Bilim Günlüğü

Kediler yüksekten atlama konusunda ne kadar başarılı?

Yapılan araştırmalara göre kediler yüksekten atlama konusundaki başarısı bir yana, bir çok nedene bağlı olarak yüksekten düşme de ölme oranı %50’dir. 

Oksijen yettiği sürece herhangi bir kattan düşmesi kedi için fark eden bir olay değildir. Aslında yapılan araştırmalara göre kediler yüksekten atlama konusunda yüksekten düşme mesafesi, düştüğü zemin, düşerken takıldığı bir pervaz gibi nedenlere bağlı olarak yüksekten düşme de ölme oranı %50'dir.

Bir çok hayvanın ulaşabileceği maksimum hızdan sonra ölüme yol açması gibi kediler içinde ulaşılabilecek maksimum hız 100 km'dir. 100 km hızın altındaki düşüşler kediler için pekte zor görünmemektedir. Açılan bacakları bir paraşüt edasıyla toprakla buluşur ve küçük sıyrıklarla olaydan kurtulabilir.

30. kattan düştüğü halde zarar görmeyen kedilerin bir çok yerde kanıtları bulunmaktadır.

Düştüğü yükseklik oldukça fazla olmasına rağmen küçük sıyrıklar ile ayrıldıkları bu kazadan farklı deneylerde yok değil. 46. kattan atılan bir kedi yine hayatını kaybetmemiştir.

Bir deney uğruna uçaktan 244 metre yükseklikten atılan bir kedi yine ölmeden yaşamını devam ettirebilmiştir.

Amerika'da yapılan araştırmada ise birbirinden ilginç veriler elde edilmiştir. Yaklaşık 130 kedi düşme vakasını inceleyen yetkililer ortalama 5.5 kattan düşen hayvanların ciddi yaralar aldığını fakat hayatta kalmayı başardıklarını göstermiştir.

Fakat 7. kata kadar olan düşmelerde kediler katların yükselmesine paralel olarak yaralanma olayları artmıştır. 7. kattan sonra meydana gelen düşmelerde ise katın yükselişine paralel olarak yaralanmalar azalmıştır. Yani 7. kattan sonra bir kedi ne kadar yüksekten düşerse düşsün hayatta kalma şansı o kadar artmaktadır.

Kediler neden pencerende atlarlar?

Kediler özellikle bahar mevsimlerinde hormonlarının verdiği cinsel dürtülerle eş aramak için ne kadar yüksek olursa olsun gözlerinin karartıp atlayabilirler. Siz sakın benim kedim kısır pencereden atlamaz demeyin. Özellikle atlayan kediler kısır değillerdir. Kısır olmayan kedilerde yüksekten atlama sendromu ile hayvan kliniklerinde sıkça görülmektedir. Kısır olmayan kediler büyük ihtimal hayali bir sinek ya da uçan bir şey görüp onu kovalamak için atladığını düşünüyoruz.

Kedinin Camdan Düşmesini Nasıl Engelleriz?

Bu tüm dünyada oldukça sık rastlanan bir olay olduğundan yüksekten düşmelerin önüne geçmek için pencereye takılan ve onların düşmesini engelleyen ürünler icat edilmiştir. Biz sırası ile tedbirleri burada sıralayacağız ve örnek ürünleri sizlere tavsiye edeceğiz.

1) Kapı ve pencereleri kapalı tutmak yada üsten açılır pencere haline getirmek.

2) Pencerelerin önüne koltuk yada sehpa gibi kolay atlayarak ulaşacağı ojeleri kaldırmak.

3) Açık pencerenin iç tarafta kalan kısmına kedilerin çıkıp hareket etmesini engelleyen matlar kullanmak.

4) Açık olan pencereye sineklik misali daha dayanıklı ağlar kullanmak.

5) Sürekli açık olan pencerenize metal koruyucular yerleştirmek.

Kedilerde bizler gibi yaşamları boyunca bir çok kazaya, talihsiz olaylara karışabilirler. Bazense kötü niyetli duyarsız insanlardan da çeşitli darbeler alabilirler ve şiddete maruz kalabilirler malesef ki ve bu kazalar ve darbeler sonucunda kedilerde iç kanama gözlemlenebiliyor.

Kedilerde en sık karşılaştığımız, iç kanamaya sebep olan durumlar şunlardır;

 • Trafik kazaları
 • Yüksekten, balkondan ya da pencereden düşme, atlama (ki bu davranış kısır olmayan kedilerde daha çoktur.)
 • Tekme veya herhangi bir cisimle darbe alma.
 • Diğer travmalar

Kedilerde İç Kanama Belirtileri

 • Koyu renkli ya da kanlı kusma
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Ağızdan kan gelmesi
 • Burundan kan gelmesi
 • Kulaktan kan gelmesi
 • Kanlı öksürme
 • Nefes almakta zorlanma

Bu belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız eğer, iç kanamanın belirtilerinden birtanesi olabilir ve hiç zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.