Bilim Günlüğü

Çin’in Yapay Güneşi Plazma Füzyon Adına Büyük Bir Dünya Rekoru Kırdı

Plazma füzyonu için bir dönüm noktası rekoru açıklandıktan sadece yedi ay sonra, Çin Bilimler Akademisi onu kesinlikle yerle bir etmiş görünüyor.

Plazma füzyonu için bir dönüm noktası rekoru açıklandıktan sadece yedi ay sonra, onu kesinlikle yerle bir etmiş görünüyor.

Plazma Fiziği Enstitüsü’nün bildirdiğine göre, kullanılan Yapay Güneş tokomak reaktörü, 1.056 saniye boyunca 120 milyon santigrat dereceye (216 milyon Fahrenheit) aşırı ısıtılmış dönen bir plazma döngüsünü başarıyla sürdürebiliyor.

Bu aynı zamanda, 2003 yılında Fransa’da tarafından belirlenen 390 saniyelik plazma sınırlama rekorunu da geçti.

EAST (Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak veya HT-7U) reaktörünün bu buluşu, füzyon enerjisi arayışında füzyon deneyleri için oldukça önemli bir ilerleme olarak kaydediliyor.

yoluyla kullanılabilir miktarda enerji üretmeyi başarmak dünyayı değiştirecek, ancak bunu başarması inanılmaz derecede zor. Bir yıldızın kalbinde yer alan, yüksek basınç ve sıcaklığın atom çekirdeklerini yeni elementler oluşturmak üzere kaynaşacak kadar sıkı bir şekilde sıkıştırdığı süreçleri kopyalamayı içeriyor.

Ana dizi yıldızları söz konusu olduğunda, bu çekirdekler birleşerek helyum oluşturan hidrojendir. Bir helyum çekirdeği, onu oluşturmak için kaynaşan dört hidrojen çekirdeğinden daha az kütleli olduğundan, fazla kütle ısı ve ışık olarak yayılır.

Bu, bir yıldıza güç vermeye yetecek kadar muazzam miktarda enerji üretir ve bilim adamları, aynı süreci burada, Dünya’da kullanmak için çabalıyorlar. Açıkçası, bir yıldızın kalbinde bulduğumuz ısı ve basıncı yaratmanın önemli bir zorluğu var ve bunları ele almak için farklı teknolojiler mevcut durumda.

Bir tokamak reaktöründe, plazma aşırı derecede ısıtılır ve güçlü manyetik alanlar tarafından bir torus veya çörek şeklinde sınırlandırılır. Ancak, daha uzun reaksiyon süreleri geliştirmek için bu sınırlı, aşırı ısıtılmış plazmayı daha uzun süre tutmak başka bir sorundur, çünkü aşırı ısıtılmış plazmalar kaotik ve türbülanslıdır, kararsızlığa eğilimlidir ve sızıntıya neden olur.

daha önce, 20 saniye boyunca sürdürülen 160 milyon santigrat derece (288 milyon Fahrenhayt derece) bir kaydı bildirmişti. Güneş’in çekirdeği bağlam açısından 15 milyon santigrat derecedir; bir tokamaktaki ekstra ısı, düşük basıncı telafi eder.

30 Aralık 2021’de – 2021’de 1.000 saniyeye ulaşma hedefi için zorlayarak zaman rekorunu da kırdı.

Konu üzerine yanılmamakta fayda var, füzyonun daha kat etmesi gereken çok uzun bir yol var. Şu anda, bir füzyon jeneratörüne, ondan alabileceğimizden çok daha fazla enerji gidiyor; ancak plazma hapsi süresinin uzatılması, kendi kendini idame ettiren plazma füzyonunu gerçeğe dönüştürmek için gerçekten önemli bir adımdır.

kaynak: ScienceAlert