Bilim Günlüğü Yazarlığı

Bilimsel yazar olmak ister misin

Bilimgunlugu.com 2018 yılından beri yayınlanmakta olan ve tamamı özgün içeriklerden oluşturulmuş kaynak bir sitedir.

Sitemizdeki yazılar Bilimgunlugu.com’da bulunan yazarlık panelimiz aracılığıyla yazarlarımız tarafından hazırlanmaktadır. Sisteme eklenen yazılar kısa bir değerlendirme sürecinin ardından puanlama neticesine göre yayına alınmaktadır.

Yazılarını geniş kitlelerle paylaşmak isteyen ve bunun için etkili bir platform arayışında olanlar, bilgilerini Bilim Günlüğü sayfaları aracılığıyla özgürce paylaşabilmektedir.

Biz, her bilgi düzeyindeki insanın kendini geliştirdiği veya yatkın olduğu dallarda faydalı yazılar üretebileceğini düşünüyoruz. Bu noktada kişilerin bilgi ve tecrübesini özgürce paylaşabilmesi, bunu yaparken de hem Türk internet mecrasına hem de kendilerine katkı sağlayacak olmalarını hedefliyoruz.

Önce olmazsa olmaz şartlarımızı ifade edelim.

Detaylara ilerleyen satırlardan ulaşabilirsiniz.

Yazı türü ve içeriği ne olursa olsun, üyelerin farklı kaynaklardan benzer konuya ilişkin yönelimini ve ileri okumasını sağlayacak kaynaklara yer verilmediği sürece yazınız onaylanmayacaktır.
Özellikle Türkçe kaynaklar başta olmak üzere, sadece alıntı metinler ile derlenen, özgünlük düzeyi düşük ve konu tekrarı içeren metinler onaylanmayacaktır.
Burada tüm üyelerimizle bilimsel bir çerçevede bilgi, birikim, tecrübe ve güncel veri sunmaya çalışıyoruz. Kişisel yazılar, gündelik blog ve tavsiye paylaşımları onaylanmayacaktır.

Sistemin Faydaları:

 • Araştırmaya teşvik
 • Bilgi ve tecrübe paylaşımı
 • İnsanlarla karşılıklı etkileşim
 • İnternet mecrasına katkı sağlamak

Yazarlık sistemi nasıl çalışır?

Yazarlık Sistemine Giriş

Yazarlık başvurunuz onaylandıktan sonra, belirlediğiniz email adresi ve şifrenizle giriş yaparak Bilim Günlüğü yazarlık sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Yazı Ekleme

Yazamayı planladığınız konu hakkında internetten, ansiklopedilerden ve diğer her türlü kaynaktan araştırma yapıp kendi bilgi ve deneyimlerinizle özgün bir konu oluşturduğunuz kısımdır.

Görsel ve Video Ekleme

Oluşturduğunuz yazıyı görsel ve videolarla zenginleştirebilirsiniz. Bu sayede yazınızın anlatımını kuvvetlendirmiş ve okurların içeriğe ilgisini arttırmış olacaksınız.

Yeni Yazar Kayıt İşlemi için Tıklayın

Sıkça Sorulan Sorular

Yazımı onaya gönderdikten ne kadar süre sonra değerlendirilir?
Yazınızın onay kuyruğundaki yerine göre değişiklik göstermektedir. Onay kuyruğu alanından takip edebilirsiniz.
Onay kuyruğuna gönderdiğim yazıda sonradan değişiklik yapabilir miyim?
Maalesef yapamazsınız. Bunun için yazınızın editörler tarafından “taslak” duruma getirilmesi gerekmektedir.
Minimum ödeme tutarı ne kadardır?
Ödeme talebinde bulunabilmek için minimum 100 TL ‘ye ulaşmanız gerekmektedir.
Ödeme talebim ne zaman işleme alınır?
Ödeme talebi yapıldıktan takip eden ayın içerisinde hesabınıza yatırılır.
Ödeme tutarımdan ne kadar havale/eft masrafı kesilir?
Farklı bankalara göre kesinti maalesef uygulanır, ancak 3-4 TL civarında olmaktadır.
Alt ödeme limitini aşar aşmaz ödeme talebinde bulunmalı mıyım?
Ödeme talebinizi 100 TL ‘yi aştıktan sonra istediğiniz zaman iletebilirsiniz. Kazançlarınızı hesabınızda sürekli olarak birikecektir.
Onay kuyruğuna birden fazla yazı gönderebilir miyim?
Evet, onay kuyruğuna istediğiniz sayıda yazı gönderebilirsiniz.
Yazdığım tüm özgün çalışmalar kesin yayınlanır mı?
Yazılar, sitenin genel içerik kalitesine bağlı olarak editörlerce değerlendirilerek yayına alınır. Yazının özgünlüğü tek başına belirleyici bir kriter değildir.
Her gün düzenli yazı yazmam gerekir mi?
Bu konuda bir düzen yoktur. İstediğiniz zaman yazılarınızı gönderebilirsiniz.
Yazılarda kaynak belirtmek zorunda mıyım?
Yazı tamamen fikri ve ilmi olarak size ait değilse elbette zorundasınız. Kısmi alıntılar ve verilerin temin edildiği noktalarda mutlaka kaynağına atfetmek zorundayız. Ayrıca tamamen kişisel çalışmalardan oluşan bir yazı gönderiyor olsanız bile, okuyucunun ileri okuma yapabilmesi için konuya ek bilgi ve referans anlamında yine kaynak eklemek zorundasınız. Bilgi eldesi oldukça güç bir iştir, emeğe ve etik kurallara saygı göstermeliyiz. Yazılarınızın onaylanma sürecinin elzem faktörlerinden biridir.

