Jump to content
Biyolokum

GDO nedir? GDO faydalı mıdır yoksa zararlı mı?

Önerilen İletiler

(G)enetiği (D)eğiştirilmiş (O)rganizmalar anlamına gelir.

Hem zararı, hem faydası olan bir durumdur. Biyoteknolojinin gelişmesiyle birlikte, bir canlının taşıdığı özelliği rekombinant dna teknolojileri ile başka bir canlıya aktarmak kolay hale gelmiştir. Örneğin, soğuk iklimlere adapte olmuş bir balığın, bu adaptasyonu sağlayan genini çilek bitkisine aktardığımızda, artık elimizde soğuklara karşı dirençli bir çilek yapmış oluruz. Piyasada satılan çileklerin %80’i maalesef böyledir. Durumun zararlarına baktığımızda ise, yapay bir canlı yaratmış oluyoruz. Genetiği değiştirilmiş doğal olmayan ve genel olarak zararlı özellik taşıyabilen bir canlı. İşte tüm hikaye burada başlıyor. Kısaca özetlemek gerekirse GDO hayatı pratikleştiren, fakat zararı çok fazla olan bir olaydır.

GDO nedir.jpg

GDO = Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar

Organizmaların genetiğini değiştirerek yapılacaklara örnek vererek açıklayayım :

*Asyada aşırı pirinç tüketiminin doğurduğu A vitamini eksikliğine bağlı körlük vakalarının önlenmesi için A vitamini üreten Altın pirinçin üretilmesi

*Sığırların sütünden İnsan C proteini elde edilmesi

*Bakterilere insülin geni aktarılarak daha ucuz ve hızlı bir şekilde insülin üretimi

*Bitkilerin zor şartlara dayanıklılığını artırmak ,verimlerini artırmak,Aynı şekilde hayvanların et ve süt verimini artırmak amacıyla yapılan genetik değişiklikler…

Bunlar ilk bakışta yararlı gibi görünse de özellikle tarımsal ürünlerde yapılan çalışmaların ciddi sorunların doğuracağı aşikardır.

Birincisi bunları üreten firmalar yabancı ülkelerin firmasıdır.Üretilen ürünler tohum vermeyen ürünler olup,bir ülkenin bu konuda dışa bağımlılığını artırmaktadır. GDO lu bir ürün ekildiği yerde yerli ürünlerin tozlaşmasını etkilemekte ve üstün duruma geçmektedir.

İkincisi bu ürünlerle beslenen deney farelerinde karaciğer,böbrek,mide rahatsızlıkları meydana gelmektedir.Her ne kadar inkar etseler de bu bir gerçektir.İnsanlar üzerinde etkisi de şimdi değilse bir süre sonra birikecek ve bir kaç nesil sonra boy gösterecektir.

Tehlikenin bir başka boyutu ise biyolojik savaş olarak kullanılma ihtimalidir.Bu ürünler hiç kuşkusuz genetiğiyle oynanıp insanların kısırlaştırılmasında,bir hastalığa karşı zayıf olan ırkların hassasiyetini artırmak gibi amaçlarla da kullanılabilir.

Bir topluma, kitleye, insanlığa en kolay yoldan ulaşmak için birkaç belirli yol vardır. Beslenme, sağlık, ve zorunlu yaşamsal fonksiyonlar (nefes alma, dışkılama v.b.). Sağlık sektöründe zaten bu tarz bir oluşum Dünya savaşlarından beri kısır döngü olarak işliyor, şimdi besin ve beslenme alanında liderlik rekabeti var, ileride soluduğumuz havanın kalitesi de değiştirilecek bakın azot miktarı şöyle olursa daha faydalı diye, bölgesel yapılanmalara gidilecek.. Olumlu görünüyor, ama art niyetli bakınca fazlasıyla olumsuz. Bir bilim sever olarak her ne kadar farklı fikirlere açık olsam da, dünya genelinde kötü emellere alet edilebilecek bu tarz geniş çaplı uygulamalarda bu kadar cesur olmamamız gerektiği kanısındayım.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...