Bilim Günlüğü
Sperm yapısının içerisinde neler var?

Sperm yapısı nasıl ve içerisinde neler var?

Sperm yapısı ve semeni oluşturan birçok bileşen vardır ve içerikteki materyal sayısı aynı iken, yoğunlukları erkekten erkeğe değişir.

ve semeni oluşturan birçok bileşen vardır ve içerikteki materyal sayısı aynı iken, yoğunlukları erkekten erkeğe değişir.

Semeni oluşturan birçok bileşen vardır ve içerikteki materyal sayısı aynı iken, yoğunlukları erkekten erkeğe değişir.  Örnek olarak vermek gerekirse;

Vitamin C, Kalsiyum, Klorin, Kolesterol, Sitrik asit, Kreatin, Fruktoz, Laktik asit, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Sodyum, Vitamin B12, Çinko.

Sperm yapısının içerisinde neler var?
Sperm yapısının içerisinde neler var?

Diğer bir merak noktası genelde sperm kalitesini arttırmak; daha güçlü hale getirmek için neler yapılabileceğidir. Semen içeriğinin zenginliği ejekülasyon kalitesinin oranı günden güne değişir. Bunun sebebi ise materyal kalitesi ve yoğunluğunun oldukça fazla faktöre göre değişkenlik göstermesidir.

Sperm fizyolojik yapısı
Sperm fizyolojik yapısı

Yapılan cinsel birlikteliğin yoğunluğu, beslenme düzeni, giyindiğiniz kıyafetin kalınlığı gibi çok dallı bileşik faktöre göre değişkenlik gösterir. Konu iken, tabi ki bir de merak edilenler köşesindeki Haydar Dümen yorum kısmına tabi soruları da var.

Örneğin; Sperm yutmak zararlı mıdır? Kız arkadaşım sperm yutmak istiyor ama kilo almaktan korkuyor, kilo yapar mı? Bu tarz durumlarda gülmek genelde çözüm değildir, bu sorular gerçekten sorulabiliyor (Alıntı yapılmıştır).

Konuyla ilgili olarak ise; kilo olarak çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Çünkü ortalama bir ejekülasyon sırasında atıma uğrayan içeriğin ortalama kalori miktarı 5-25 kalori olarak bildirilmiştir. yani kilo almak için kolay bir yol değil.

Ayrıca, genelde semen içeriğinin ciddi bir protein kaynağı olduğu belirtilir, bu oran ise hafifçe büyük bir yumurtanın beyazından elde edeceğiniz miktardan çok da fazla değildir. Yani kilo almaktan korkan bir bayanın yumurtadan uzak durması yeterlidir.