Bilim Günlüğü

COVID aşısı sonrası adet döngünüz değişirse korkmayın

ABD hükümeti tarafından finanse edilen bir araştırmaya göre COVID-19’a karşı aşılanan kadınların, aşılanmamış kadınlara kıyasla, adet sürelerinde hafif bir gecikme gördüklerini söyledi.

Araştırmacılar COVID aşısı sonrası adet döngünüz değişirse korkmayın uyarısı yaptı

ABD hükümeti tarafından finanse edilen bir araştırmaya göre COVID-19'a karşı aşılanan kadınların, aşılanmamış kadınlara kıyasla, adet sürelerinde hafif bir gecikme gördüklerini söyledi.

Ancak yaklaşık 4.000 kişi üzerinde yapılan ve Obstetrics & Gynecology'de yayınlanan araştırmaya göre, kanama geçirilen gün sayısı etkilenmedi.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nden baş yazar Alison Edelman, AFP'ye, etkilerin küçük olduğunu ve geçici olması beklendiğini söyledi; bu, “çok güven verici” ve aynı zamanda değişiklik yaşayanlar için doğrulayıcı bir bulgu olarak tanımlanıyor.

Çalışma ayrıca, sosyal medyada yaygın olan konuyla ilgili aşı karşıtı yanlış bilgilere karşı da yardımcı olabilir.

Adet döngüsü uzunluğundaki hafif artış klinik olarak anlamlı değildir. Sekiz günden daha kısa süreli herhangi bir değişiklik, Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Federasyonu tarafından normal olarak sınıflandırılır.

Adet döngüleri genellikle yaklaşık 28 gün sürer, ancak kesin değildir, bir kadından diğerine ve bir bireyin yaşamı boyunca değişir. Stres zamanlarında da değişebilir.

Bilim adamları, çalışmaları için, hormonal kontrasepsiyon kullanmayan 18 ila 45 yaş arasındaki kadınlar arasında bir doğurganlık izleme uygulamasından alınan anonim verileri analiz etti.

Çoğunluğu Pfizer (yüzde 55), ardından Moderna (yüzde 35) ve Johnson & Johnson (yüzde 7) olmak üzere yaklaşık 2.400 katılımcı aşılandı.

Yaklaşık 1.500 aşılanmamış kadın da karşılaştırma olarak dahil edildi.

Aşılanan grup arasında, aşılamadan önceki ardışık üç döngüden ve aşılamanın gerçekleştiği döngü veya döngüler dahil olmak üzere ardışık üç döngüden veriler toplandı.

Aşılanmamış bireyler için ardışık altı döngü için veri toplanmıştır.

Aşıya Bağışıklılık Tepkisi

Ortalama olarak, aşılı ve aşısız grup karşılaştırıldığında, ilk aşı dozu döngü uzunluğunda 0.64 günlük bir artışla ve ikinci doz 0.79 günlük bir artışla ilişkilendirildi.

Bağışıklık sisteminin aşıya tepkisi değişimin sebebi olabilir. Edelman, “Bağışıklık sistemi ve üreme sisteminin birbirine bağlı olduğunu biliyoruz” dedi.

Hızlandırılmış bir bağışıklık sistemi, hipotalamik-hipofiz-yumurtalık ekseni üzerinde bir etkiye sahip olabilir – Edelman'ın “beyninizin yumurtalıklarınızla ve rahminizle iletişim otoyolu” veya basitçe “vücut saati” dediği şey konuya açıklık getiriyor.

Spesifik olarak, sitokin adı verilen inflamatuar proteinlerin üretimi, bu eksenin adet döngülerinin zamanlamasını düzenleme şeklini bozuyor gibi görünüyor.

Değişiklikler, aşılama, adet döneminin (kanama) ilk gününde başlayan ve yumurtlama başladığında sona eren foliküler fazın erken döneminde gerçekleştiğinde en belirgin görünmektedir.

Aslında, iki farklı döngü yerine aynı döngüde iki Pfizer veya Moderna aşısı enjeksiyonu alan bir insan alt grubu, döngü uzunluğunda iki günlük bir ortalama artış gördü – ancak etki yine geçici görünüyor.

Ekip şimdi, aşı markaları arasındaki etkileri ayırt edebilmeleri için uzun vadeli başlangıç ​​noktasına dönüşü doğrulamak ve çalışmayı küresel olarak genişletmek için aşılanmış kadınlar arasında sonraki döngüler hakkında daha fazla veri toplamayı umuyor.

kaynak: ScienceAlert