Yosunlardan elde edilen özler, yeni ilaçların tasarlanmasına yardımcı olabilir.

Birçok insan mikropları hastalığa neden olan organizmalar olarak düşünür..

Yosunlardan elde edilen özler, yeni ilaçların tasarlanmasına yardımcı olabilir.
Yosunlardan elde edilen özler, yeni ilaçların tasarlanmasına yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, deniz yosununda yaşayan bir bakteri ailesi olan deniz Aktinobakterilerinin, antimikrobiyal ve antikanser özelliklere sahip olduğunu buldular.

Birçok insan mikropları hastalığa neden olan organizmalar olarak düşünür, ancak insanlar yaşamımız için gerekli olan milyarlarca mikroba ev sahipliği yapar.

Mikroplar bakteri, protozoa, mantar, alg, amip ve küfleri içerir. Mikroplar, bilim insanlarının bugün mevcut birçok ilacı geliştirmek için kullandıkları bileşikleri üretir.Son yıllarda, artan ilaç direnci konusu, araştırmacıların alternatif ilaç adayları bulmak için yeni sınırları keşfetmeleri gerektiği anlamına geliyordu.

Aktinobakteriler hem toprakta hem de suda bulunan mikroorganizmalardır. Deniz dünyasında, hem biyomalzemelerin geri dönüşümünde hem de farmasötik uygulamaları olabilecek bileşiklerin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır.

'Karadan denize bakış'

Deniz Aktinobakterileri, nispeten keşfedilmemiştir. Ancak, önceki çalışmalar bu bakterilerin kanser, sıtma, belirli enfeksiyonlar ve iltihaplı hastalıklar da dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklara karşı gelecekteki ilaç ihtiyacını sağlama potansiyeline sahip olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, Aktinobakteriler'in "farklı bölgelerdeki insan patogenezine müdahale eden ana bileşen olduğu tespit edilen sayısız karbon iskeletine sahip farklı türde biyokimyasal madde ürettiği" sonucuna varmıştır. Bu keşif, yeni hedeflenmiş ilaçların geliştirilmesine öncülük edebilir.

Frontiers in Microbiology gazetesinde yayımlanan yeni bir araştırma, zengin bir Aktinobakteri kaynağı olan Laminaria ochroleuca adlı yaygın bir deniz yosunu türünün, bilim insanlarının yeni ilaçlar geliştirmek için kullanabilecekleri antimikrobiyal ve antikanser özelliklere sahip olabileceğini ortaya koymaktadır.

Portekiz'deki Denizcilik ve Çevre Araştırmaları Merkezi'nden (CiiMAR) Dr. Maria de Fátima Carvalho, “Şu anda bilinen 20.000'den fazla mikrop türevli ilaç adayının yaklaşık yarısı Aktinobakterilerden geliyor” şeklinde konuştu.

Aktinobakteriler ağırlıklı olarak deniz tabanındaki tortularda görülür, fakat deniz yosununun içinde de yaşayabilirler.

Bu bakterilerin denizdeki bolluğu, bilim insanları için önemli bir fayda sağlayabilir.

Dr. Carvalho, "Deniz Aktinobakterilerinden türetilen birkaç yeni ilaç halihazırda bilinmektedir. Bunlar arasında, şu anda klinik deneyleri süren antikanser ajan salinosporamid A ve MRSA ve tüberküloz gibi ilaca dirençli enfeksiyonlara karşı etkili birkaç yeni antibiyotik yer almaktadır'' diye ekledi.

'Gelecek vaat eden ilaç adayları'

Araştırma ekibi kuzey Portekiz'den topladıkları Laminaria ochroleuca örneklerini analiz ettiler. Numuneler laboratuvarda 6 hafta boyunca kültüre alındıktan sonra, bilim insanları antimikrobiyal ve antikanser aktivitesini taradıkları 90 Aktinobakteri suşu izole etti.

Çalışmada çıkarılan ekstraktların 45 tanesi, Candida albicans ve cilt enfeksiyonlarına yol açan Staphylococcus aureus gibi zararlı bakterilerin üremesini engelledi. Ekstraktların bazıları, çok düşük konsantrasyonlarda bile etkili oldu. Ayrıca bazı ekstraktlar, antikanser aktivitesi gösterdi.

Dr. Carvalho'e göre, "Ekstraktlardan 7 tanesi, kanser olmayan hücreler üzerinde hiçbir etki göstermemişken, meme ve özellikle sinir hücrelerinde meydana gelen kanserlerinin büyümesini inhibe etmişlerdir."

Bilim insanları, deniz yosunu L. ochroleuca'nın kanserle mücadele potansiyeli ve antimikrobiyal özellikler barındıran Aktinobakteriler'e yüksek seviyelerde sahip olduğu sonucuna varmıştır.