Jump to content

Beyin pili kavramı geliyor.


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

‘Beyin Pili’ kavramı yolda.. 2018'den kalma makalemiz için "bilimsel projeler" bölümü uygun diye düşündük.

“Beyin için kablosuz kalp pili” nörolojik bozukluklar için yeni bir tedavi olabilir.

Kaliforniya Üniversitesi mühendisleri, kafa içinde iki çip ve kafa dışına yerleştirilmiş mini kasa üzerinde bir pil şeklinde tasarlanmış yeni bir cihaz üretti. Şu an için tek ve ticari olmayan cihazın her çipi, beyine eş zamanlı olarak elektrik stimülasyonu sunma ve beyindeki elektriksel aktiviteleri kaydetme görevlerini yapabiliyor. Elektriksel stimülasyonlar epilepsi ve parkinson gibi hastalıkların nöbetlerini veya istenmeyen uzuv titremelerini önlerken, kaydedilen veriler kişiye özel stimülasyon imkânı veriyor. Yani epilepsi nöbetleri başlamadan önce fark edilip, hastanın nöbeti hiç geçirmemesi sağlanabilecek.

Son bir bilgi daha.. WAND adı verilen cihaz için gereken enerji, pil üzerinden kablosuz olarak aktarılıyor. Bu da kafatasında açık yara bırakmadığı için enfeksiyon riskini en aza indiriyor.

https://medicalxpress.com/news/2018-12-wireless-pacemaker-brain-treatment-neurological.html

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...