Bilim Günlüğü

Uyumadan önce yemek tüketimi kabus görmeye sebep olur mu?

Kabus görmek insanın bazen günlerce üstünden atamadığı kötü bir etki bırakır, peki uyku öncesi yemek tüketimi ile bağlantısı var mı?

Sinirbilim tarihinde Freud’dan beri üzerine en çok çalışılan konulardan biri olsa da, rüyaların gizemi hala tam olarak çözülememiştir.

Rüya görmek kötü bir deneyim değildir, ancak kabus görmek insanın bazen günlerce üstünden atamadığı kötü bir etki bırakır.

Aslında hepimiz REM uykusu sırasında çok sayıda rüya ve kabus görürüz, ancak bunların çoğunu hatırlayamayız. Çünkü sadece gördükten hemen sonra uyandığımız rüyaları hatırlayabilmemiz mümkündür. Bu durum sık uyanılan kötü bir uyku sırasında daha çok rüya ve kabus hatırlanabileceği anlamına gelir.

Nasıl ve neden uyuruz?

Kabus gören insanların neden kötü rüyalar gördüklerine dair birçok düşüncesi vardır. “Yatak yerine kanepede uyudum, o yüzden kabus gördüm” ya da “yatmadan önce korku filmi izleyip etkisinde kaldım” bunlardan bazıları.

Sıklıkla karşımıza çıkan bir başka düşünce de “uyumadan önce yemek yemenin kabus görmeye sebep olduğu” düşüncesi.

Peki bu gerçekten doğru mu?

Sorunun kısa yanıtı: Muhtemelen evet.

Konu hakkında yapılan ufak çaplı araştırmalarda bunu doğrulayan net bir sonuç görülmese de, pek çok insan uyumadan önce yemek yediğinde kabus gördüğünü söyler.

Uyumadan önce yemek yemek genel uyku kalitenizi bozar ve bu durum sıklıkla uyanarak kabus görme ihtimalinizi (yani kabuslarınızı hatırlama ihtimalinizi) artırabilir.

İşin aslı, kanepeden yatmaktan uyumadan önce yemek yemeye, açık kalmış televizyonun ışığından sokak gürültüsüne kadar sizi rahatsız eden her türlü uyaran uyku kalitenizi düşürerek kabus görme ihtimalinizi artırabilir.

Neden Rüya Görürüz?

Bilim insanları bu durumun olası nedenlerini şöyle sıralıyorlar:

1) Uyku, metabolizmanızın en düşük olduğu dönemdir. Uykudan önce yenen yemekler metabolizma hızınızı yükseltir, vücut sıcaklığınızı artırır ve gece terlemelerine sebep olur. Karbonhidrat miktarı yüksek şekerli yiyecekler metabolizmayı hızlandırarak uyku kalitenizi bozmak açısından özellikle tehlikelidir.

2) Uyumadan önce yemek yemek uyku sırasında reflü ihtimalinizi artırır. Reflü asitli mide sıvısının yemek borusuna kaçması durumudur. Reflü sorununa sahip insanların uykudan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakması gerekir. Başınızı yüksekte tutacak bir yastık kullanmak da işe yarayabilir. Reflüyü artırdığı bilinen kola ve kahve gibi içeceklerden de kaçınmak gerekir.

3) “Uyumadan önce karbonhidrattan zengin beslenmek kötü. Peki ya protein?” Yemekten önce protein aldığınızda vücudunuza giren amino asitlerden biri de tirozin amino asididir. Tirozin uyanıklığı artırıcı yönde etki eder ve uyumanızı zorlaştırabilir.

4) “Alkol uykuya dalmamı sağlıyor, uyumadan önce alkol alsam?” Yanlış. Alkol uykuya dalmanızı sağlasa da derin uyku döneminiz olan REM uykusunun süresini kısaltır, kalitesini düşürür. Ayrıca her gün uyumadan önce alkol almak alkolizme giden yolu açabilir. Alkol, sağlığa zararlıdır.

Sonuç: Uyumadan önce yemek yemek kabus görmenize sebep olabilir.

Kötü uyku kalitesi kabus görme ihtimalinizi artırır. Bu nedenle uyumadan önce yemek yemek iyi bir fikir değil. Uyku hayatımızın üçte birini oluşturan önemli bir parçası.

İhmal etmeyin.

Yazı: Harvard.edu
Podcast: Brain Stuff
Görsel: Freepik.com
Noroblog arşivinden..