Ödeme konusunda bilgilendirme ve koşullar

Senelerdir rutin yayın hayatımıza devam ederken, artık insanların cezbedici olarak gördükleri paraya odaklı bir çalışma sistemi yürütmemüz gerektiğini düşünerek; ilerleyen zamanda sponsor ve reklam gelirlerinden elde edilecek olan tutarın fazlasıyla sizler; yazarlarımızla paylaşma kararı aldık.

Bu sistem içerisinde profiliniz güncel olduğu sürece; her ay başında 100TL ve üstü bir tutar hak kazandıysanız Adınız, Soyadınız, Telefon ve IBAN numaranız üzerinden ücret hesabınıza online transfer edilecektir. Peki neler yapmanız lazım?

Yeni Yazar Kayıt İşlemi için Tıklayın

Sitede aktivite göstermeniz yeterlidir. Yani makale ekleyin, yorum yapın, resim ekleyin.. Katkı sağlayın, katkıya ortak olun..

 • Makale içerisindeki Kelime Sayısı x 0.01 TL olarak hesaplanır. Yani 1.000 kelime yazarsanız 10 TL ilave edersiniz.
 • Makale içerisinde eklediğiniz her Fotoğraf/Resim x 0.20TL olarak hesaplanır. Yani 10 fotoğraf ekleyip 2 TL ilave edersiniz.
 • Makalelerden herhangi birine yaptığınız Yorum x 0.20TL olarak hesaplanır. Yani 10 yorum yaparak 2 TL ilave edersiniz.

Yani 500 kelimelik standart bir makale yayınladınız (5 TL), içerisinde 5 adet görsel eklediniz (1 TL), bir de sitede gezindiniz 5 yazıya görüş bildirdiniz(1 TL): 7 TL kazandınız.

Şimdilik kısıtlı bir bütçe ve minimal rakamlarla yola çıktığımızı düşünürseniz; günde birkaç dakikanızı ayırıp aylık 150-200TL arasında kazanma şansınız olacaktır.

Yazılar ve listeler için minimum karakter sınırı mevcuttur, bir adet fotoğraf ekleyip bir cümle ekleyerek içerik oluşturmayı planlamamalısınız.

 • Listeler için minimum 5 adet tekil içerik (görsel, video veya link) olmak üzere eklenen her görsel adına 50 karakter (başlık ve açıklama dahil),
 • Yazı/makale türü için ise 300 karakter alt sınırı belirlenmiştir.
 • Video gönderileri için yine 300 karakter alt sınırı video tanım ve açıklaması adına bilgi talep edilmektedir.

Aksi durumda içerikler sorgusuz silinecektir.

Yeni Yazar Kayıt İşlemi için Tıklayın

Ek şartlarımız neler?

Önemli Not: Bilimgunlugu.com’da diğer sitelerden veya yazılı kaynaklardan“kopyala + yapıştır” yapılarak oluşturulan konulara kesinlikle yer verilmemektedir.

