Jump to content

Bu parazit insanda ‘kedi’ sevgisini körüklüyor..


Biyolokum
 Share

Önerilen İletiler

  • Bilim Üyesi

Kedi dışkısında bulunan ve insanda çeşitli hastalıklara neden olabilen bir parazit, aşırı kedi sevgisi ve aşırı kedi edinme davranışına neden olabiliyor.

Toxoplasma gondii adlı canlı, kedilerin sindirim sisteminde yaşayan bir parazit.  Araştırma , bunun nasıl olduğunu tam olarak açıklayamasa da bu parazitin, farenin; “kediden kaçınma” davranışını bozduğunu iddia ediyor. Araştırmacılar bunu parazitin kediye ulaşma arzusuna bağlıyor. Çünkü parazit sadece kediler üzerinde gelişip, çoğalabiliyor.

Parazit insanlarda da çeşitli hastalıklara neden oluyor. Erken doğum, düşük bunlardan ilk ikisi.. Araştırmacılar, kanıtlaması zor olsa da başka iddialarda da bulunuyor. ‘Aşırı’ kedi severlik ve yetişkinlerde şiddete yönelim..

Bu paraziti almak için kedi okşamanız şart değil. Yıkanmamış sebzeler ya da kedi kumu ile uğraşmak onu almanıza neden olabiliyor. İlginç olan bir başka şey ise Dünya insan nüfusunun 1/3’ünün bu parazit tarafından zaten etkilenmiş durumda olması.

Bu toxoplasma paraziti çalışması halen erken safhalarında.. Fakat aynı grup, bu parazitin şizofreniye sebep olduğunu da iddia etti.

<Sevimli kedileri bu derece zan altında bırakmadan önce bildirmeliyiz ki; bazı bilim insanları güçlü bir bağışıklık sisteminin bu paraziti hızlıca uzaklaştırdığı görüşündedir..>

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...