Hayko Cepkin’in gözündeki farklılığın sebebi nedir?

Hepimizin merak ettiği ancak bir türlü elimizin klavyeye uzanmadığı araştırma konularından biridir.

Hayko Cepkin’in gözündeki farklılığın sebebi nedir?
Hayko Cepkin’in gözündeki farklılığın sebebi nedir?

Hepimizin merak ettiği ancak bir türlü elimizin klavyeye uzanmadığı araştırma konularından biridir. Hayko Cepkin çok büyük kitleler tarafından sevilen bir sanatçı ancak birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bu konuda da milletçe kulaktan dolma bilgilerle birbirimize öğüt niteliğinde yanlış aktarımlar yapıyoruz.

“Doğarken olmuş, ters gelmiş, doktor çekince göz kapağı düşmüş” veya “kaza geçişmiş motor kazası, hani metalci falan ya bunlar içkili motorla gezerken çakmış gözü” gibi yorumlara da denk geldim. Lütfen önce bu hastalığımızdan bir kurtulmaya çalışalım.

İlk fikir görme zayıflığı anlamına gelen Ambliyopia, aslında tembel göz ifadesinin ta kendisidir. Normal görüşün çocukluğun erken evrelerinde gelişmemesi, strabizm (şaşılık)ve anizometropi (göz merceklerinin kırma gücünün birbirinden farklı olması), yani bir gözün diğerine göre aşırı miyop (uzağı göremeyen) veya aşırı hipermetrop (yakını göremeyen) gibi sebeplerden ortaya çıkan tembellik durumudur.

Konu üzerine ikinci uzman görüş ise bir göz kapağı rahatsızlığı, Ptozis. Üst göz kapağı normal şartlarda gözün saydam tabakası (kornea) ve renkli tabakasını (iris) yukarıdan 1-2 mm örtecek şekilde durur. Göz kapağı normal yerinden daha aşağıda duruyor ise bu duruma ptozis (blefaroptozis) denilir.

Karar sizin, en azından birkaç arama yapmak için elinizde malzeme mevcut, keki de siz pişirin.