Bilim Günlüğü
Beynimiz anıları nasıl unutur

Beynimiz anıları nasıl unutur?

Anı yaratma mekanizmaları daha önce oldukça iyi çalışılmış olsa da, şimdiye kadar anıların kaybolma şekli çok daha az çalışılan konu oldu.

Bilim insanları, unutma sürecini engellemenin ve hatıraların solmasını sağlayan mekanizmaların daha derinlerine inmenin bir yolunu buldular. Yeni yapılan bir çalışmaya göre hatıraların unutulma süreci, beynin sinir hücrelerinde bulunan belirli makinelere dayanıyor. Ancak bu işlem, küçük ve özel bir molekül ekleyenek engellenirse, hatıraların kaybolmasını önlemek mümkün olabilir.

ve öğrenme, özellikle travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve Alzheimer gibi koşullar açısından tüm hayatımızın önemli bir parçasıdır. Hatıraları saklama yeteneği her ne kadar çekici gelse de, başlı başına yararlı bir beceridir. Aslında, bazıları unutabilmenin tür olarak hayatta kalmamızın ve tür olarak başarımızın anahtarı olduğunu iddia ediyor, çünkü hatalardan ders almamıza ve yeni ortamlara uyum sağlamamıza izin veriyor.

Beynimiz anıları nasıl unutur
Beynimiz anıları nasıl unutur?

Science dergisinde yazan ve Avrupa Nörobilim Enstitüsü’ndeki ekibi, yapımında kilit bir çarşaf olarak Syt3 adlı bir proteini tanımladı. Araştırmacılar, rolünü araştırmak için, normal fareleri, herhangi bir Syt3 üretmeyecek şekilde genetik olarak değiştirilmiş olan “Syt3 nakavtları” olarak adlandırılan hayvanlarla karşılaştırdılar. Ekip, farelerin bir dizi labirent kullanmayı öğrenmek ve için yeteneklerini test etti.

Bir testte, fareler bir gıda ödülü almak için labirentte belirli bir noktaya nasıl gelebileceklerini öğrendi. Hem normal hem de Syt3 nakavt fareler bunu eşit derecede iyi yapabildiler. Ancak, gıda labirentte yeni bir konuma taşındığında, değiştirilmemiş fareler yeni yiyecek yerini hızla öğrendi ve ilk yiyecek yerini unuttu, Syt3 nakavt fareleri önce yeni yere gitmeden önce sürekli olarak orijinal yeri ziyaret etti. . Araştırmacılar bu denemelerin, nakavt hayvanlarının orijinal yemek yerini unutamadıklarını gösteriyor.

İlginçtir ki, araştırmacıların Syt3’ü bloke etmek için geliştirdikleri küçük molekül nakavtın etkisini çoğaltabiliyordu; Normal farelerin beyinlerine enjekte edildiğinde, onların da unutmasını engelledi.

Hatıralar, beyinde sinaps içinde moleküler ve hücresel değişiklikler, nöronlar arasındaki bağlantıları olarak depolanır. Anı oluşturmaktan sorumlu yapılardan biri, sinapslarda bulunan ve bir nörondan diğerine sinyalleri iletmeye yardımcı olan bir protein olan alıcısıdır. Bu AMPA alıcısı ne kadar çok kullanılırsa, o kadar çok sinaps oluşturulur, bu nedenle hafıza daha çok güçlendirilir.

Awasthi tarafından tanımlanan zar proteini Syt3’ün amacı, yedek reseptörlerini geri dönüştürmektir. Bu, kullanılmayan yollarının zayıflaması etkisine sahiptir. Böylece Syt3’ün engellenmesi AMPA alıcısının geri dönüşümünü önler ve yol zayıflamaz, bu da hatıraların kaybolmayacağı anlamına gelir.

Anı yaratma mekanizmaları daha önce oldukça iyi çalışılmış olsa da, şimdiye kadar anıların kaybolma şekli çok daha az çalışılan konu oldu. Syt3’ün hafıza kaybı yolunda ana bir oyuncu olarak keşfi ve bu yolun hafıza makineleriyle nasıl mücadele edileceğini göstermesi, araştırmacıların hafıza tabanlı hastalıkları anlamak ve bunlarla mücadele etmek için daha iyi bir konumda oldukları anlamına geliyor ve beynimizin moleküler düzeyde nasıl çalıştığını daha iyi ortaya koymayı sağlıyor.