Jump to content

Tarım ilaçlarının sağlık üzerinde etkileri nelerdir?


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

İlaçların bazı etkileri akut veya gecikmeli olarak ortaya çıkabiliyor. 2007’de yapılan bir inceleme gösteriyor ki “lenfoma ve lösemi hastalıkları, pestisitler ile pozitif bir bağlantı taşıyor.” İncelemenin sonucuna göre pestisitlerin kozmetik amaçla kullanım oranları düşürülmeli.

Kalıcı organik kirleticiler Stokholm sözleşmesine göre en zararlı ve bozunmaz kimyasallardan 12’de 9’u pestisit (tarım ilacı) . Bunların çoğu kullanımdan kaldırıldı.

Akut etkiler (hızla açığa çıkan)

Akut etkiler tarım ilaçlarıyla doğrudan ilgilenen işçilerde açığa çıkıyor. Baş dönmesi, ağrı, bulantı ve kusma, göz ve deri problemleri şeklinde görülebiliyor. Çin’de her yıl yarım milyon kişi zehirlenerek 500’ü ölüyor.

Gecikmeli ortaya çıkan etkileri

Pek çok araştırma, pestisitlerle temasın, kanser riskini arttırdığını gösteriyor. Riskler hem doğrudan temas hem de dolaylı temaslar için de artıyor. Bu kimyasalları tarlada uygulayan işçilerde kanser oranı artıyor. Hamile kadının pestisitlerle teması, çocuğun lösemi riskini arttırıyor.

Doğurganlık.

Pestisit temasının düşük sperm sayısı, spermde mutasyonlar, hormonlarda bozukluk ve diğer üreme hastalıklarla pozitif bağlantısı olduğu araştırmalarca sabit.

Temas Yolları

İnsanlar pestisitlerle işte veya evde yemek yoluyla temas kurarlar. Zararlıları uzak tutmak için kullanılan pestisitlerin insan sağlığına verdiği zararlar konusunda büyük endişeler vardır. Toplumsal organik beslenme hareketlerine yol açmıştır. Bunun sebebi, neredeyse bütün sebze ve meyvelerde pestisit kalıntılarına rastlamalarıdır. Bu kalıntılar yıkamayla veya soymayla bile gitmemektedir.

Pestisitlere tolerans seviyemizin belirlenmesinde EPA, market rafındaki ürünün ne oranda pestisit kalıntısı içerdiğine bakmaktadır. Ayrıca bilimsel risk analiz metotlarıyla tolerans belirlenmektedir. Üreticiler, toksikolojik araştırmalar yapıldıktan sonra üretim yapabilmekteler. (Türkiye’de bu şart aranmamaktadır.) Fakat yapılsa bile, bu toksikolojik incelemeler sadece tek bir kimyasal içn yapılmakta, diğer kimyasallarla kombine etkileri araştırılmamaktadır.

Bazı pestisitler yasaklansa bile toprakta kalmaya devam edebilmektedir. Amerika’da insanlarda hala yüksek oranda DDT seviyesine rastlanmakta, halbuki bu kimyasal 72 de yasaklanmıştı.Ayrıca birleşmiş milletler vatandaşlarının kanında 50 farklı pestisite rastlanılabilmektedir.

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...