Jump to content

Önerilen İletiler

  • Bilim Üyesi

Genel kanının aksine atlar sadece ayakta uyumazlar, gerektiğinde anatomik yapıları yere uzanabilmelerini sağlayacak şekildedir. Ancak ayakta uyuyan atlar, uyku esnasında yere düşmezler. Çünkü bacak kemikleri kilitlenir ve bu sayede at yere düşmez. İşte bu kemik anatomisi sayesinde tüm atlar gerektiğinde ayakta uyuyabilirler ve yere düşmezler.

Aslında yabani hayatta her zaman gerçekleşmeyen ayakta uyuma özelliği atlarda içgüdüsel bir olaydır. Atlar kendilerini güvende hissetmedikleri zaman ayakta uyumayı tercih ederler, yani sürekli tetikte olurlar.

Bu ayakta uyuma hali sıklıkla evcilleştirilmiş atlarda görülür. Çünkü yabani atlar sürüler halinde yaşar ve uyurken sürüdeki diğer atlara güvenirler. Evcil atlar da zaman geçtikçe bulunduğu ortama alışır ve kendilerini güvende hissederek rahat bir dinlenme pozisyonunda uyumayı tercih edebilirler.

https://wonderopolis.org/wonder/do-horses-sleep-standing-up

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...