Jump to content

Bilim insanları, artık plastik dışkıladığımızı öne sürüyor!


Biyolokum
 Share

Önerilen İletiler

  • Bilim Üyesi

Avusturya Çevre Ajansı ve Viyana Tıp Üniversitesine bağlı çalışan ekipler, insan besin zinciri içerisinde artık plastiklerin de bulunduğunu ve insan dışkılarının incelenmesi sonucunda maalesef atıklarda da mikroplastik parçalarının sindirilmeden çıkış yaptığını gösteren bir araştırma yayınladılar.

Dışarıda olması, içeride olmasından her daim daha iyidir değil mi?
Dışarıda olması, içeride olmasından her daim daha iyidir değil mi?

Uluslararası çapta yürütülen çalışma içerisinde dünyanın farklı noktalarından 8 farklı gönüllü katılımcı ile yola koyulan ekip, insan dışkılarında mikroplastik arama çalışmaları yürüttü. İnsan sağlığını tehlikeli düzeyde etkileyebilecek bulgular elde eden çalışmacılar, alınan numunelerde yaptıkları inceleme sonucunda 9 farklı plastik partikülleri ve parçaları tespit ettiler. Bilim çalışanları katılımcılardan elde ettikleri ortalama 10gram dışkı örneği üzerinden 20 farklı mikroplastik parçacığı tespit ettiklerini belirtmiş durumda.

5mm büyüklüğün altındaki plastik parçalarını mikroplastik olarak değerlendiren araştırmacılar, bu parçaların tamamen yapay olarak üretildiğini, sadece insan dışkısında değil; özellikle okyanus çağında ciddi oranda bulunduğunu belirtiyor. United European Gastroenterology birimi mikroplastik parçacıklarının kimyasal açıdan oldukça zehirli sızdırmalar gerçekleştirebileceğini ve hayati tehlike arz edebileceğini vurguluyorlar. Ancak belirtmek gerek; çalışma şu anda oldukça minimal denek sayısı ve koşulda yürütülüyor, sonuçlar çok daha riskli ve endişe verici olabilir.

Araştırmacı katılımcı Dr. PhilippSchwabl: “Plastiklerin maalesef insan bağırsağına ulaştığını doğruluyoruz ve bu uzun süredir endişe duyduğumuz teoriler üzerine yürütülen ilk çalışmadır” şeklinde bir açıklamada bulundu. İnsan için durum şimdilik bu şekildeyken, hayvanlar üzerinde yürütülen çalışmalarda bağırsak içerisinde yüksek oranda plastik tespit edilirken, bu mikro parçacıkların kan akışı, lenf sistemi ve karaciğere kadar rahatlıkla ulaşabildiğini gösteriyor.

https://www.ueg.eu/press/releases/ueg-press-release/article/ueg-week-microplastics-discovered-in-human-stools-across-the-globe-in-first-study-of-its-kind/

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...