Jump to content

İnsan vücudunun bazı bölgelerinde neden hala kıllanma mevcuttur?


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

İnsanlar kıllarını kaybederken neden hala bazı bölgelerde kıllar kalmıştır. Bakınca bu kılların olduğu yerlerin tek ortak özelliklerinin hassas yerler olduklarını görüyorum, konuyla ilgili olarak minik bir araştırma yaparak konuya bilgi bazında olmasa da yorumsal bir açıklık getirmek ve arşivlemek istedim.

Bir ihtimal; tam olarak kıllarımızı kaybetmiş değiliz, yani hala birçok insanda kıllar vardır bunun bazılarında olmamasının nedeni ise bir hastalık veya akrabalarından başlayan bir psikolojik rahatsızlık olabilir.

En yakın kuzenimiz şempanze ile karşılaştırıldığında, insan vücudunda belirgin olarak kalan kıllar 2 temel amaca hizmet ediyor olmalı.

İlki, önemli organları sıcak tutmak. Beyin gibi.

İkincisi, koltuk altı ve cinsel bölgede apokrin ter bezlerinin salgıladığı cinsel çekiciliği sağlayan feromonların kalıcılığını sağlamak. Koltuk altı ve cinsel bölgedeki kıllar terle birlikte salgılanan feromonların kolayca uçmasını engelliyor olabilir. Tabi göğüste neden kıl yok sorusu doğuyor. Bebek meme emebilsin diye, muhtemelen. Zaten koltuk altı göğüse oldukça yakın, meme bölgesinde varsın feromonlar hızlıca uçsun, sorun değil.

Bu bakış açısıyla devam edersek, kalan diğer bölgelerdeki kılların ayva tüyüne dönüşmesinin gerekçesi, kılların azaltılarak terin buharlaşmasını hızlandırmak ve hızlı soğutma yaratmak, ayrıca bakterilerin/mantarların kısmen korunaksız kalmasını sağlamak olabilir.

Yani evrimsel olarak terlemeye başladığımızdan beri, bakterilerin/mantarların üremesi, cinsel feromonların kalıcılığı ve sıcaklık arasındaki denge kılların akıbetini belirlemiş olabilir.

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...