Bilim Günlüğü
Kızartmalar için hangi yöntem daha sağlıklı?

Kızartmalar için hangi yöntem daha sağlıklı?

Geleneksel kızartma yöntemleri ve teknolojik yöntemler kıyaslanıyor.

Kimileri için lezzetli kızartmalar yapar kimilerine göre ise kızartılmış her ürün kanserojen özellikler kazanmış olur. Bu yazımızdan sonra seçim yapmanız belki biraz daha kolay olacaktır.

Leziz kızartmalar mı? Yoksa ben sağlığımdan ödün vermem, hem yağlı yağlı sağlıksız mı besleneyim, kilomu alayım? Haşlama yaparım belki keyfime göre ızgaramı da yaparım, diyetime uygun beslenirim ^.^

Tabi ki her beslenme şekli kişisel tercihe göre değişir ve sağlıklı olması kendi düşüncelerimizle değişmektedir (uzmanların kesin kanıtlanmış olarak verdiği bilgilerde göz önüne alınmalıdır). Bu arada diyet derken aklınıza sadece kilo vermek için yapılan eylem gelmesin. Diyet aynı zamanda günlük beslenmemizin doğru ve tam bir şekilde tamamlanması anlamına da gelmektedir.

Geleneksel kızartma yöntemi (bol yağda ) ve Fritöz/Air Fryer gibi teknolojik cihazlarla yapılan yemeklerin lezzetini bilemeyiz ama ikisinin de şirme yöntemi birbirinden kesinlikle farklıdır. Fritöz/Air Fryer'ların bir adım öne geçme sebebi günümüzde teknolojisini severlerin artması ve birkaç pişirme tekniğini  tek bir cihazla sunmasıdır. İki yöntem de yiyeceklerin hem morfolojik hem de fizyolojik özelliklerini hızlı bir şekilde değiştirmektedir.

Kızartmalar için hangi yöntem daha sağlıklı?
Kızartmalar için hangi yöntem daha sağlıklı?

Hazır gıda sektörünün de hızla gelişmesi bizlere büyük olanaklar sunmaktadır. Fritözlerin en pratik kullanımı hepimizin bildiği ve tercih ettiği donmuş patatesin direkt içerisine atılarak kızartılmasıdır. Aynı mikrodalga fırın misali akşam eve döndüğünüzde size hızlı yemek hazırlarlar. Bu yöntemle kızartılmış bol yağ içermelerinden dolayı olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

Birkaç sefer yağı kızartma amaçlı kullandığımızda yağ & yiyecekler bir süre sonra küçük miktarlarda yanmış olacaktır. Diğer bir nokta ise hepimizin başına gelen kızartma sırasında yağın su ile veya yiyeceğin hücre dışına bırakmış olduğu suyun teması ile üzerimize sıçraması ve küçük olmasını umut ettiğimiz yanıklardır. Kimileri bunun çok zararlı olduğunu düşünürken kimileri ise geleneksel yöntemleri tercih etmektedir.

Fritöz/Air Fryer ürünleri ise geleneksel kızartma yöntemlerine göre daha az yağ kullanarak kızartma yapmamızı sağladıklarından, pişirilen ürünler daha az yağa maruz kalmaktadır. Bu cihazlar son zamanlarda ülkemizde de kullanımı yaygınlaşmış olan bir kaşık yağ ile koca bir tabak kızartma yapan cihazlardır.

Kullanım tekniği biraz daha ızgara veya kavurma yöntemidir. Isınan hava yiyeceklerin üzerindeki nemi azaltır ve yağ damlalarının yiyecekleri hafifçe kızarmasını sağlar. Yağın üzerimize sıçrama ihtimali olmadığından bol yağda kızartma yönteminden daha dost canlısı gibi  görünüyor. Ama size sağlıklı bir beslenmenin garantisini sunamaz, yediklerimizden ve besin seçimimizden bizler sorumluyuz. Cihaz yardımıyla pişirme uygulandığından da zararlı bileşiklerin oluşmayacağı garantisini de bizlere vermezler.