Bilim Günlüğü

Omicron varyantını tespit eden hızlı testler için tükürük gerekebilir

Yeni bir araştırmaya göre, tek başına burun sürüntülerini kullanan hızlı COVID-19 testleri, enfeksiyonun ilk günlerinde Omicron varyantını yakalamayabilir

Yeni bir araştırmaya göre, tek başına burun sürüntülerini kullanan hızlı COVID-19 testleri, enfeksiyonun ilk günlerinde varyantını yakalamayabilir – ancak uzmanlar boğazınızı da sürüntüyü de dahil etmenin gerekip gerekmediği konusunda hemfikir değiller.

Salı günü yayınlanan bir grup ABD'li araştırmacının yaptığı küçük bir araştırma, burun sürüntüsüyle yapılan hızlı testlerin, kullanılarak yapılan bir laboratuvar testiyle doğrulanan, ilk enfeksiyondan sonraki bir ila iki gün boyunca Omicron'u tespit etmediğini buldu. Araştırmacılar, dört katılımcının hızlı testleri pozitif çıkmadan önce enfeksiyon yaydığını söyledi.

Henüz bir tıp dergisinde yayınlanmayan veya diğer bilim adamları tarafından bir akran incelemesinde incelenmeyen çalışma, hızlı testler için boğaz ve burun swablarının birlikte Omicron'u tek başına burun swaplarından daha iyi tespit edebileceğine dair ortaya çıkan kanıtlara katkıda bulunuyor.

Bununla birlikte, () Salı günü yaptığı açıklamada, hızlı testlerin talimatlarına göre kullanılması gerektiğini ve nazal swaplardan “daha şık” olan boğaz swaplarının kendi kendine toplanmasıyla ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi. FDA, boğaz swaplarının, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri rehberliğine göre eğitimli bir sağlık kuruluşu tarafından toplanabileceğini söyledi.

Çalışma, New York, Los Angeles ve San Francisco'daki beş işyerinden 30 katılımcıyı içeriyordu. Çalışma yazarları, tüm katılımcıların tam olarak aşılandığını ve bir destek dozu aldığını ve 28'inde Omicron olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, beş katılımcıdan oluşan bir alt grupta, tükürükteki virüs parçacıklarının hızlı bir nazal testle tespit edilmeden bir ila iki gün önce zirveye ulaştığının bulunduğunu söyledi.

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda eski bir epidemiyoloji doçenti olan Dr Michael Mina, bulgular hakkında şunları söyledi: “Çok sayıda rapor, tükürüğün daha erken ortaya çıktığını ve Omicron ile, boğaz sürüntülerinin (tükürük ile etkileşime giren) ÇOK FAZLA anekdot olduğunu gösteriyor! ) nazal sürüntülerden ÖNCE pozitife dönüyor.”

Çalışma, tükürük pozitifleştiğinde insanların bulaşıcı hale geldiğini öne sürüyor, diye ekledi.

Mina daha önce test talimatlarına bakılmaksızın hızlı bir test için hem burun hem de boğazın test edilmesini savunuyordu – FDA tarafından olmasa da başkaları tarafından savunulan bir görüş olarak dile getiriliyordu.

Birleşik Krallık'ta, bazı hızlı testler kullanıcılara hem burun hem de boğazı sürüntülemelerini söyler.

Bulaşıcı hastalık kontrolünde yakın zamanda emekli olmuş bir danışman olan Dr Peter MB English, Perşembe günü Twitter'da yaptığı açıklamada, çalışma bulgularının “burun swablarının tek başına Omicron varyantını etkili bir şekilde tespit etmediğinin daha fazla teyidi” olduğunu söyledi. derhal değiştirilir.”

Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve BioFrontiers Enstitüsü'nde yardımcı doçent olan Dan Lorremore Çarşamba günü Twitter'da tükürük kullanılarak yapılan hızlı bir testin, burundan hızlı bir testten “potansiyel olarak” daha iyi performans gösterebileceğini, ancak mevcut verilerden ne kadar erken olduğunun net olmadığını söyledi. bunu tespit edebilecekti.

New York-Presbiteryen/Weill Cornell Tıp Merkezi'nin bulaşıcı hastalıklar bölümünün başkanı Roy Gulick, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, insanlara boğaz sürüntüsü kullanmalarını tavsiye edemeyeceğini söyledi.

“Testlerin onaylanma şekli bu değil” dedi. “Lütfen olayı bireysel bir süreç olarak ele almayın. Bu testlerden herhangi birinin boğaz sürüntüsü yapmak için de geçerli olup olmayacağını görmek için beklememiz gerekiyor.”

Gulick, evde hızlı bir test pozitif çıkarsa, “inanın” diye belirtti. Negatifse ve COVID-19 semptomlarınız varsa veya COVID-19'lu birine maruz kaldıysanız, laboratuvar testi yaptırmalısınız dedi.

Güney Afrika'da 24 Aralık'ta yayınlanan ve yine yayınlanmamış bir araştırma, laboratuvar testleri için boğaz sürüntülerinin tüm Omicron enfeksiyonlarını tespit ettiğini, ancak Delta enfeksiyonlarının yalnızca yüzde 71'ini tespit ettiğini, burun sürüntülerinin ise Delta enfeksiyonlarının yüzde 100'ünü, ancak Omicron enfeksiyonlarının yalnızca yüzde 86'sını yakaladığını gösterdi.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır. Kaynak: ScienceAlert