Jump to content

Seda Pekdurlan

Bilim Üyesi
  • İçerik sayısı

    2
  • Katılım

  • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Standart Seviye

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

  1. Kendimizi en iyi hissettiğimiz vücut sıcaklığı 36,5 - 37 derece arasıdır. Bu sıcaklık insan vücudu açısından idealdir ve vücut bu sıcaklık aralığında işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilir. İnsan vücudu, doğru sıcaklıkta olup olmadığını reseptörler aracılığıyla ölçer. Sıcaklığın düşmesi durumunda vücudumuz metabolizmayı harekete geçirerek dengeyi korumaya çalışır. Havanın soğuk olması durumunda metabolizmamız daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Üşüdüğümüzde ne olur? Vücudumuz üşüdüğünde ısısını artıracak çeşitli mekanizmalar devreye girer. Kaslarımız ve dişlerimiz titrer; tüylerimiz dikilir. Beynimizde termostat işlevi gören hipotalamus bezi, bu tepkilerin gösterilmesini sağlayarak, en azından bizi ısıtacak bir olgu buluncaya dek, hayati organlarımızı sıcak tutmaya çalışır. Hipotalamusun görevi vücudumuzun merkezi sistemini ne pahasına olursa olsun sıcak tutmaktır. Gerek olduğu durumlarda vücudumuzun uç uzuvlarını gözden çıkararak, oralara kan akışını sınırlayabilir. Aşırı soğukta el ve ayak parmaklarımızın karıncalanma hissinin sebebi budur. Kan akışının sınırlanması bu bölgelerdeki dokunun donarak parçalanmasına bile neden olabilir. Aşırı soğuğa maruz kalmanın vücudumuza etkileri 1) Hipotermi Aşırı soğuğa uzun bir süre maruz kalmak hipotermiye neden olabilir. Mayo Clinic'e göre hipotermi, kişinin vücudunun üretebileceğinden daha hızlı bir şekilde ısı kaybetmesi ve vücut sıcaklığının aşırı derecede düşmesi durumunda meydana gelir. Düşük vücut ısısı, kalbimizin, sinir sistemimizin ve diğer organlarımızın şok durumuna girmesine neden olarak bizi kalp krizi, solunum sistemi yetmezliği ve muhtemelen ölüm riskine sokabilir. 2) Titreme Titreme, vücudumuzun bizi sıcak tutmak için ısı üretmesine yardımcı olur. Titreme vücudumuzu ısıtır. Soğuk havanın hasara yol açmasını önlemek için kullandığı başka bir savunma mekanizmasıdır. 3) Hırıltı ve nefes darlığı Amerikan Akciğer Derneği'ne göre çok kuru olan soğuk hava ciğerlerimizi tahriş edebilir ve hırıltılı solunum, öksürük ve nefes darlığına neden olabilir. Bu durum özellikle astım, KOAH veya bronşit hastaları için geçerlidir. 4) Kalp krizi riski Aşırı soğuk ortamlarda kalbimizin kanımızı dolaştırmak için daha fazla çalışması gerekir. Soğuk hava, oksijenin kalbimizin çeşitli bölgelerine eşit olmayan bir şekilde dağılmasına neden olabilir. Sağlıklı bir bireyin vücudu genellikle buna uyum sağlayabilir ve kan akışını yeniden dağıtabilir. Ancak, kalp rahatsızlığı olanlar için oksijen tedariki ciddi bir şekilde bozulabilir ve kalp krizine yol açabilir. 5) Tepkilerin sona erdiği an: Ölüm Vücut sıcaklığımız 29,5 derecenin altına düştüğünde beynimiz fonksiyonlarını yerine getirememeye başlıyor. Bilincimiz kapanıyor ve ölümle yaşam arasında gidip geliyoruz ve nabız da düşüyor. Kalbimiz dakikada ortalama 60 kez yerine sadece 2 kez çarpıyor. Kan dolaşımı yapılamıyor ve bu sürecin sonunda donarak ölüm gerçekleşiyor.

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...