D Vitamini sizi kansere karşı koruyabilir mi?

Aslında her vitaminde olduğu gibi, yeterli miktarda alınan D Vitamini de hepimizi bazı kanser türlerine karşı koruyabilir.

D Vitamini sizi kansere karşı koruyabilir mi?
D Vitamini sizi kansere karşı koruyabilir mi

Evet, yeterli miktarda alınan D Vitamini hepimizi bazı kanser türlerine karşı koruyabilir.

BMJ tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre; kandaki D vitamini seviyesinin düşük olması, bazı kanser türlerinin meydana gelmesi riskinin daha yüksek olmasıyla alakalı olabilir. Bununla birlikte, hâlihazırda normal düzeydeki vitamin D seviyesini yükseltmek için takviye almak, daha fazla koruma sağlayacak gibi görünmüyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), yetişkinlerin her gün yaklaşık 600 Uluslararası Ünite (IU) D Vitamini almayı hedeflemeleri gerektiğini söylüyor. (Detaylı bilgi NIH websitesinde mevcuttur)

Yaş gruplarına göre alınması gereken D vitamini miktarları (400 IU = 10 mikrogram)
Kaynak: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-Consumer/

D vitamini, cilt tarafından, güneş ışığına maruz kalınmasıyla üretilir. Ayrıca, bazı gıdalarla ve takviyelerle de alınabilir.

Bilim insanları, Japonya Halk Sağlığı Merkezi’nin, 40 ila 69 yaşları arasındaki 33 bin 736 kişiyle yaptığı çalışmanın verilerini analiz etti. Katılan kişiler, kan örneklerini verdiler ve D vitamini seviyelerine göre düşükten yükseğe sıralanacak şekilde 4 gruba ayrıldılar. Ardından katılımcılar, ortalama 16 yıl boyunca izlendiler. Bu süre boyunca da, katılımcılarda 3 bin 301 kanser vakası kaydedildi.

Araştırmacılar, yaş, kilo, fiziksel aktivite, sigara kullanımı, alkol alımı ve diyet faktörleri gibi, bilinen bazı kanser risk faktörlerini düzenledikten sonra, yüksek D vitamini düzeyinin, düşük D vitamini düzeyleriyle karşılaştırıldığında, hem erkek hem de kadınlarda yüzde 20 oranında nispeten daha az kanser riski ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

D vitamini seviyelerinin daha yüksek olması, özellikle erkekler için karaciğer kanseri riskini azaltmada en net yararı ortaya koydu. Ayrıca, yüksek D vitamini düzeyleri ile akciğer veya prostat kanseri arasında bir bağlantı bulamadılar.

Yine de araştırmacılar, bulgularının “D vitaminin birçok bölgede kansere karşı koruyucu etkileri olduğu hipotezini desteklediğini” söylüyorlar.

Bununla birlikte, sonuçlar D vitamini ve kanser riski için “tavan etkisi” olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, bizi kansere karşı koruyan optimal bir D vitamini düzeyi vardır, ancak bu seviyenin ötesine geçmek başka herhangi bir fayda sağlamıyor.

Ekip, doz çalışmaları ve kanser önleme için en uygun D vitamini konsantrasyonlarını netleştirmek için, daha çok araştırma yapılması gerekiğini belirtti.