Jump to content

Söğüt Bülbülü'nün göç için tek yönde 13.000 km. uçtuğunu biliyor muydunuz?


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

10 gr. ağırlığında olan bu minik kuş durup çiçekleri koklamak yerine binlerce km uçup kısa süreli mola vererek birçok kıtayı geçip göç ediyor.

İsveç teki araştırmacılar, bu bülbülün (Phylloscopus trochilus yakutensis) bulunduğu ağırlık sınıfındaki diğer kuşlara göre en uzun göç yolunu katettiğini söylüyor.

Söğüt Bülbülü.jpg

Yakın bir tarihte yapılan bir araştırmaya göre Kuzey Doğu Rusya’daki yuvalarından itibaren izlenen üç adet bülbülün  13.000 km uzunluğundaki bir sonbahar göçü yapmışlardır.

Hatta bilinen 13.000 km demek daha doğru olur çünkü bülbüllere takılan takip cihazlarının pilleri ancak bu süreye dayanabilmiştir.

Araştırmacı Susanne Akesson: bana göre Güneydoğu Afrika’ya doğru en az 1.000 km daha uçuyor dedi.

Bu Söğüt Bülbülleri 11-12.5 cm’dir. Ebatları nedeniyle gözden kaçsalar da uçuş mesafeleri göz ardı edilmemelidir. Bu kuşlar minicik bedenlerine rağmen  bir günün yaklaşık dörtte birini sn de 9 metre hızla uçarak geçiriyor.

Bu kuşların göç yolları şu şekildedir:

Kuzey Doğu Rusya‘dan yola çıkıyor ilk uzun mola beş hafta sonunda ulaştıkları Asya.
Asya’da iki haftalık mola sonrası Kenya ve Tanzanya‘ya doğru yola çıkıyor burada da kışlarını geçiriyorlar. Hatta bazıları direk Afrika’ya gidiyor.

Bu yolculuğu yılda iki kez tek yönde yapan bu kuşlar dört aydan uzun sürede bu yolculuklarını tamamlıyor.

Söğüt bülbüllerinin yön hissi bir dizi biyolojik pusulaya sahip. Yapılan çalışmaya göre Güneş’ten ve Dünya’dan gelen manyetik dalgaları kullandıklarını gösteriyor. Bu iki özellikleri ile doğru yöne doğru zamanda gidip yaşamları için gerekli olan kaynaklara ulaşmalarını sağlıyor.

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...