Jump to content

Düzenli baş ağrınızın nedeni Gluten hassasiyeti olabilir


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

Son yıllarda en çok artan hastalıklardan biri de migren. Genelde bol miktarda ağrı kesici almaktan başka çaresi olmadığına inanılan migrenin de beslenmeyle ilintili olduğunu nörolog Dr. Banu Taşçı Fresko bizim için de konuyu şöyle özetledi:

“Gluten/buğday ile ilişkili, Çölyak ve buğday alerjisi dışında üçüncü bir hastalık non Çölyak gluten hassasiyetidir (NÇGH). Çölyak hastası veya buğday alerjisi olmadığı klinik ve laboratuar testleriyle belirlenmiş olan kişilerde gluten alımı sonrasında ortaya çıkan bulgular bütünü NÇGH olarak isimlendirilir.

Non Çölyak gluten hassasiyeti olan hastaların önemli bir kısmında irritabl bağırsak sendromu ile benzer bulgular görülür: ağızda aft, reflü, ses kısıklığı, midede yanma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve hazımsızlık. Bağırsak ve sindirim sistemi yakınmalarıyla birlikte bağırsak dışı yakınmalar sık görülür, bazen de bağırsak yakınması olmadan sadece bağırsak dışı yakınmalar görülebilir: Baş ağrısı, migren, beyin sisi, dikkat dağınıklığı, konsantre olamama, baş dönmesi, vertigo, Meniere hastalığı, depresyon, anksiyete, kronik yorgunluk, eklem ve kas ağrıları, tenosinovyit, kaslarda seğirme, fibromiyalji, deri döküntüleri ve ürtiker.

Non çölyak gluten hassasiyeti olan hastaların % 56’sında migren ve baş ağrısı görülür. NÇGH ayrıca fibromiyalji hastalığına neden olabilmekte, fibromiyalji bulgularının artışı da migren ve diğer baş ağrılarını tetikleyebilmektedir. Fibromiyalji dışında irritabl bağırsak sendromu ve kronik yorgunluk sendromu bulgularını da artırarak eşlik eden migren ve baş ağrılarını artırabilir.

Non Çölyak gluten hassasiyeti olan hastalarda disbiyozis, yani bağırsak bakterilerinde iyi bakteri-kötü bakteri oranında dengesizlik mevcuttur. Disbiyozis, Batı tipi beslenme ile birlikte obeziteye eğilim ve metabolik sendrom ortaya çıkmasına neden olur. Obezite, kilo alımı, ve metabolik sendrom tek başlarına migren ağrılarını artırabilen faktörlerdir.”

Kaynaklar:
(1) Banu Taşcı Fresko. Non çölyak gluten hassasiyeti. Beynini doğru Besle, 2017, sayfa 132, 219. Hayy Kitapları.
(2) Igbinedion SO et al. Non-celiac gluten sensitivity: All wheat attack is not celiac. World J Gastroenterol. 2017 Oct 28;23:7201-7210.
(3) Losurdo G et al. Extra-intestinal manifestations of non-celiac gluten sensitivity: An expanding paradigm. World J Gastroenterol. 2018 Apr 14;24:1521-1530.

Uzm. Dr. Banu Taşçı Fresko / Nörolog, Sağlıklı Yaşıyoruz Danışmanı, kaynak

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam merhaba IBS icin de bagirsaklardaki bakterilerin ince bagirsakta dengesiz oranda bulundugu gozlenmis calismalar var,bu dogrultuda bazi hastalarda antibiyotik tedavisiyle olumlu sonuc alinmis.Bazi hekimlerse psikiyatrik  tedaviyi IBS ye karsi uguluyor. IBS beyinle ne kadar iliskilidir ve antidepresan tarzi ilaclar nasil bir etki sonucunda IBS semptomlarini azaltabilir? IBS nin bakterilerle bir alakasi var midir?IBS den de konusursak sevinririm.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...