Bilim Günlüğü
Kediler neden kendilerini sevdirmez?

Kediler neden kendilerini sevdirmez?

Vahşi kedilerin evcilleşme yönünde evrimi MÖ. 9000 yıllarında insanların toplayıcı toplumdan yerleşik hayata geçişi, tarım ve hayvancılığı keşfetmesiyle başlıyor.

Kediniz sizi sallamıyor, mesafeli duruyor ve kendini sevdirmiyor olabilir.

Veya yolda yürürken sevmek için yaklaştığınız kediyle, önceden tanıdığınız ama selam vermek istemeyen arkadaş misali sizinle temas kurmaktan çekindiği anlar yaşamış olabilirsiniz. Bazı kedilerin neden kendilerini sevdirmedikleri ya da tabiri caizse ‘soğuk yaptıkları’ bilimsel olarak açıklanmış. Ve kedilerin insanlara yönelik davranış farklılıkları genomlarındaki farklılıklar ile ilintili imiş.

Yani sorun sizde değil onlarda.

Vahşi kedilerin evcilleşme yönünde evrimi MÖ. 9000 yıllarında insanların toplayıcı toplumdan yerleşik hayata geçişi, tarım ve hayvancılığı keşfetmesiyle başlıyor.

Tüketebileceklerinden daha fazla üreten insan, fazla besinlerini depolamakta ve yerleşik hayatın sonucu olarak yemek artıkları üretmekteydi. Bunun doğal bir sonucu olarak ulaşılabilir hazır yiyecek vahşi kedilerin insanlarla etkileşim kurmasına neden oluyor. Zamanla insanlar ile bazı kedi türleri yakınlaşırken bu sevgi/sevdirme karşılığı yiyecek anlaşması kedi genomundaki davranış belirleyen bölgelerde genetik aktarımın sonucu olarak değişikliğe sebep oluyor.

Washington University School of Medicine’da habeş kedisi ve evcil 6 kedi türü üzerinden yürütülen bilimsel bir araştırmaya göre kedilerin karakteristik değişimlerini üç genetik bağlantı üzerinden açıklanmakta. Evcil kedilerin genlerinde saldırganlığı bastırma, hafıza oluşturma ve korku ya da ödülden öğrenebilme bölgelerinde çok daha fazla mutasyon oluştuğu gözlemlenmiş.

Özetle insanlarla etkileşim kuran kediler vahşi kedilerle üreme döngüleri sonucunda kendi bölgelerindeki kedi popülasyonunda sayılarını arttırmışlar ve insanlarla kurmuş oldukları bu karşılıklı ilişki antlaşmasını da genetik olarak soydan soya miras bırakmışlar.

Vahşi kedi atalarından kalma genleri baskın olan kedilerde vücuda göre büyük bir kafa yapısı ve fizyolojik olarak daha belirgin farklılıklar gözlemlenmekte.

Kedinizin evcillikten uzak bir genetik mirasa sahip ise muhtemelen sizin onu ödüllendirmenize kanmayacak, sizi evcil kedilere nazaran daha kısa zamanda unutacak ve yeri geldiğinde agresif tırmık darbeleriyle vücudunuzda kalıcı izler bırakacaktır.

Sakın onu bu yüzden suçlamayın.

kaynak: Neden Olmaz arşivinden..