 1. Yazar, Bilim Günlüğü portalına yazı gönderdiğinde bu içeriğin özgün olduğunu taahhüt eder. Yazı onay sürecinde ilk olarak kopya içerik denetiminden geçer. Kopya içerik olduğunun tespit edilmesi durumunda ise yazar uyarılır, aynı durumun devamı söz konusu olduğunda hesabındaki birikmiş meblağ ödenerek üyeliği silinir.
 2. Yabancı kaynaklardan çeviri yapılan yazılar, kaynak belirtildiği taktirde kopya olarak değerlendirilmezler. Türkçe’ye çeviri yapılan yazıları destekliyoruz.
 3. Yazar, herhangi bir platformdan paylaşım kurallarına ve etik atıf hassasiyetine özen göstererek kısmi ya da tamamı olacak şekilde çeviri yapabilir, Türkçe olarak sisteme giriş sağlayabilir. Ancak herhangi bir otomasyon çeviri, yeniden yazım (re-write) programı veya sistemi ile metni ve/veya kontrolsüz bir otomatik gönderi iletimi sağlaması halinde yazar bir kez nezaketen uyarılır, tekrarı halinde hak talepleri iptal edilerek sistemden uzaklaştırılır.
 4. Bir konu içerisine istenildiği kadar iç ve dış bağlantı girilebilir. İç ve dış bağlantıların girilmesi editör notu açısından önemli bir kriterdir (Dış bağlantıya örnek: “http://www.flickr.com/fotolar.php” İç bağlantıya örnek: “https://www.bilimgunlugu.com/odtu-robot-gunleri-7-8-mart-2009/” ).
 5. Yazar, yazdığı yazıların yayınlanıp yayınlanmaması konusunda karar yetkisine sahip değildir. Yayınlanan yazıların, tüm hakları Bilim Günlüğü’ne aittir.
 6. Yazar, Bilim Günlüğü portalına gönderdiği yazılarda ve mesajlarda pornografi ya da müstehcenlik, ırkçılık, kişi ya da grupları tahrik edici, itibar zedeleyici, hakaret, tehdit, taciz amacı taşıyan ibareler kullanamaz.
 7. Yazar, Bilim Günlüğü portalı sayfalarını kendi çıkarları doğrultusunda reklam veya farklı şekillerde kazanç sağlamak için kullanamaz.
 8. Bilim Günlüğü, yayınlanan tüm yazılardan kazanç elde edileceğini garanti eder. Yazının görüntüleme almayıp okunmaması yazı değerini etkilemez.
 9. Yazar, yazılarıyla sitenin kullanımını önleyici veya zorlaştırıcı hareketlerde bulunamaz, sunucuları ya da veritabanını otomatik programlar yükleyip zorlayamaz/kitleyemez. Verileri yanıltıcı, hile girişimlerinde bulunamaz. Aksi takdirde üyeliği sonlandırılır ve bu durumdan doğabilecek her türlü hukuki, cezai sorumluluğu kabul eder.
 10. Bilim Günlüğü’ne gönderilen yazıların yedeğinin alınması önerilmektedir. Yazıların, yorumların veya kişisel mesajlaşmaların yedeklerinin alınmaması nedeniyle kaybolmasından, silinmesinden veya hasar görmesinden Bilim Günlüğü sorumlu tutulamaz.
 11. Bilim Günlüğü, tarafından sonlandırılan üye hesabına ait her türlü kaydı silip silmemekte serbesttir. Üye, silinen kayıtlarla ilgili herhangi bir hak veya tazminat talebinde bulunamaz.
 12. Yazar, yayınlamakta olan yazılarının yayından kaldırılmasını talep edebilir. Fakat bu talep editör onayına tabidir.
 13. Bilim Günlüğü, tarafından yazarlara sağlanan kontrol panelinde yer alan detaylar dışında daha fazla veri açıklamama hakkını elinde tutar.
 14. Bilim Günlüğü ile yazarlar arasındaki ilişki yasal ortaklık olarak değil, bağımsız yazar-yayıncı olarak geçerlidir.
 15. Yazar, kazançların hesaplanmasında kullanılan verileri suni yoldan değiştirici saldırı veya benzeri girişimlerde bulunursa, uyarılmaksızın sistemden süresiz uzaklaştırılabilir.
 16. Yazarlara verilen konu başı ücret miktarları kısa, orta ve uzun olarak sınıflandırılmıştır. Bu fiyatlar yazarların eline geçecek net ücretleri ifade etmektedir.
 17. Alt ödeme limitini aşarak ödeme alma hakkına sahip olan yazarlar, istedikleri zaman ödeme talebinde bulunabilirler. Yazara ait IBAN numarası ve banka bilgileri, ödeme talebi yapıldığı günden itibaren 60 gün içerisinde sisteme girilmelidir.
 18. Bilimgunlugu.com çatısı altında paylaşılan makale yayın ve işlem hakları Bilim Günlüğü projesine aittir. Eş zamanlı olarak farklı platformlarda yayınlanması halinde ilgili platformlar ile iletişime geçilerek hak talebi yapılacak ve ilgili platformlardaki yazıları için talep oluşturulacaktır. Sisteme yazı ekleyen yazarlarımız bu şartı kabul etmiş sayılır.
 19. Yazarlara yapılacak ödemeler havale/eft masrafları düşülerek hesaplanır.
 20. Yazar, Bilim Günlüğü hizmetlerinden faydalanmaya başlandığı andan itibaren üyelik sözleşmesinde ve kullanım koşullarında yer alan tüm hükümleri kabul etmiş sayılacağını ve sözleşmenin kendisi hakkında hüküm ifade edeceğini kabul eder.

Güncelleme tarihi: 08.04.2019

 • “Makaleniz yayına girdiği anda 1 TL hesabınıza eklenir” ifadesi kaldırılmıştır. İlkin yazarlarımıza teşvik niteliğindeki bu uygulama için fazla kalabalık olduğumuzu düşünüyoruz.

Güncelleme tarihi: 02.09.2019

 • Makale kazanç oranları değiştirildi, iyileştirme sağlandı.

Güncelleme tarihi: 06.09.2019

 • Olmazsa olmaz şartlar eklendi, vurgulamak açısından ayrıca tekrar güncellendi.

Yeni Yazar Kayıt İşlemi için Tıklayın

Hesabınızla giriş yapabilirsiniz

Lütfen bilgileri eksiksiz doldurunuz

Parolanı bizden iste

Parolanı sıfırlamak için kullanıcı ismin veya eposta adresini yazmalısın.