Jump to content

FlatScope - duyusal bilgileri beyine direk iletebilen bir implant projesi


Bilim Forum
 Share

Önerilen İletiler

  • Yönetici

Duyusal girdileri doğrudan beyne gönderebilen implantı icat edildi.

İşte FlatScope, bilim insanlarının bir gün duyusal bilgiyi doğrudan beyninize göndermesini umduğu yenilikçi bir implant. Hem de görmeyi veya duymayı eski haline getirmek için, gözleri veya kulakları onarma ihtiyacına gerek olmadan.

Sadece bu da değil, FlatScope’un ardındaki takım, bunun beyin faaliyetini şu an mümkün olduğundan çok daha detaylı bir şekilde yakalama potansiyeli olduğunu, belki de tamamlandığı zaman itibariyle korteksteki (gri maddemiz) birkaç milyon nöronu izleyip uyarabileceğini söylüyor.

Rice Üniversitesi’ndeki araştırmacılar için uzun vadeli hedeflerden bir tanesi de, beyni yeterince derin bir seviyede taramayı başararak, duyusal girdilerin temellerini anlamak; üstelik bu, en sonunda o duyusal girdilerin nasıl kontrol edileceğini öğrenmede anahtar bir öneme sahip.

https://www.sciencealert.com/this-flat-microscope-sits-on-top-of-the-brain-to-fix-vision-problems

https://www.ece.rice.edu/

Bilim ile kalın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...