Bilim Günlüğü

Mikroplastik istilası.. İnsan kanında mikroplastik keşfedildi

Everest Dağı’nın zirvesinden okyanusların en derin noktalarına kadar gezegenin her yerinde plastik atıklar ve mikroplastik parçacıkları bulundu.

Mikroplastik parçaları.. Everest Dağı’nın zirvesinden okyanusların en derin noktalarına kadar gezegenin her yerinde plastik atıklar ve mikroplastik parçacıkları bulundu.

İnsanların küçük parçacıkları yiyecek ve su yoluyla tükettiği ve soluduğu zaten biliniyordu ve bebeklerin ve yetişkinlerin dışkısında bulundu. Ama kanda.. İlk defa kanda bulunur.

Plastik parçacıkların ne kadar zararlı olduğu henüz tam olarak bilinmiyor ancak araştırmacılardan Prof. Dr. Marja Lamoree, mikroplastiklerin varlığının başlı başına endişe kaynağı olduğunu söylüyor.

Bilim adamları, kanı test edilen insanların neredeyse %80’inde küçük plastik parçacıklar buldu.

İnsan kanında ilk kez mikroplastik bulundu.
İnsan kanında ilk kez mikroplastik bulundu.

Çalışma, tümü sağlıklı yetişkinler olan 22 anonim bağışçıdan alınan kan örneklerini analiz etti ve bunların 17’sinde plastik parçacıklar buldu. Numunelerin yarısı, içecek şişelerinde yaygın olarak kullanılan PET plastik ve geri kalanı, gıda ve diğer ürünleri paketlemek için kullanılan polistiren içeriyordu.

Kan örneklerinin dörtte birinde plastik taşıma torbalarının yapıldığı polietilen de bulundu.

Çoğu plastikten yapılmış araştırma aletleri ölçüm sonuçlarını etkileyebilir. Bu nedenle Hollandalı bilim adamları, araştırma için özel cam ve çelik eşyalar yaptırdılar.

Amsterdam Özgür Üniversitesi uzmanları tarafından yürütülen araştırmaya katılan 22 kişiye çeşitli kan testleri uygulandı. Bunlardan 17’sinin kanında mikroplastik bulundu.

Alınan örneklerin yarısında araştırmaya katılanların kanında PET plastik tespit edildi. Plastik parçacıkların bir kısmının plastik şişelerden kaynaklandığı ve üçte birinin gıda ambalajı olarak kullanılan polistiren içerdiği belirlendi.

Mikroplastik parçacıkları insan sağlığı için ne kadar tehlikeli?

Kandaki plastik parçacıkların varlığının insan vücuduna ne kadar zarar verdiğine dair hala kapsamlı bir bilgi yok. Ancak araştırmacılardan Özgür Üniversitesi analitik kimya uzmanı Prof. Dr. Marja Lamoree’ye göre mikroplastiklerin varlığı zaten başlı başına bir endişe kaynağı.

Lamoree, Hollanda Radyosu’na, kandaki plastik parçacıkların zararlı olduğunu söyledi ve “uzak görünen kutup ayısı” örneğini aktardı:

“Biraz kutup ayısını bir tekneden uzakta görmek gibi. Bir kutup ayısı uzaktan size hiçbir şey yapmaz, ancak beklenmedik bir şekilde bir kutup ayısının yanına giderseniz işler değişir.”

Bu keşif aynı zamanda parçacıkların vücutta dolaşıp organlara yerleşebileceğini de gösteriyor.