Bilim Günlüğü

Tetanoz hakkında bildiğini sandıkların yanlış olabilir!

Ailenizle tetanoz ve paslı çivilere karşı dikkatli olmanız gerektiği söylenen bir konuşma elbet yaşamışsınızdır. Bu tavsiye kesinlikle iyi bir yerden geliyor. Fakat aynı zamanda yanlış sayılabilir.

Ailenizle tetanoz ve paslı çivilere karşı dikkatli olmanız gerektiği söylenen bir konuşma elbet yaşamışsınızdır. Bu tavsiye kesinlikle iyi bir yerden geliyor. Fakat aynı zamanda yanlış sayılabilir.

Çocukluğumuzun korkulu rüyaları - Paslı çivi ve malzemeler
Çocukluğumuzun korkulu rüyaları – Paslı çivi ve malzemeler

Bu, tetanozun ebeveynlerin söylediği kadar kötü olmadığını iddia etmek değildir. Kuzey Amerika’da Cleveland Clinic, vakaların yüzde 10’unun ölümcül olduğunu tahmin ediyor. Yetersiz veya erişilemeyen tıbbi bakımı olan ülkelerde, sayının çok daha yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Hayatta kalmak bile parasını alıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Oregon’da aşılanmamış 6 yaşındaki bir çocuğun alnındaki bir kesikten sonra tetanoz kasılmış. Bakteri küçük vücudu içinde birkaç gün kuluçkada kaldı, sonra aniden korkunç çene sıkma ve kas spazmları, kalp atış hızı, kan basıncı ve vücut ısısı düzensizliklerinde ortaya çıktı. Sadece hastanede 57 gün yaşadı ve tıbbi faturalarda 800.000 doları geçti.

Kirlenmek güzeldir, sağlıklı kaldığınız sürece..
Kirlenmek güzeldir, sağlıklı kaldığınız sürece..

Ancak ne kadar paslı çivi uyarılarını dinlesek bile, hastalığın daha çok pas olarak bilinen kimyasal bileşik olan demir oksitle ilgisi yoktur. Daha ziyade, tetanoz kir, toz ve dışkı olan ortamlarda bulunan (yani her yerde) Clostridium tetani bakterisinin bir ürünüdür. Vücudunuza delinme yaraları yoluyla girebilir. Evet, ayrıca yüzeysel kesikler, böcek ısırmaları, cerrahi işlemler ve cildinizdeki diğer herhangi bir yırtılma yoluyla da girebilir. Paslı bir çiviye basmanızla veya bahçenizdeki toprakla uğraşırsanız da gelebilir. Bu yüzden aşı zamanını takip etmek çok önemlidir: Sadece avucunuzla paslı bir zincir bağlantısını açarken değil, her on yılda bir bu aşıya ihtiyacınız var. Klasik bir tetanoz hasarını beklemek, teorik olarak tetanoz yaralanması olabileceği zaman işe yaramaz.

Bakteriler vücudunuza girerse ve aşılarınız konusunda güncel değilseniz, küçük işgalciler hızla çarpmaya başlar. CDC’ye göre üç ila 21 gün süren bu inkübasyon süresi semptomsuz geçiyor. Ancak bakteriler sizin içinizde ölmeye başladığında, sinir sistemine saldıran bir nörotoksin oluştururlar. Spesifik olarak, kas kasılmalarını düzenleyen kimyasal GABA’yı inhibe eder. Sonuç, yüzünüzdeki kilit çenesinden sırtınızdaki kontrol edilemeyen ark spazmlarına kadar, sürekli kıvrık ayak parmaklarına kadar vücutta bir gerginlik halidir.

Peki paslı çiviler ve tetanoz?

Paslı çivilerin tetanozla nasıl bu kadar yakından ilişkili olduğu net değildir. Demir oksit temel olarak insan vücuduna zararsızdır; Milyonlarca insan, sağlık üzerinde bir etkisi olmayan paslı demir borularla taşınan suyu içiyor. Esther Inglis-Arkell’in i09 sitesinde savunduğu gibi, tetanoza neden olan Clostridium tetani bakterilerinin üremediği anaerobik ortamla bir ilgisi vardır. Demir oksitlendiği zaman, atmosferik oksijen tüketerek bakterilerin üremesi için düşük oksijenli bir ortam oluşturur. Pas tetanoza neden olmamakla birlikte, ikisinin simbiyotik (ve sembolik) bir ilişkisi olabilir.

Demir oksit temel olarak insan vücuduna zararsızdır; Milyonlarca insan, sağlık üzerinde bir etkisi olmayan paslı demir borularla taşınan suyu içiyor.

Binlerce yıl boyunca, tetanoz insanı sarstı. Eski Yunan doktoru Hipokrat, çalışmalarında hastalıktan bahsetti. Ancak 1884’te araştırmacılar hastalığın nasıl işlediğini keşfetti ve sadece 40 yıl sonra, bilim adamları bir aşı geliştirdi. Bugün, her 10 yılda bir aşı olmak, görünüşe göre bir mutfak bıçağından, bebek bezi değişiminden veya paslanmış bir çiviyle basmaktan, tetanozu önlemede yüzde 100 etkilidir.

En iyi kısım ne mi? Aşı olman için çok geç değil! Aşılarınızın güncel olduğundan emin olun.

https://www. popsci.com/tetanus-infection