Jump to content

Dünya kendi okyanuslarını yutuyor olabilir


Nergiz Kaplan
 Share

Önerilen İletiler

Dünya’nın tektonik plakaları birbirinin altına daldıkça, daha önce düşünüldüğünden üç kat daha fazla suyu gezegenin iç kısmına sürüklüyor.

Bunlar Nature dergisinde yayınlanan (14 Kasım) yeni bir makalenin sonuçları. Araştırmacılar, Filipin plakasının altındaki Pasifik levhasının kaydığı Mariana çukurundaki deprem eğilimli dalma bölgesinin doğal sismik seslerini kullanarak yüzeyin derinliklerine inen kayaların içine ne kadar suyun karıştığını tahmin edebildiler.

Su, minerallerin kristal yapısında depolanır. Sıvı, yepyeni, sıcak okyanus plakaları oluştuğunda ve komşu plakaların altında ezildikçe ve aynı plakalar büküldüğünde ve çatlarken, yer kabuğu içine dahil olur. Bu ikincisi, dalma olarak adlandırılan süreç, suyun kabuk ve mantoya derinlemesine nüfuz etmesinin tek yoludur, ancak süreç boyunca ne kadar suyun kaybolduğu hakkında çok az şey bilinir.

Bilim insanları deprem dalgalarının hareketinden yer kabuğunun 30 km. kadar altına indiğini buldular. Ölçülen hızları, orada bulunan bilinen sıcaklık ve basınçlarla birlikte, dalma bölgelerinin, her milyon yılda bir 3 milyar teragram su çektiğini hesapladılar (bir teragram, bir milyar kilogram).

Dalma bölgelerinden aşağı çekilen su akla durgunluk verecek ölçüde. Ancak okyanuslarda su kaybına rastlanmıyor. Bu da kayıp suya eşit derecede suyun yüzeye çıktığını gösteriyor. Bilim insanları suyun yüzeye tekrar volkanlarla çıktığını düşünüyor.

kaynak: https://www.nature.com/nature/volumes/563/issues/7731

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...