Jump to content

Manyetik nanopartiküller kanser hücrelerini yakabilir.


Tolga A.
 Share

Önerilen İletiler

Neyse ki, nanopartikülleri tümör hücrelerinin içine yollayarak onları yakan ”Terapötik Hipertermi” gibi yeni tedaviler ortaya çıkıyor.

EPJ B (European Physical Journal B)'de yayımlanan yeni bir çalışma, Bulgaristan Sofya'daki Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ve Jeodezi Üniversitesi'nden Angl Apostolova ve ekibi, tümör hücrelerinin spesifik tahribat ısısının absorbe edilme (emilim) oranının, nanopatiküllerin çapına ve ısıyı tümöre iletmek için kullanılan manyetik malzemenin bileşimine bağlı olduğunu gösteriyor.

Manyetik nanopartiküller kanser hücrelerini yakabilir..jpg

Tümör hücrelerine yakın bir yere yerleştirilen manyetik nanopartiküller, alternatif manyetik alanlar kullanılarak aktive ediliyor. Hipertermi tedavisi, nanopertiküller tümör hücreleri tarafından iyi absorbe edilirse (ve sağlıklı dokulardaki hücreler tarafından emilmezse) etkili olmaktadırlar. Bu yüzden tedavinin etkin olması, spesifik absorbsiyon oranına bağlıdır.

Bulgar bilim insanları, küçük miktarlarda bakır, nikel, manganez veya kobalt atomu eklenmiş demir oksit olarak adlandırılan malzemeden yapılmış birkaç nanoparçacık üzerinde çalıştılar (Bu ekleme işlemi “doping metodu” olarak adlandırılır).

Araştırmacılar, iki farklı ısıtma yöntemi için hem farelerde hem de hücre kültürlerindeki bu parçacıklara dayalı manyetik hipertermiyi araştırdılar. Metotlar, “partiküllerde oluşturulan ısının nasıl meydana geldiği” açısından farklılık gösteriyor: parçacıkların manyetik alanı ve manyetik momenti arasında doğrudan veya dolaylı birleştirme.

Araştırmanın yazarları, tümör absorbsiyon oranının büyük oranda nanopartiküllerin çapına bağlı olduğunu gösteriyor.

KAYNAK: ScienceDaily

Bir zamanlar bende bilim sever bir günlük yazarıydım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...