Jump to content

Bakterilerle yeni moleküller ve potansiyel ilaç adayları üretimi sağlayabiliriz.


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

Bakterilerin yeni moleküller ve potansiyel ilaç adayları üretmesini sağlayabiliriz.

Büyük sessiz genleri açmak, bakterilerin yeni moleküller ve potansiyel ilaç adayları üretmesini sağlıyor

Pek çok anti-kanser ajanı ve diğer ilaçlar Streptomyces gibi bakterilerin aktif genleri ile üretilen moleküllere dayanır. Şimdi ise araştırmacılar, sessiz genlerden elde edebilecekleri ürünlere iştahlarını kabartmakta..

Bunu başarabilmek adına daha önce küçük gen sınıflarını aktive eden yöntemler bulunmuş, hatta yeni ürünler hasat edilebilmişti. Fakat büyük sessiz gen grupları için bugüne kadar bir aktivasyon yöntemi yok idi.

Şimdi, Illinois araştırmacıları, Streptomyces bakterilerindeki büyük sessiz genlerin baskılayıcılarını uzaklaştırarak onları aktif etmek için DNA parçalarını kullandı. Hedeflenen sessiz genler aktif olduğunda ise araştırmacılar daha önce görülmemiş yeni ürünler topladı.

Araştırmacılara göre bu yöntem yeni ‘doğal’ (?) ürünler üretmek için yepyeni bir yol sunuyor.

Araştırma lideri Huimin Zhao, diğer araştırma gruplarını da bu tekniği kullanmaya davet ediyor.

  • https://phys.org/news/2019-01-unmuting-large-silent-genes-bacteria.html

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...