Uçan balık efsanesi nedir?

Balıkların uçma efsanesi nedir?

Uçan balık efsanesi nedir?
Uçan balık efsanesi nedir?

Uçan Balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri havada aşabiliyorlar. Yani bilimsel olarak özetlemek gerekirse kanat şeklinde gelişmiş ve vücutta üst konumlu olan pektoral (göğüs bölgesi) yüzgeçleri ile su yüzeyinde havada kayma hareketi ile yer değiştirebilen balıklardır. Burada bahsettiğimiz gibi bu balıklar yüzgeçlere sahip ve bu yüzgeçlerle havada kayma hareketi yapıyorlar, gerçek bir uçuş söz konusu değildir. Uçan balıklar su altında yeterli bir hıza ulaştıktan sonra, su yüzeyine sıçrar ve genellikle birkaç metre yükseklikte havada süzülürler. En fazla 6 metreye kadar yükselebildikleri belirtiliyor.

Uçuş hızları saatte 16 km/h saat ancak 70 km/h saate kadar hızlarını arttırabiliyorlar.

En uzun uçuş süresi ise Mayıs 2008'de Japon NHK televizyonundan bir ekip Yakushima Adası açıklarında bir uçan balığı havada 45 saniye kaldığını görüntülemeyi başardılar.

Bundan önceki rekor 42 saniye idi. Uçma mesafeleri genellikle 50 metredir. Ancak güçlü uçucular 180 metreye kadar uçabiliyorlar. Akıntı durumu ya da rüzgarın şiddetine göre bu mesafenin 400 metrelere kadar varabileceği belirtiliyor.

Uçan balıklar özellikle tropik ve subtropik denizlerde bulunurlar.

Bu familyanın Türkiye'deki Exocoetus volitans türü, güney Ege denizi ve Akdeniz'de bulunur. Boyları 45 cm'ye kadar ulaşabilir.

Hazırlayan: Sedat Yelkovan, Video: BBC https://www.britannica.com/animal/flying-fish#ref49354

https://tr.wikipedia.org

Budak, A., Göçmen, B., Mermer, A., Kaya, U., Omurgalılar Sistematiği, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 181, Ege Üniversitesi Basımevi, Bornova-İzmir, 56 s.