Bilim Günlüğü

Müzik sizi ürpertiyorsa, eşsiz bir beyne sahip olabilirsiniz!

Alissa Der Sarkissian Radiohead’in Nude şarkısını duyduğunda, bedeni değişmeye başlıyor.

Alissa Der Sarkissian Radiohead'in Nude şarkısını duyduğunda, bedeni değişmeye başlıyor.

Der Sarkissian “Şarkıyla birlikte nefesimin hızlanması, kalp atışımın yavaşlaması gibi çeşitli durumları yaşıyorum, şarkının hissettirdiği duygular ve vücudumun buna olan cevabıyla şarkının daha fazla farkına vardığımı hissediyorum” diyor.

Der Sarkissan'ın arkadaşı ve USC'de doktora öğrencisi olan Matthew Sachs, geçen yıl, tıpkı Der Sarkissan gibi müziği hissedebilen ve müzikten ürperen insanlar üzerine bir çalışma yayımladı.

Sachs, Harvard Üniversitesinde hala bir lisans öğrencisi iken yaptığı bu çalışmada, müziği hissedebilen ve müzikten ürperen insanların aslında beyinlerinde yapısal farklılıklara sahip olduklarını buldu.

Yapılan araştırmada bu insanların “işitme korteksleri ve duygusal işlemlerle ilişkili alanlarını birbirlerine bağlayan liflerde daha fazla hacme sahip oldukları” bulundu. Bu nedenle beyindeki bu iki alan arasında daha iyi iletişim kurulabildiği anlaşıldı.

Sachs “Daha fazla sinir lifi sayesinde iki bölge arasındaki verimliliğin artması fikri, bu bölgeler arasında daha verimli işlem yapabileceğiniz anlamına geliyor.” diyor.

Sachs, müziği hissedebilen ve müzikten ürperen insanların daha gelişmiş bir “yoğun duyguları deneyimleyebilme yeteneğine” sahip olduğunu öne sürüyor. Bu çalışma şimdilik sadece müzik üzerine yapıldı ve işitsel korteks üzerine yoğunlaşıldı. Ancak Sachs'a göre gelecekte bu konu üzerinde farklı şekillerde çalışılabilir.

Sachs, müzik, duygu ve beyin içeren çeşitli projeler üzerinde çalıştığı USC Beyin ve Yaratıcılık Enstitüsünde psikoloji ve nörobilim üzerine çalışmalar yürütüyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma
Çeviren: Bilge Korkmaz
Kaynak: Kaybolan Nöroblog arşivinden..
Haber  Neuroscience News
Sesli Klip SoundCloud / USC News
Makale Social and Affective Neuroscience
Research:  “Brain connectivity reflects human aesthetic responses to music” by Matthew E. Sachs, Robert J. Ellis, Gottfried Schlaug, and Psyche Loui in Social and Affective Neuroscience. Published online March 10 2016 doi:10.1093/scan/nsw009