beynimiz anıları nasıl unutur?

Önerilen İletiler

Bilim insanları, unutma sürecini engellemenin ve hatıraların solmasını sağlayan mekanizmaların daha derinlerine inmenin bir yolunu buldular. Yeni yapılan bir çalışmaya göre hatıraların unutulma süreci, beynin sinir hücrelerinde bulunan belirli makinelere dayanıyor. Ancak bu işlem, küçük ve özel bir molekül ekleyenek engellenirse, hatıraların kaybolmasını önlemek mümkün olabilir.

Bellek ve öğrenme, özellikle travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve Alzheimer gibi koşullar açısından tüm hayatımızın önemli bir parçasıdır. Hatıraları saklama yeteneği her ne kadar çekici gelse de, unutmak başlı başına yararlı bir beceridir. Aslında, bazıları unutabilmenin tür olarak hayatta kalmamızın ve tür olarak başarımızın anahtarı olduğunu iddia ediyor, çünkü hatalardan ders almamıza ve yeni ortamlara uyum sağlamamıza izin veriyor.

Screenshot_4.jpg

Science dergisinde yazan Ankit Awasthi ve Avrupa Nörobilim Enstitüsü’ndeki ekibi, bellek yapımında kilit bir çarşaf olarak Syt3 adlı bir proteini tanımladı. Araştırmacılar, rolünü araştırmak için, normal fareleri, herhangi bir Syt3 üretmeyecek şekilde genetik olarak değiştirilmiş olan “Syt3 nakavtları” olarak adlandırılan hayvanlarla karşılaştırdılar. Ekip, farelerin bir dizi labirent kullanmayı öğrenmek ve unutmak için yeteneklerini test etti.

Bir testte, fareler bir gıda ödülü almak için labirentte belirli bir noktaya nasıl gelebileceklerini öğrendi. Hem normal hem de Syt3 nakavt fareler bunu eşit derecede iyi yapabildiler. Ancak, gıda labirentte yeni bir konuma taşındığında, değiştirilmemiş fareler yeni yiyecek yerini hızla öğrendi ve ilk yiyecek yerini unuttu, Syt3 nakavt fareleri önce yeni yere gitmeden önce sürekli olarak orijinal yeri ziyaret etti. . Araştırmacılar bu denemelerin, nakavt hayvanlarının orijinal yemek yerini unutamadıklarını gösteriyor.

İlginçtir ki, araştırmacıların Syt3’ü bloke etmek için geliştirdikleri küçük molekül nakavtın etkisini çoğaltabiliyordu; Normal farelerin beyinlerine enjekte edildiğinde, onların da unutmasını engelledi.

Hatıralar, beyinde sinaps içinde moleküler ve hücresel değişiklikler, nöronlar arasındaki bağlantıları olarak depolanır. Anı oluşturmaktan sorumlu yapılardan biri, sinapslarda bulunan ve bir nörondan diğerine sinyalleri iletmeye yardımcı olan bir protein olan AMPA alıcısıdır. Bu AMPA alıcısı ne kadar çok kullanılırsa, o kadar çok sinaps oluşturulur, bu nedenle hafıza daha çok güçlendirilir.

Awasthi tarafından tanımlanan zar proteini Syt3’ün amacı, yedek AMPA reseptörlerini geri dönüştürmektir. Bu, kullanılmayan bellek yollarının zayıflaması etkisine sahiptir. Böylece Syt3’ün engellenmesi AMPA alıcısının geri dönüşümünü önler ve yol zayıflamaz, bu da hatıraların kaybolmayacağı anlamına gelir.

Anı yaratma mekanizmaları daha önce oldukça iyi çalışılmış olsa da, şimdiye kadar anıların kaybolma şekli çok daha az çalışılan konu oldu. Syt3’ün hafıza kaybı yolunda ana bir oyuncu olarak keşfi ve bu yolun hafıza makineleriyle nasıl mücadele edileceğini göstermesi, araştırmacıların hafıza tabanlı hastalıkları anlamak ve bunlarla mücadele etmek için daha iyi bir konumda oldukları anlamına geliyor ve beynimizin moleküler düzeyde nasıl çalıştığını daha iyi ortaya koymayı sağlıyor.

Referans

https://www.thenakedscientists.com/articles/science-news/how-brain-forgets

Blog bölümünde Burak Babacan tarafından kaleme alınmıştır.


Bilim ile kalın!

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...