Jump to content

Tanınmış bilim insanları ve bazı gerçek hayat hikayeleri


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

Anlatılanlara göre tanınmış bilim insanları serisinden ünlü Danimarkalı fizikçi Niels Bohr doktorasını tamamlar tamamlamaz ünlü atom teoristi J..J. Thomson’un yanına gider. Ne var ki burada umduğunu bulamaz sebebi ise Thomson’un Niels Bohr’u sıradan birisi gözüyle bakmasıdır. Bir kalabalık sohbet esnasında Thomson Bohr’un düşüncelerini sorgusuz/sualsiz hayır diye yanıtlıyor. Aynı düşünceleri kendi dile getiriyormuş, bunu içine sindiremeyen Bohr çıkış yolu arar. Zamanın parlayan yıldızı Rutherford’un yanına gider, hocası esasında deneycidir kendisi ise teorikçi ama hocasıyla öyle bir dostluk kuruyor ki, Bohr bir oğluna Rutherford’un ilk ismi olan ‘Ernest’ adını koyuyor.

Hocasının çizdiği yol

Burada hocasının da çizdiği yolda -birazda cesaretlendirerek- yeni bir atom modeli öneriyor. Bu atom modeli ne küre şeklinde, ne üzümlü kek,nede gezegenlerin Güneş etrafında dönmesi şeklindedir. Bu atom modelinde bazı şeyler kuantumlu olup bu model kuantum kuramı ile Newton mekaniği arasında geçiştir.

Diğer bir anısı olarak da bizzat kendisi tanıklık ettiği şekilde, bir gün Bohr ve abisi Harald Bohr tramvayda yolculuk yapıyorlarmış. Bohr’un anlattığına göre, annesi sıkılmış olmalı ki çocuklarına bir şeyler anlatıyormuş. Çocuklarda annelerini dinlerken yanlarından geçen birisi ‘yazık kadına bu iki ahmağa bir şeyler anlattığını zannediyor’ dediğine tanık oluyor ve Niels Bohr büyüyüp kuantum mekaniğinin öncülerinden, abisi Harald Bohr’da ünlü bir matematikçi oluyor.

Einstein ve hocası Minkowski arasında da şöyle bir diyalog söz konusudur, anlatılanlara göre Minkowski -ki kendisi genel görelilik kuramına katkılarıyla tanınır- Einstein’a ‘hiçbir yere gelemeyecek miskin bir köpek’ demiştir, tabi bu sözlerini daha sonra yemek zorunda kalıyor.

Bir diğer tanınmış bilim insanları anısı olarak, Alman fizikçi Max Born üzerine, Max Born asistan olduğu bir sırada nasıl oluyorsa laboratuvar hortumunu patlatıyor, tabi her yer su içerisinde, hocası Lummer’de buna ‘sen asla bir fizikçi olamayacaksın’ diyor ama Max Born değil fizikçi olmak, Nobel Ödüllü fizikçi oluyor, bugün kuantum mekaniğinde olasılık fonksiyonunun yorumunu ona borçluyuz.

[1]. Prof. Dr. Cemal Yıldırım – Bilimin Öncüleri – (TÜBİTAK Yayınları – 1999)

[2]. Marcus Chown – Biraz Kuantumdan Zarar Gelmez – (Alfa Bilim Yayınları – 2009)

[3]. Wikipedia

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...