Jump to content

Eski Mısır’da mumyalama işlemi neden yapılıyordu?


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

Eski Mısır’da inanışa göre yaşam beden ve ruh olmak üzere, iki kısımdan oluşur.

Ruh bedeni terk ettiğinde, inanışa göre yeryüzüne yeniden geldiğinde bedenini tekrar kullanabilmesi için onu muhafaza etmek lüzum gelir. Bu maksatla beden bir takım maddeler ve yöntemler ile temizlenir ve iyice sarılır. Sonra hava almayacak şekilde bir muhafazaya (lahit) yerleştirilir. Detaylara bakalım.

Eski-Mısır’da-mumyalama-işlemi-neden-yapılıyordu-1024x468.jpg

Mumyalama işlemi uzun zaman alan zor bir süreçtir. Bakterilerin yumuşak dokuya saldırmasından dolayı obsideyen ve bronzdan aletlerle iç organlar dışarı çıkarılır. Bu noktada iç organlarının düzenini sağlamak için vücudun içine de potasyum verilmektedir. Kimi mumyalamalarda bu çıkan organlar da “kanope” ya da “kanopik” olarak adlandırılan çömlek ve vazolara konularak mumyayla birlikte gömülmüştür. İsis, Neit, Neftis ve Selkis tanrılarının Kanopuslarına yani çömleklere konuluyor. İç organlar 9 cm’lik delikler açılarak dışarı çıkarılıyor. İçeride bırakılan tek organ kalp çünkü kalple düşündüklerine inanıyorlar. Beyin ise, burun deliklerinden çengeli kafatasına geçiriyorlar, beyni parçalayıp sıvılaştırıyorlar ve beyin burundan akıtılıyor.

Natron (sodyum karbonat bileşimi bir çeşit tuz) ile tüm vücudu kaplıyorlar 35 gün bekliyorlar vücut nemden arınıyor. Yaklaşık on kilo kumaş ile ölüyü sarmalama işlemine geçiliyor ve bu işlemden sonra sargıların üzerine reçine sürülüyor. Mumya sabitleniyor ve kağıt hamuruna benzeyen bir malzemeyle daha kaplanıyor. Daha sonra granit yada taş lahite yerleştiriyor.

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...